Atatürk Kongre Merkezinde (AKM) ilk gün gerçekleştirilen üç törende öğretmen adayları kep attı. Saat 13.00’te gerçekleştirilen törene AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Peker, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Erkol, Fen Bilimleri Eğitimi̇ Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersin Kıvrak ile AKÜ öğretim elemanları, öğrenciler ve aileleri katıldı. Törenin açış konuşmasını yapan Fen Bilgisi Öğretmenliği dönem birincisi Naile Ağdacı, başarısında bireysel çabasının yanı sıra ailesinin, arkadaşlarının ve hocalarının destekleri olduğunu söyledi. Ağdacı, “Eğitim sadece bilgi aktarmak değil aynı zamanda geleceğe ışık tutmaktır. Bizler yeni nesilleri yetiştirecek öğretmenler olarak büyük bir sorumluluk taşıyoruz. Bu sorumluluğun bilinciyle her öğrencimize dokunarak, onların potansiyelini ortaya çıkararak onlara ilham vermek için çabalayacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Eğitimdir ki; bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder.’ Bizler bu bilinçle hareket ederek ülkemizin aydınlık geleceği için elimizden gelenin en iyisini yapacağız” diye konuştu.

MATEMATİK EVRENSEL BİR DİL

Başkan Aynacı'dan Duygu Dolu Mesaj Başkan Aynacı'dan Duygu Dolu Mesaj

Eğitim Fakültesi dönem ikincisi ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği dönem birincisi Seda Nur Yavaş ise Matematik biliminin doğa ile insan arasında iletişimi sağlayan evrensel bir dil olduğunu ifade etti. Öğretmenin sadece öğreten değil, aslında en çok öğrenen olduğunu, öğretmenliğin sadece okullarda, sınıflarda yapılan bir meslek olmadığını dile getiren Yavaş, “Bu yolculuk bizlere farklı kapılar aralayarak sona eriyor. Ancak burada edindiğimiz bilgi birikimi, tecrübe, bakış açısı ve dostluklar yolumuzu aydınlatmaya devam edecek. Burada yalnızca bugünkü başarımızı değil aynı zamanda gelecekteki başarılarımızı da kutluyoruz. Çünkü inanıyorum ki hepimiz dünyada olumlu değişim yaratma potansiyeline sahibiz. Umuyorum ki bundan sonra hepimiz çok güzel değişimlerin sebepleri oluruz” dedi.

“Eğitim hayatınız diploma ile taçlanacak”

Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersin Kıvrak konuşmasında bölüm hakkında bilgiler verdi. Öğrenme hayatının hayat boyu devam ettiğini kaydeden Kıvrak, şunları söyledi: “Bölümümüze 2012 yılında öğrenci almaya başladık. İlk mezunlarımızı 2016 yılında verdik. Bugün bizim için çok değerli olan 4 yıl emek verdiğimiz 9. dönem Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü öğrencilerimizi mezun ediyoruz. Bu ayrılış hüzünle birlikte bize gurur veriyor. Kıymetli öğrencilerimiz, eğitim hayatınız bugün alacağınız diploma ile taçlanacaktır. Bugüne kadar birçok diploma aldınız; o diplomalar bugün sizin buraya gelmenize vesile oldu. Bugün alacağınız diploma ise hayat boyu size arkadaşlık edecek ve yön verecektir. Eğitim hayatınız bugün bu törenle nihayet bulsa da öğrenme hayat boyu her zaman devam edecektir. Siz bugün buradan mezun olup yurdun dört bir yanında öğretmen olarak bizi temsil edeceksiniz. Öğretmen olduğunuzda özveri ve çalışkanlığınızla herkese örnek olacaksınız. Sizler teknolojinin temelini oluşturan matematik ve fen bilimlerini öğrencilerinize sevdirecek ve gelecek nesli donanımlı olarak yetiştireceksiniz. Onlar da ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracaklar. Bunu bugün ürettiğimiz İHA, SİHA, uçak ve birçok teknolojik ürün göstermektedir. Bu kutsal görevi başarmak için her zaman inançlı olun, kendinize güvenin, kendi bilgi ve tecrübenizi arttırmak için yılmadan ve hiç ara vermeden çalışınız.”

MEZUNİYET TÖRENİNİZİ İSTANBUL’UN FETHİ’NİN 571. YILINDA GERÇEKLEŞTİRİYORSUNUZ”

AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Peker ise bu yıl 29 Mayıs tarihinin 2 açıdan çok özel bir gün olduğunu belirtti. Peker, “Birincisi; siz değerli öğretmenlerimizi eğitim ordusuna uğurluyoruz. İkincisi ise bugün İstanbul’un Fethi’nin 571. yılını kutluyoruz. Ne mutlu size ki mezuniyet töreninizi İstanbul’un Fethi’nin 571. yılında gerçekleştiriyorsunuz. Bizler çağ kapatıp çağ açan Fatih’in nesliyiz” ifadelerini kullandı. Sultan Fatih’in izinden gidilmiş olsaydı bugün süper güç olarak anılan devletlerin yerinde Türkiye’nin olacağını belirten Peker, konuşmasına şöyle devam etti: “Dünyada akan kan ve gözyaşının yerine adalet ve merhamet hâkim olacaktı. Bizler bir yerlerde yanlış yaptık. Sahip olduğumuz temel değerlerimizi yitirdik. Hak, adalet, merhamet, azim ve sebat gibi değerlerimize sahip çıksaydık; bugün yaşanan pek çok olumsuzlukları yaşamamış olacaktık. Millet olarak bu değerleri hayatımızda yaşıyor olsaydık; geçen yıl yaşadığımız depremlerde bu kadar can kaybı yaşamayacaktık. Depremde kaybettiğimiz İrem Yavaş kızımız ve diğer canlar belki bugün aramızda olacaktı. Müslümanlar olarak bu değerleri hayatımızda yaşıyor olsaydık 40 yıldır Afganistan’da, Irak’ta, Suriye’de, Filistin’de, Doğu Türkistan’da ve diğer ülkelerde bu kadar can vermezdik. Ülke olarak bu değerlere sahip çıkmış olsaydık; 40 yılı aşkın süredir terör ve terör sevicileri bu topraklarda barındırmazdık. Bir yerlerde eksik ve yanlış bir şeyler yaptık. Her şey bizden öncekiler ve bizler yaşarken oldu. Hepimiz eğitimin içindeyiz. Nasıl bir müfredat uygularsanız öyle bir gençlik yetiştirirsiniz, nasıl bir gençlik yetiştirirseniz öyle bir gelecek bulursunuz. Unutmayın ki; kökleri güçlü olan ve kökleri ile bağları kopmamış olan ağaçlar ayakta kalır. Vakit, kendi köklerimizi tekrardan bulma ve kendi köklerimizden beslenerek bu ağacı yeniden yeşertme vaktidir. Bu da siz değerli öğretmenlerimizin yetiştireceği nesillerle mümkün olacaktır. Sizlerin samimiyetle, doğruluk, iyilik, güzellik, faydalı olma ve adaletli olma yolunda, köklerine bağlı ve göklere uzanan bir nesil yetiştirme vazifenizi en iyi şekilde yapacağınızdan eminim.” Konuşmaların ardından tören mezun öğrencilerin temsili diplomalarını alması ve kep atmasıyla sona erdi.