Olgun, Mermer Ocakları ve Madenleri TBMM'ye Sordu

İYİ Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Hakan Şeref Olgun, Erzincan'da yaşanan felaket sonrası harekete geçerek TBMM'ye bir soru önergesi verdi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Alparslan BAYRAKTAR tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesini meclise sunan Olgun, Afyonkarahisar'daki mermer ocakları ve madenleri gündeme getirdi. 

Olgun'un meclise sunduğu önergede şu ifadelere yer verildi:

"Afyonkarahisar‘da Mermer ve Mermer Ürünleri ihracatı ön planda gelir. Özellikle İscehisar İlçesinde büyüklü küçüklü 600 Mermer ve Mermer Ürünleri işletmesi bulunmaktadır. Bu ilçemizde mermer ocakları bulunduğu gibi diğer ilçelerimizden ve diğer illerden de mermer getirilerek İscehisar ilçemizde işlenmektedir.

Emirdağ ilçemiz başta olmak üzere diğer ilçelerimizde de mermer ocaklarının açıldığını biliyoruz. Bunun yanı sıra maden arama ruhsatı olan ve Afyonkarahisar genelinde maden araması yapanların, yaptıkları işlemlerin ardından arama sahalarındaki hasarlarla birlikte ortada bıraktığı da bir gerçektir.

Çalışır durumdaki bazı maden ocaklarının derinlikleri ise yer yer 150 metreyi geçmektedir. Meydana gelen kazalarda insanlarımız hayatını kaybedebilmektedir.

Bu bilgiler ışığında;

1-                 Afyonkarahisar genelinde son 15 yıl içerisinde kaç maden arama ruhsatı verilmiştir?

Kova içerisine ekili vaziyette 119 kök Hint keneviri ele geçirildi Kova içerisine ekili vaziyette 119 kök Hint keneviri ele geçirildi

2-                 Verilen arama ruhsatları kaç bölgeyi ve kaç metrekare alanı kapsamaktadır?

3-                 Arama ruhsatı verilen alanlardan kaçı işletme ruhsatına çevrilmiş ve maden çıkarımı gerçekleşmektedir?

4-                 Verilen maden arama ruhsatı hangi madenleri kapsamaktadır?

5-                 Afyonkarahisar genelindeki maden ocaklarında son 15 yılda kaç iş kazası meydana gelmiş ve kaç insanımız hayatını kaybetmiş kaç kişi yaralanmıştır

6-                 Arama ruhsatı verilip de iptal edilen olmuş mudur?

7-                 Özellikle mermer ocaklarında derinliği nedeniyle tehlike saçan ve kapatılan kaç maden ocağı bulunmaktadır?

8-                 Kapatılması gerekirken, kapatılmayan ve işletmesine devam eden maden ocağı var mıdır?

9-                 Maden ocaklarında meydana gelen atıkların kontrolü nasıl sağlanmaktadır?

10-             Maden aramalarının ardından ortaya çıkan atık ve çevre bozukluğu için neler yapılmaktadır?"