MHP'li Küçükkurt üç projesini daha anlattı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Sezer Küçükkurt, haftalık basın toplantısında üç projesini daha kamuoyu ile paylaştı. Küçükkurt; Modernize Gastronomi Sokakları, Çocuk Atölyeleri ve Hobi Bahçeleri projelerinden bahsetti.

Küçükkurt’un açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

             Bu hafta paylaşacağımız ilk projemiz Modernize Gastronomi Sokakları adını verdiğimiz projemizdir. Bu proje ile şehrimizin jeopolitik avantajlarını ve potansiyelini daha fazla kullanabilmek istiyoruz. Modernize Gastronomi Sokakları ile şehrimizin tanıtımına katkı sağlamayı, yöresel ürünlerimizi ülke çapında tanınır hale getirmeyi ve istihdam oluşturmayı amaçlıyoruz.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre; Afyonkarahisar'dan geçen araç trafiğinin sadece  % 3'ünü mevcut tesislerde durdurabiliyoruz ve 1000 kişilik bir istihdam sağlıyoruz. Biz bu % 3’lük oranı %10’a çıkarmayı hedefliyoruz.

Karayolları bağlantı noktaları üzerinde lokasyonu uygun en az 3 bölgede(Antalya-İzmir, Kütahya-İstanbul ve Ankara güzergahları) Modernize Gastronomi Sokakları inşa edilecek.

Bu sokaklarda sucuk, lokum, kaymak, haşhaş gibi coğrafi tescilli yöresel ürünlerin satışı yapılacak. Afyon lezzetlerinin sunulacağı lokantalar olacak. Ev Kadınları Üretiyor projemizin ürünlerinin satılacağı merkezler bu sokaklarda yerini alacak. Bu sokaklar Tarihi Afyon Evleri modelinde inşa edilecek. Şehrimizi tanıtıcı simgelerle donatılacak olan bu sokaklarda vakit geçiren yolcularımızın şehrimizi merak edeceğine, ilk fırsatta turist olarak da geleceklerine inanıyoruz. Böylece turizme de katkı sağlayacağız.

Biliyorsunuz, 2024 yılı itibariyle elektrikli araçlar yaygınlaşmaya başladı. Bu araçların şarj edilmeleri yarım saat-45 dk civarında sürüyor. Modernize Gastronomi Sokaklarında şarj istasyonları da mutlaka yer alacak. Aracını şarj edecek olan yolcularımız bu sokaklarda keyifle zaman geçirecek.

Bu proje şehrimizi sadece karayollarının buluşma noktası değil, kültürel ve tarihsel anlamda da buluşma noktası olacak bir şehir yaparak; ilimize gelen turistlere Afyonkarahisar’ı tanıtma ve gezebilecekleri alternatif bir alan oluşturulmasını hedefliyoruz.

İkinci Projemiz Çocuk Atölyeleri projesidir. Bu projeyle amacımız:

1.    Bilimin hayatın bir parçası olduğu düşüncesinden yola çıkıldığı,

  1. Çocukların merak etme, soru sorma, sorgulama ve araştırma becerilerinin geliştirildiği,
  2. Katılımcı bir anlayışla, çocukların düşledikleri bir dünyada, çocuk bakış açısıyla bilim dünyasına katkıda bulunuldukları bir ortam hedeflemekteyiz.

 Ayrıca, çocukların hayallerini hayata geçirirken ne gibi haklara sahip olduğunu öğrenmesini, disiplinler arası bir bakış açısı kazanmasını, bilim/teknoloji/mühendislik/matematiği birbiriyle entegre etmelerine yardımcı olmak, kısaca çocukların yaratıcı, problem çözebilen, işbirliği yapabilen, doğayla barışık bireyler olmasını destekleyecek bir merkez oluşturmayı amaçlamaktayız.

İçerisinde Bulunacak Atölyeler 

 1.STEM Atölyesi

STEM Atölyesi’nde verilecek eğitimle çocuklar; yeni buluşlar keşfetme, olaylar arasındaki ilişkiyi daha iyi anlama, işbirliği ve bağımsız çalışma yoluyla çocukların özgüven ve öz yeterliliklerini geliştirme, düşünmeye teşvik etme, karşılaşılan problemlere daha kısa sürede çözüm üretme, tasarım odaklı düşünme ve yenilikçi olma yetilerini kazanacaklardır.

Robotik Kodlama Atölyesi

 Robotik Kodlama atölyesinde; çocukların problemlere çok yönlü çözümler sunması, sistematik düşünmesi, olayları ilişkilendirmesi, farklı ve yaratıcı düşünebilmesi, problem çözme odaklı olması, takım çalışması yapabilmesi, eleştirel düşünebilmesi gibi özellikler kazanmaları amaçlanmaktadır. Çocuklar; mekanik bileşenleri, sensörleri ve motorları bir araya getirerek robot yapmayı ve bu robotları çeşitli görevler için kodlayarak programlamayı öğreneceklerdir.

Atölyede robot tasarımı ve montajı ile ilgilenen çocuklar, el becerilerini arttırarak, soyut düşüncelerini somutlaştırarak ve yaratıcılığını geliştirirken aynı zamanda kendini keşfetme imkanı bulacaklardır.

Doğa Atölyesi

 Doğa Atölyesi çocuklar için keşfetme/düşünme/araştırma/deneme ve sonuca varmayı sağlayan bir program içermektedir. Çocuklar doğada dokun/dene/öğren ilkeleriyle yaşayarak, keşfederek öğrenecektir.

Çocuklar Doğa Atölyesi çalışmalarında, doğayı ve doğal yaşamı her boyutuyla inceleyebilecek, yaşamsal değerin farkına varabilecek ve doğayı ses/koku/dokusuyla çok yönlü biçimde ayırt edebileceklerdir. Doğa Atölyesi 2'şer saatlik çevrimler halinde toplamda 4 saat sürecektir.

Kısa Modül Eğitimler

Atölye saatleri dışında, merkeze randevu ile ziyarete gelen, atölyelere kayıt yaptırmamış çocuklar Kısa Modül eğitimlerinden faydalanacaklardır.

Afyonkarahisar'da servislere sıkı denetim Afyonkarahisar'da servislere sıkı denetim

Kısa Modül eğitimlerde, Çocuk Keşif Atölyeleri Merkezi’nde verilen eğitimler anlatılacak, çocukların atölye çalışmalarına yönelik uygulamalı çalışmalar yapılacaktır. Bu modül de çocuklar yarım günlük uygulamalı çalışmaların ağırlıkta olduğu bir eğitim alacaklardır.

Üçüncü projemiz Hobi Bahçeleri Projesi;

Şehrimizin dört farklı lokasyonunda ve dört etapta yaklaşık 12 bin hobi bahçesi inşa edeceğiz. Görev süremiz boyunca talep eden her emeklimizin hobi bahçesi sahibi olmasını hedefliyoruz. Hobi bahçelerinde yetiştirilmek üzere yerli tohum desteği de vereceğiz. Emeklilerimiz bu bahçelerde torunlarıyla birlikte toprağı işleyip üretebilecekler.