Altın Piyasası Şaha Kalktı, Kuyumcular Talebe Yetişemiyor

Altın fiyatlarındaki yükseliş talebi artırırken, birçok kuyumcu altın bulamama noktasına geldi. İstanbul Kuyumcular Odası, Darphane’nin hafta sonu fazla mesai yaptığını, pazartesiden itibaren de çift vardiyaya geçtiğini duyurdu.

Serbest piyasada gram altın fiyatı yeni rekorları denerken, dolar bazında ons fiyatı ise tüm zamanların rekorunu test etti. Onsta 2 bin 183 dolar seviyesiyle bugüne kadarki en yüksek fiyatı gören altında, gün içindeki seyir 2 bin 178 dolar seviyesindeydi.

Elinde altını olanlar satmazken, yükseliş beklentisiyle çok sayıda alım gerçekleşti. Özellikle İstanbul'da arz-talep dengesi bozulurken, birçok kuyumcu altın bulmakta zorlanır hale geldi. Gelinen durum sonrası İstanbul Kuyumcular Odası, Darphane Genel Müdürü ve yöneticileri ile bir araya geldi.

Konuyla ilgili Ekonomi Gazetesine açıklama yapan İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, Darphane yönetiminin de sorunların farkında olduğunu belirtti. Cuma ve cumartesi günleri Darphane’nin fazla mesai yaptığını, pazartesiden itibaren de üretimde çift vardiyaya geçildiğini söyledi.

Altında yükselişin devamının önünde bir direnç öngörülmüyor; kısa vadede ons fiyatında 2 bin 200 dolar seviyesinin görülebileceği düşünülürken öncesinde ise aşağı ve yukarı yönlü dalgalanmalar bekleniyor.

Otomobil Takla Atarak Boş Araziye Devrildi Otomobil Takla Atarak Boş Araziye Devrildi

Kaynak: Sputnik Türkiye