Bugüne kadar birçok ecdat yadigârı eserleri restore ederek,  günümüze kazandıran Belediyemiz,  yeni bir çalışmaya daha başladı. Evlendirme Dairesi olarak bilinen tarihi yapı Atatürk Kültür Merkezi, yenileniyor.

Tarih ve kültür alanında yürüttüğümüz çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Belediyemiz, şehirdeki tarihi yapıları yürüttüğü restorasyon çalışmalarıyla koruma altına alıyor. Pek çok yerde devam eden bu çalışmaların son adresi AKM oldu. Evlendirme dairesi olarak kullanılan yapı yenileme çalışmaları ardından hem çok işlevsel hale gelecek hem de tarihi yolculuğunu sürdürecek.  Güçlendirme çalışması ile binanın dayanıklılığı artırılacakken, önceden yapılmış beton sıvalar ise söküldü. Cephe restorasyonu yapılarak tarihi boyutunun gün yüzüne çıkarılmaya başlandığı binada çalışmalar hızla devam ediyor. Osmanlı Son dönem yapısı olarak bilinen AKM, dönemin mimarisi korunarak yapılacak yenileme çalışmaları ardından pek çok alanda hizmet verecek. Çalışmaların kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

TARİHİ YAPILARIMIZI KORUYOR, GELECEK NESİLLERE AKTARIYORUZ

Projeyi yakından takip ederek incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek; geçmişten gelen tüm tarihi emanetlere sahip çıkmak adına özverili çalışmalar yaptıklarını belirterek; “ Tarihi yapılarımızın korunması ve bu yerleri gelecek nesillere de taşımak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.  Tarih ve Zafer şehri Afyonkarahisar’da Belediye olarak çok önemli tarihi restorasyonlar yaptık. Sıradaki çalışmamız tarihi Afyon Lisesi yanında bulunan Osmanlı son dönem yapısı Atatürk Kültür Merkezi. Daha önce pek çok kurum tarafından farklı amaçlar ile kullanılan bina son zamanlarda evlendirme dairesi olarak kullanıldı. Buranın aslına uygun bir biçimde yeniden ortaya çıkması için ne gerekiyorsa yapılıyor. Çatısı çok kötü bir haldeydi, bazı bölgelerde çökmeler vardı. Çatı tamamen yenileniyor. Betonla kapatılan pencereler yeniden açılacak. Sıva ve sonradan ilave ne varsa hepsi sökülecek. Bu yapının bizde eski fotoğrafları var, hatta Afyon Lisesi girişinde kapı üzerinde bir işleme var onun aynısı burada da varmış. O işleme de gün yüzüne çıkarılacak. 120 yıllık tarihi bir miras olarak günümüze gelen bu yapımızdaki çalışmamız bittiğinde çok amaçlı, işlevsel şekilde kullanılabilecek bir bina olarak hizmet verecek. Aslına uygun olarak tarihi dokusuna zarar vermeden yaptığımız restorasyon çalışmamızı kısa sürede tamamlayacağız” şeklinde konuştu. >>HÜDAYİ ACAR