1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Cazibe Merkezleri Göçe Dur Diyecek
Cazibe Merkezleri Göçe Dur Diyecek

Cazibe Merkezleri Göçe Dur Diyecek

DAİB Başkanı Şengel, Erzurum, Diyarbakır, Elazığ, Van ve Kars merkezli 23 ili kapsayan cazibe merkezlerinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden 30 yıldır süren göçü önleyeceğini söyledi.

A+A-

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Başkanı Cemal Şengel, Erzurum, Diyarbakır, Elazığ, Van ve Kars merkezli 23 ili kapsayan cazibe merkezlerinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden 30 yıldır süren göçü önleyeceğini söyledi.

Şengel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Binali Yıldırım'ın Diyarbakır'da açıkladığı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik yatırım ve kalkınma hamlesiyle bölgede istihdamın artacağını belirtti.

Cazibe merkezlerinin ana metropollerin yükünü azaltması ve yörenin mevcut sanayi bölgeleri ile entegre olması açısından önemli olduğunu kaydederek, şöyle devam ettii:

"Hükümetimiz tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde Erzurum'un da yer aldığı cazibe merkezleri Diyarbakır, Elazığ, Van, Kars merkezli olarak 23 ili kapsıyor. Bu illerin özellikle son 30 yılda çok yoğun yaşanan iç göçü düzenlemede önemli bir araç olarak kullanılması amaçlanmaktadır. Yani cazibe merkezleri bir anlamda iç göçü düzenleyici ve ülkemizdeki bölgesel kalkınma farklılıklarını azaltıcı role sahip kentler olacaktır. Bu bağlamda, anılan merkezlerin sanayi gelişiminde etkin rol oynamaları ve kamu yatırımlarında öncelikli olmaları beklenmektedir." 
"Göçün en büyük nedeni işsizlik"
Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Demirdöğen de göçün başlıca nedenlerinden birinin işsizlik olduğunu söyledi.
Cazibe Merkezleri Programı'nın tarım ve sanayi sektörlerindeki üretimi, kayıtlı istihdamı, ihracatı, markalaşmayı, rekabet edebilirliği ve pazarlama gücünü arttıracağını vurgulayan Demirdöğen, "Göçün en büyük nedeni işsizlik. Cazibe merkezlerinin ithalatı azaltıcı, göçü önleyici ve yan sanayi oluşumunu destekleyici etkileri olacaktır. Bu etkiler bölge insanının gelir ve alım gücünü arttırıcı, tüketim maliyetlerini düşürücü ve girişimcilik ile yeni yatırım yapmayı teşvik edici tesirlerinin olması beklenmektedir." diye konuştu.
Demirdöğen, "Ülkemizdeki yatırım seferberliği kapsamında uygulanan Cazibe Merkezleri Programı'nın 1. çağrı dönemi bağlamında ajans üzerinden yapılan başvuru itibarıyla bölge illerine yapılan yatırım başvurularının hayata geçirilmesi durumunda ortaya çıkacak ilave kayıtlı istihdam sayısının yaklaşık 14 bin 500 olması beklenmektedir. 2015 verilerine göre bölgemizdeki işsiz sayısının 23 bin kişi olduğu düşünüldüğünde söz konusu programın istihdamı arttırıcı etkisiyle bölgemizin göç sorununun çözümüne büyük ölçüde katkı sağlaması beklenmektedir." dedi.
 

Bu haber toplam 862 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.