1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Bakan Kurum, Zeytinburnu'nda Vatandaşlarla Buluştu
Bakan Kurum, Zeytinburnu'nda Vatandaşlarla Buluştu

Bakan Kurum, Zeytinburnu'nda Vatandaşlarla Buluştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:- "İnşallah kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yılda 300 bin konutu dönüştüreceğiz. 5 yılda ise 1,5 milyon konutu dönüştürmeyi hedefliyoruz"

A+A-

İSTANBUL (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İnşallah kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yılda 300 bin konutu dönüştüreceğiz. 5 yılda ise 1,5 milyon konutu dönüştürmeyi hedefliyoruz." dedi.

Bakan Kurum, Zeytinburnu 58. Bulvar'da katıldığı Sevgi Yürüyüşü'nde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlara gül ve geri dönüştürebilen file dağıttı. Esnaf ziyareti de yapan Kurum, vatandaşlarla fotoğraf çektirip sohbet etti.

Sevgi Yürüyüşü'nün ardından Kazlıçeşme Kültür Merkezi'nde kentsel dönüşüm toplantısına katılan Bakan Kurum, burada yaptığı konuşmada, Zeytinburnu'nda yaşayan vatandaşlarla bir arada bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Kurum, bakanlıklarının İstanbul'da yaptığı hizmetlere değinerek, şöyle devam etti:

"Son 16 yılda çevre ve şehircilik alanında İstanbul'umuza tam 92 milyar liralık yatırım yaptık. 20 milyar liralık yatırımımız da devam ediyor. Yine bu dönemde İstanbul'da yapılacak kamu ve özel sektör yatırımlarının da önünü açtık. Tam 137 milyar liralık, ÇED raporlarına onay verdik. Kentsel dönüşümün, ivmesini artırmak adına da geçtiğimiz günlerde 81 il valiliğimize, kapsamlı bir genelge gönderdik. Valiliklerimize dedik ki 'Tüm şehir genelinde en riskli alandan başlamak suretiyle dönüşümü hızlandıracağız.' İnşallah kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yılda 300 bin konutu dönüştüreceğiz. 5 yılda ise 1,5 milyon konutu dönüştürmeyi hedefliyoruz."

- "Hedefimiz, 20 yıl içerisinde kentsel dönüşümü tamamlamak"

İller Bankası Genel Müdürlüğü eliyle 4 milyar liralık kredi desteği sağlayacaklarını aktaran Kurum, "Önemli bir süreç. Hem kentsel dönüşüme faiz desteği vereceğiz hem de 300 bin konutun yüzde 10-15'ini de Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'mız eliyle gerçekleştireceğiz. Altyapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü'müz eliyle hem kira desteklemesi yapacağız hem de yine bu projelere her türlü maddi ve teknik desteği vermek suretiyle hedefimiz, önümüzdeki 20 yıl içerisinde, kentsel dönüşümü tamamlamak." diye konuştu.

Bakan Kurum, kentsel dönüşümü yaparken parsel veya bina bazlı değil il veya ilçe bazlı yapmak istediklerine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Parsel bazında yapılan değişiklikleri, mahalle ölçeğindeki o komşuluk ilişkileri kayboluyor. Biz o ilişkinin kaybolmasını istemiyoruz. Yatay mimari esaslı, az katlı projeleri yürütmek istiyoruz ve o çerçevede de olayın bütününü değerlendirmek suretiyle bir bütün olarak bakmak suretiyle kentsel dönüşüm sürecini yürüteceğiz. İstanbul'daki kentsel dönüşüm çalışmaları için de ayrı bir daire başkanlığı kurduk, aynı zamanda Toplu Konut İdaremizde de burada bir başkan yardımcılığı statüsüyle bu süreci yönetiyoruz. Ankara'da Genel Müdürlüğümüz var. Tam kapsamlı bir şekilde bu kentsel dönüşüm sürecini, bundan sonra kararlı bir şekilde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da ifade ettiği gibi, bedeli ne olursa olsun, vatandaşımızın rızası çerçevesinde bu süreci yönetmek istiyoruz."

- "Sosyal konutlar için başvuru 25 bine ulaştı"

İstanbul'da toplam bin 442 hektar büyüklüğünde 65 riskli alan ilan ettiklerine dikkati çeken Kurum, "Bugüne kadar toplamda yaklaşık 34 bin 500 hektar büyüklüğünde tam 20 rezerv alanımızı da belirledik. Hem rezerv hem de riskli alanlarda tespitlerimizi yaptık. 65 bin riskli yapı tespiti üzerinden de çalışmalarımıza başladı. 245 bin bina ve iş yerinin yıkımını da gerçekleştirdik." dedi.

Birkaç gün önce 50 bin yeni sosyal konutun tanıtım töreninin yapıldığını hatırlatan Kurum, bu konutların 6 bin 300'ünü İstanbul'un 5 değişik noktasında yaptıklarını belirtti. Sürecin başarılı bir şekilde ilerlediğini söyleyen Kurum, "Şu an başvuru sayısı 25 bine ulaştı. Çok güzel bir süreç işliyor. İstanbulumuz için inşallah Zeytinburnu'ndaki kardeşlerimiz için hayırlı uğurlu olsun. Kentsel dönüşümde Zeytinburnu'na gelecek olursak, ülkemizin, İstanbul'un, Zeytinburnu'nun geleceği için bu mesele çok önemli. Kentsel dönüşüm elbette bir ilçe belediyesinin altından kalkacağı bir mesele değil. Deprem bizim yadsınamaz bir gerçeğimiz. Zeytinburnu'nun Beştelsiz, Çırpıcı, Seyitnizam, Sümer mahallelerinin yanındayız. Biz bu projeleri inşallah hakkaniyet, sizin rızanız çerçevesinde yürütmek suretiyle bu dönüşüm işini hep birlikte el birliği içinde yapacağız." değerlendirmesinde bulundu.


Bakan Kurum, Zeytinburnu'nda Vatandaşlarla Buluştu

Bakan Kurum, Zeytinburnu'nda Vatandaşlarla Buluştu

Bakan Kurum, Zeytinburnu'nda Vatandaşlarla Buluştu

Bu haber toplam 303 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.