Özellikle gıdaları ilk günkü tazelikleri ile koruma ortamı sağlayan depoların inşa süreci ve kullanım koşulları hakkında bölge yetkililerinden bilgi alan Vali Yiğitbaşı şunları söyledi:
Akin köyünün coğrafi yapısına eşdeğer inşa edilen depolar, piyasanın patates talebini karşılamak amacıyla dağ yamaçlarına oyularak inşa edilen doğal soğuk hava depoları, yıl boyunca 8-14 derece sıcaklıkta patateslerin taze kalmasını sağlıyor. Bölge halkının ve patates üreticilerinin ürünlerini hiç enerji sarfetmeden depolamalarını sağlayan bu doğal depolar, köy halkı tarafından geleneksel olarak uzun yıllardır kullanılan bir yöntemden esinlenerek projelendirilip 2019 yılında hizmete açıldı. Bu değer aynı zamanda yerinde kalkınmanın önde gelen ve şehrimizin örneklerinden biri olarak düşünüyorum. 
Sandıklı’da bulunan Doğal soğuk hava depolarının en önemli özelliği ise enerji tasarrufunu maksimum seviyeye çıkarması, depo içlerinin hiçbir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan soğutulması, nemden arındırılması ve yıl boyu 8-14 derece arasında sabitlenmesi gibi avantajları ile öne çıkıyor.