Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İbrahim Küçükkurt Konferans Salonunda gerçekleştirilen söyleşiye AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, yapımcı Nazif Tunç ve öğrenciler katıldı. Söyleşi öncesinde Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’nın kendi belgesel filmi olan FETÖ'nün darbe girişimine direnen 6 kadın kahramanın anlatıldığı Kalplerin Direnişi belgesi izlendi. Vali Yiğitbaşı söyleşide yönetmenliğini Rengin Gültekin'in üstlendiği "Kalplerin Direnişi" belgeselinin ortaya çıkış hikâyesini anlattı.

ÇOK FARKLI DUYGULARI BİR ARADA YAŞADIK

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Marmara Üniversitesinde akademisyen olarak görev yaptığını ifade eden Vali Yiğitbaşı, İstanbul’daydım. Bu kalkışmayı duyduğum an eşime şunu söyledim. O zaman küçük bebeğim vardı. “Hemen bebeği annemlere bırakalım ve biz de çıkalım. Atatürk Havalimanına gidelim” o da beni ikiletmedi ve 8-9 aylık bebeğimizi bırakıp oğlumuzu da alarak evden çıktık. Atatürk havalimanı o zaman aktifti, o noktaya yürüdük. O yürüyüş sırasında çok farklı duygular yaşadık. Her görüşten insan vardı.  F16’lar üzerimizden geçerken bir taraftan da her görüşün farklı marşlar eşliğinde yürüdüğünü gözlemledik. Allah’a şükür ki o gecenin sabahında aydınlık bir güne uyandık.

YAŞADIKLARIMIZI GELECEK NESLE ANLATMAK İSTEDİK

Yaşananların gelecek nesle anlatılması ve kalıcı bir eser üretilmesi gerektiğini düşündüklerini anlatan Vali Yiğitbaşı, “Ben iletişim alanında akademisyenim. Sadece belli alanda kalmak istemedim. Akademik çalışmalarımı iletişim kanalları aracılığıyla topluma daha fazla aktarmak istedim. O gece şahit olduklarımız dışında medyaya yansıyan haberleri de okuyordum. Bir sohbet sırasında eşim bu fikri ortaya çıkardı. Yaşadıklarımızı gelecek nesle aktarmamız gerekiyor düşüncesi ile yola çıktık. Ne yapalım, nasıl yapalım derken şu noktaya vardık. Bizi cesaretlendiren sensin demişti eşim. 15 Temmuz'u eksen alırsak, kadınların direnişteki aktifliğinin, belki de belirleyici, öncü rollerinin altının çizilmesi gerektiğini düşündük ve böylelikle yola çıktık. 6 kadın direnişçiyle görüşerek belgeseli hazırladık. Kadınların kilit rolünü anlatmak için de İstanbul ve Ankara merkezli isimleri araştırdık ve 6 kadına ulaştık. Yönetmenimiz Rengin Bey ile birlikte böyle bir belgesel film hazırladık” ifadelerini kullandı.

FESTİVALİN GELENEKSELLEŞMESİNİ DİLİYORUM

Festivale ilişkin düşüncelerini de dile getiren Vali Yiğitbaşı şöyle konuştu: “Afyonkarahisar milli mücadelenin kilit şehri. Her yıl Zafer Haftası programlarıyla Büyük Taarruz Zaferini coşkuyla kutluyoruz. Büyük Taarruz Kısa Film Festivalimiz de bu zaferi hatırlama, anma noktasında önemli bir işlev görüyor. Geçtiğimiz yıl ben son gününe katılabilmiştim. Afyonkarahisar’da göreve yeni başlamıştım. Bu festivalin her yıl coşkuyla devam etmesini diliyorum. Gelenekselleşmesini isterim. Sizlerin ilgisi, atölyelere katılımın yoğun olmasa, festivali devam ettirmemiz gerektiğini de gösteriyor.”

AFYONKARAHİSAR TALEPKÂR BİR ŞEHİR

Sosyal ve kültürel etkinlikleri artırma noktasında her türlü desteğe hazır olduğunu belirten Vali Yiğitbaşı, “Afyonkarahisar çok talepkâr bir şehir. Yapılan her festival, etkinlik ve sosyal aktiviteler yoğun ilgi görüyor. Gençlerimiz ve şehir etkinlikleri sahipleniyor. İnşallah bizlerde elimizden geldiğince bu tür festivalleri ve etkinlikleri artırmaya gayret ediyoruz. Büyük Taarruz 2. Uluslararası Kısa Film Festivali 4 gün süreyle dolu dolu etkinliklerle yapılıyor. Festivalin teması da oldukça anlamlı. 29 Ekim’den 15 Temmuz’a Zor Zamanda Direnmek teması etkileyici olmuş. İnşallah hayırlara vesile olur. Şehrimizin bu tür festivallerde her daim öncü olmasını temenni ediyorum. Destek olan tüm ekibe teşekkür ediyorum” diye konuştu. Belgesel film ekibiyle hala görüştüğünü ve bu çalışma sonrası güzel dostluklar oluştuğunu kaydeden Vali Yiğitbaşı, belgesel çekimi sırasında zaman zaman duygulandığını söyledi. Vali Yiğitbaşı, öğrencilerden gelen soruları da yanıtladı. Gençlere çok araştırmalarını, yeni fikirler üretmelerini, kalıcı eserler ortaya koymak için cesaretli olmalarını tavsiye etti. Bu noktada gençlere her zaman detsek olmaya hazır olduğunu söyleyen Vali Yiğitbaşı, Afyonkarahisar özelinde de projeler üretmelerini istedi. >>İBRAHİM ARTIÇ