Programa Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’nın yanı sıra Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Valiliği İdare ve Denetim Müdür Vekili Tuncay Eroğul, Afyonkarahisar Muhtarlar Derneği Başkanı Suat Uygur ile merkeze bağlı köy ve mahalle muhtarları katıldı. Afyonkarahisar Muhtarlar Derneği Başkanı Suat Uygur ile Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in günün anla ve önemini içeren konuşmalarının ardından Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı söz aldı.

BİRLİKTE ATABİLECEĞİMİZ ADIMLARI MASAYA YATIRIYORUZ

Muhtarlar ile her zaman iletişim ve işbirliği halinde olduklarını söyleyen Vali Yiğitbaşı, “Sizlerin de takip ettiği gibi, son yıllarda hem muhtarlarımızla bir araya gelmek hem de muhtarlarımızı bir araya getirmek için çalışıyoruz. Kimi zaman sahadaki problemleri konuşuyoruz, muhtarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini kendilerinden dinliyoruz. Zaman zaman birlikte atabileceğimiz adımları masaya yatırıyoruz. En nihayetinde hep birlikte daha iyisini nasıl yaparız sorusuna cevap arıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu ve bizim de sürdürmeye çalıştığımız bu strateji devletimizin ve demokrasimizin işleyişi bakımından son derece önemlidir. Biz de Afyonkarahisar Valiliği olarak, muhtarlarımızla bir araya gelmeye ve sizi birebir görüşmelerle dinlemeye devam etmekte kararlıyız” dedi.

MUHTAR SOKAĞIN SORUNLARINI BİLEN KİŞİDİR

Muhtarlık görevinin önemine değinen Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, ”Çağımız iletişim çağıdır. Ama çağımız sadece dijital iletişim çağı değil; aynı zamanda insanın yüz yüze diz dize kurması gerektiği iletişimin de çağıdır. Teknoloji ve dijitalleşme her alanda artıyor ama yönetim alanında da insan unsuruna, insanın insana dokunmasına, karar alma mekanizmalarında sahadan gelen rehberliğe her gün daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Muhtarlık, tam da bunları karşılayan bir kurumdur. Muhtar, sokakta gezen, vatandaşlarla birebir diyaloğu olan ve kendisine anlatılmasa bile sokağın sorunlarını, insanların sıkıntılarını bilen kişidir. Muhtar, komşusunun, köylüsünün, vatandaşının sorunlarını çözmek, çözüm üretmek için kaymakama gider, sosyal yardımlaşmaya gider, belediye başkanına gider, bize gelir. Yeri gelir sivil toplum kuruluşlarına gider. Hiçbir yazılımla, dijital iletişimle bunları bilemezsiniz ve çözemezsiniz. Ancak muhtarlarımız tüm bunları bilir, takip eder, gerekli mercilere iletir ve en nihayetinde vatandaşımızın sorunlarına çare bulur. Dolayısıyla, muhtarlık kurumu, devletimizin işleyişi, yürütülen hizmetlerin vatandaşlarımıza ulaştırılması ve sorunların çözümü için vazgeçilmez bir birimdir” ifadelerini kullandı.

HER ZAMAN EL ELE VERİYORUZ

İl Genel Meclisi Yılın Son Toplantısını Gerçekleştirdi İl Genel Meclisi Yılın Son Toplantısını Gerçekleştirdi

İlçe programlarıyla muhtarları zaman zaman dinlediğini ve taleplerin çözümü noktasında her zaman el ele verdiklerini kaydeden Vali Yiğitbaşı, “Dünya ne kadar ileri gitse, teknoloji ne kadar gelişse ve ne kadar dijitalleşsek de, muhtarlarımızın sırtladığı yükü taşıyacak bir teknoloji üretilemeyecektir. Bu anlamda, siz muhtarlarımıza minnettar oluşumu ifade etmek isterim. Biz de Valilik olarak, farklı ilçelerimizin köy ve mahalle muhtarlarıyla periyodik olarak bir araya gelerek temel sorun ve ihtiyaçları muhtarlarımızdan dinlemeye, gerekli birimlerimiz aracılığıyla taleplerin giderilmesine ve ülkemizi muhtarlarımızla el ele yönetmeye devam edeceğiz. 1829 yılından bu yana devletimizin sahadaki gören gözü işiten kulağı olan, demokrasimize yaptıkları katkılarla devletimizin temsil kabiliyetini artıran ve millet iradesinin gerçekleşmesinde yeri doldurulamayacak bir işlevi olan muhtarlarımıza, burada bulundukları için teşekkür ediyor ve iş birliğimizin günden güne artmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu. Vali Yiğitbaşı’nın konuşmasının arından toplu fotoğraf çekimi ve hediye takdimi yapıldı. Muhtarlara teşekkür eden Vali Yiğitbaşı, çalışmalarında kolaylıklar diledi. >>HÜDAYİ ACAR