19 Mart itibariyle bölgede yürütülen çalışmalara katılan ve ilk andan itibaren bölgenin acil ihtiyaçlarının tespiti ve hızla çözüme kavuşturulması için vatandaşlarla görüşen Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, devletin tüm imkanlarının depremzede vatandaşlarımıza ulaştırılması için yoğun mesai yapıyor.

Öğrencileri İlk Günde Yalnız Bırakmadı

İskenderun’da eğitim öğretim hayatının tekrar normale dönmesi için çalışmalarını hızlandıran Vali Yiğitbaşı, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve okul idarecileri ile toplantı yaptı. 36 devlet, 17 özel okul ve 4 rehabilitasyon merkezinde 3 Nisan Pazartesi itibariyeler eğitim öğretim yeniden başladı. Vali Yiğitbaşı, öğrenci ve öğretmenleri okulun ilk gününde de yalnız bırakmadı. Deprem sonrası verilen aranın ardından yeniden okul sıralarıyla buluşan Hürriyet İlkokulu öğrencileri ile bir araya gelen Vali Yiğitbaşı, öğrencilerle sohbet etti.

Telafi Kurslarıyla Sınava Hazırlanacaklar

Vali Yiğitbaşı bir diğer okul ziyaretini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile birlikte İskenderun General Şükrü Kanadlı İlkokul ve Ortaokuluna yaptı. Bakan Dönmez ile  sınıfları ziyaret eden Vali Yiğitbaşı, okul idarecileri ve öğretmenlerle de görüşerek çalışmaların aksamadan devam etmesi talimatını verdi. Vali Yiğitbaşı, Bakan Fatih Dönmez ile birlikte üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin konaklama ihtiyacını da sağlayacak 1200 kapasiteli Rauf Bey Gemisinde incelemelerde bulundu. 21 derslik bulunan gemide, öğrenciler telafi kurslarıyla sınav sürecine hazırlıklarını bu sınıflarda yürütecek.

Devletimiz Tüm İmkânlarıyla Sahada

İskenderun’da hayatın hızla normale dönmeye başladığını vurgulayan Vali Yiğitbaşı şunları söyledi:

“Çocuklarımızın eğitimi elbette ki en öncelikli konulardan birisi. Onların eğitim hayatlarına yeniden devam etmesi adına çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. Pazartesi itibariyle öğrencilerimiz yeniden ders başı yaptı. Onların yaşadıkları bu zorlu süreci en az hasarla atlatmasını sağlayabilmek, eğitim faaliyetlerine devam ederken duydukları heyecana ortak olabilmek bizler için çok anlamlı. Devletimiz yaraları sarmak için tüm kurumlarıyla sahada ve milletiyle el ele vererek çalışmalarını büyük bir gayret ve titizlikle sürdürüyor. El birliğiyle, gönül birliğiyle inşallah İskenderun’da hayatı tekrar normale döndüreceğiz”