Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı eşi Dr. Burhan Selim Yiğitbaşı ile birlikte Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) öğrencileriyle söyleşide bir araya geldi. 

Üniversite bünyesinde hizmete yeni giren Zafer Sağlık Külliyesi Merkez Kafeteryasında yapılan söyleşiye AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş ve eşi Dilek Okumuş, AFSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Dündar, akademik ve idari kadro ile öğrenciler katıldı.

SAYIN VALİMİZİ ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTURMAK İSTEDİK

Söyleşi öncesi AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş bir konuşma yaptı. Pandemi süreci sonrasında yaşanan deprem felaketi nedeniyle üniversitenin uzun süre öğrencisiz kaldığını belirten Rektör Okumuş, bu tür sıkıntıların bir daha yaşanmamasını temenni etti. Söyleşinin içeriğine dair de bilgi veren Okumuş, “2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk haftasında ilimizin mülki idare amiri olan, daha da önemlisi bir akademisyen, bir iletişimci olarak Sayın Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ile Zafer Sağlık Külliyesi Merkez Kafeteryamızın açılışında bir arada olmak, Sayın Valimizi öğrencilerimizle buluşturmak istedik. Sayın Valimiz akademik geçmişinde çok başarılı bir akademisyen seçildi. Akademik geçmişinde, öğrencilik yıllarında neler yaptı, nasıl çalıştı, nasıl bu noktalara kadar geldi? O konuda kendisinden tavsiyeler almak istedik” dedi.

EĞİTİM KOMPLEKSİ İNŞAATI SÜRÜYOR

2023-2024 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileyen Okumuş, “İnşallah bu güzel tesisimize ek olarak yan tarafta da çok güzel bir eğitim kompleksinin inşaatı devam ediyor. Bütün eğitim bloklarının, dersliklerin, laboratuvarların, kütüphanelerin bir arada olduğu bir eğitim kompleksine sahip olacağız. Yeni binalarımızda yeni fiziki alanlarımızla daha güzel eğitim yıllarına bizleri kavuşturmasını Rabbimden diliyorum.” İfadelerini kullandı.

GENÇLER ENERJİ VERİYOR

Gençlerle bir arada olmaktan dolayı mutlu olduğunu ve gençlerin kendisine enerji verdiğini söyleyen Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, “AFSÜ’nün yeni sosyal tesisinin güzel zamanlarda öğrencilerimizin dostluklarını pekiştirecek, derslerden sonra rahatlayacakları bir ortam olmasını ve hayırlara vesile diliyorum. Bu sosyal tesis çok aydınlık, ferah bir ortam olmuş. Bu nedenle böyle bir imkânı sağladığı için Rektör Hocamıza teşekkür ediyorum” dedi.

FAYDALI OLACAĞINA İNANDIĞIM İŞLERİ YAPMAYA ÇALIŞTIM

Akademisyenliği kendisine çok yakın hissettiği bir meslek olarak seçtiğini ifade eden Vali Yiğitbaşı, “Hiç bir zaman Vali olayım, devlette üst düzey bir konuma geleyim diye okuyup çalışmadım. Hayallerim, hedeflerim vardı. Yapmak istediğim ve faydalı olacağına inandığım, kendimi başarılı gördüğüm işleri yapmaya çalıştım. Onlar için kendime alan açmaya çalıştım. Dolayısıyla Ankara’da bir Kaymakam kızı olarak önce çocukluğumda Türkiye’nin ilçelerini gezdim. Sonra babam İçişleri Bakanlığı tarafından merkeze görevlendirildi. İdareci olarak tekrar Kaymakamlık görevini merkezde devam ettirdi ve Ankara’da okuduk. Ankara merkez İmam Hatip Lisesinde okudum” dedi. 

SİVİLLERE YAPILAN ZULÜM MESLEK SEÇİMİMİ ETKİLEDİ

İletişim Fakültesini tercihinin merak edildiğini hatırlatan ve bu alanı neden tercih ettiğini açıklayan Vali Yiğitbaşı, “Benim okuduğum dönemlerde Sırplarla Boşnakların bir savaşı vardı. Sırplarla Hırvatların, Boşnak Müslümanlara yaptıkları bir zulüm söz konusuydu. Sivillere, kadınlara, çocuklara, yaşlılara zulüm ediliyordu. Ben o dönem lise öğrencisiydim ve üniversite sınavına girecektim. Kendimi herhangi bir mesleğe yakın hissetmiyordum. O dönemde benim lisans eğitimi olarak İletişim Fakültesini tercih etmemde bu savaş etken oldu. O savaşta sivillere yapılan zulmü bütün dünyaya duyurmak, anlatmak, hedefiyle ben gazeteci olacağım, iletişimci olacağım ve dünyaya bu zulümleri aktaracağım diyordum. Bu sebeple Ankara İletişim Fakültesini tercih ettim” şeklinde konuştu.

SAVAŞ MUHABİRİ OLMAK İSTEDİM

Gençlere seslenen ve henüz hayatın başında olduklarını söyleyen Vali Yiğitbaşı, hayatta her şeyin hedeflendiği gibi gitmediğini kaydetti. Hayatından örnekler veren ve üniversite döneminde evliliği düşünmediğini aktaran Vali Yiğitbaşı şöyle devam etti: “Hiç evlenmeyeceğim derdim. Savaş muhabiri olmak istediğimden evlilik aklımda yoktu. Ancak Allah’ın bir kaderi var ve o kader içerisine girdiğinizde bir şekilde bazen hayal ettiklerinizi yaşamış oluyorsunuz. Ama farklı bir biçimde yaşamış oluyorsunuz. İşte bunlar size farklı kapılar açabiliyor. Dolayısıyla daha ben üniversitede öğrenciyken istediğim bölümü kazandım, girdim ve daha öğrenciyken eşim beyefendi ile tanışıp evlendik. Dolayısıyla pek çok şey düşündüğüm, hayal ettiğim şeyin içerisine bir de evlilik ve annelik girmiş oldu. Sonra 28 Şubat sürecini yaşadık.” diye konuştu.

KARİYER VE AİLE HAYATINI DENGEDE GÖTÜRMEK GEREKİYOR

Annelik ve evlilik hayatına dair de açıklamalarda bulunan Vali Yiğitbaşı, “Hayat size başka bir kapı açıyor. Oradan devam ediyorsunuz. Annelik ve evlilik sürecine ben belki yaşıtlarıma göre daha hızlı bir şekilde girdim. Çünkü bu süreç sizi gerçekten törpüleyen, yetiştiren bir süreç oluyor. Bir yandan akademik kariyer yapıyorsunuz bir yanda da annelik. Bu vesile ile genç kızlarımız ve delikanlılarımıza genel olarak söyleyeyim. Gerçekten akademik kariyeri ya da mesleki kariyeri düşünürken hayatınızın bir boyutunu yani uçağın 2 kanadı gibi bir taraftan da özel hayatı, aile hayatını, diğer tarafta mesleki kariyeri bunları hep dengede götürmek gerektiğini düşünüyorum. Çünkü sizi mutlu eden o oluyor” dedi.

“DEVLET ANA” İFADESİ BENİ GURURLANDIRIYOR

Kendisine ‘Devlet Ana’ denildiğini hatırlatan ve bunun kendisini gururlandırdığını belirten Vali Yiğitbaşı, “Afyonkarahisar’ın ilk kadın Valisiyim. Böyle güzel bir ifade kullanılıyor. Beni de çok gururlandırıyor. Ama aynı zamanda ben üç çocuk annesiyim. Yani bir de benim kendi çocuklarım var. ‘Devlet Ana’ olma vasfının yanı sıra üç evladın da anasıyım. Hayatıma dönüp baktığım zaman gerçekten hem yapmaya çalıştığım, gayret ettiğim, insanlığa faydalı olmak, ülkem için ve genel itibariyle dünya için hayırlı işler yapmak var. Faydalı işler yapma gayretinin yanında; akademisyenlikte, valilikte, bakan yardımcılığı görevlerimin yanında bir ev idare eden anne olarak, eş olarak elimden geleni yapmaya gayret ettiğimi düşünüyorum. Bununla da ilgili bir çocuk yetiştirmenin bambaşka bir haslet olup, anne olmanın çok başka bir duygu olduğuna da inanıyorum” şeklinde konuştu

KENDİME GENEL İTİBARİYLE AFERİN DİYORUM

Bir hedefe odaklanıp illa o işi yapacağım diye takılmamak gerektiğini söyleyen Vali Yiğitbaşı, “Bu noktaya nasıl geldiniz soruluyor. Tüm bunları hedefleyerek yola çıkmamak lazım. Yani şimdi sağ olsun genç kızlarımız, küçük çocuklarımız beni gördükçe ‘Biz de vali olacağız.’ diyenlerin sayısı arttı. Bir kadın yönetici görünce rol model olarak örnek alma imkânı belki daha fazla oluyor. Kız çocuklarımız da özellikle bunlar beni mutlu ediyor. Ama bence çok fazla illa ki şunu olacağım diye takılmamak lazım düşüncesindeyim. Daha çok belirlediğiniz amaçları gerçekleştirme imkânına sahip bir mesleğin seçimi gerekiyor. Belki o meslek başka olur ama hedeflediğiniz amaçları orada daha iyi yapabileceksiniz. Ben kendi yaşadığım tecrübelerle bunu gördüm. Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünü okudum. Çokta mutlu oldum. Ama daha sonra kendi seçtiğim bu alanda benim gibi tesettürlü bir kadının çokta fazla var olamayacağını, düşündüğü şeyleri yapamayacağını görüp anlamış oldum. Ama aynı zamanda bu mesleğin gazeteciliğin, medyanın çok önemli olup benim de sosyal ilişkilerim ve iletişimin gücünü kullanabilen biri olarak buna yatkın olduğumu, insanlarla birlikte olmayı, konuşmayı, sohbet etmeyi, dertlerini dinlemeyi ve çözüm bulmayı seven bir insan olduğumu o zaman keşfetmişim. Bu açıdan kendime genel itibariyle aferin diyorum. Çünkü o dönemde rehberlik hizmetleri yönlendirmeler yoktu. Kendi kendinizi keşfetmeye mecburdunuz. Babam hukuk okumamı isterken ben seçimimi ifade ediyordum. Yıllar sonra Allah babamın mesleğini mülki idare geleneğini devam ettirmeyi bize nasip etti” diye konuştu. 

SAMİMİYETLE GAYRET ETTİĞİNİZDE O KAPILAR SİZE AÇILIYOR

Hayatta her şeyin planladığı olmadığına dikkat çeken Vali Yiğitbaşı konuşmasına şöyle devam etti: “Ama insanlara faydalı olma, hayırlı güzel işler yapma hedefi temel düstur olduğu sürece başka alanlarda da bu kapılar size açılıyor. Ben öyle gördüm. En azından Marmara Üniversitesinde akademisyenlik yaptım. En son Doçent olarak görev yapıyordum, idari görevlerimiz oldu. Dekan Yardımcılığı, Bölüm Başkanlığı, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Rektör hocaların kurumsal iletişim danışmanlığı gibi idari görevlerimiz oldu. Orada da genç arkadaşlarla dersler de yürüttük. Belirli bir üst amaç hedeflendiğinde insanın kendi hayatı için maddi bir gaye dışında manevi bir amaç olduğunda size o imkânlar gerçekten Allah tarafından sunuluyor. Bunun için samimiyetle gayret ettiğinizde, çalıştığınızda o imkânların sunulduğunu, o kapıların açıldığını ben gördüm, fark ettim.”

EŞİMİN DESTEĞİ İLE HAYATIM DENGEDE OLDU

Vali Yiğitbaşı konuşmasının son bölümünde şunları söyledi: “Bir yandan aileyi, evlilik ve çocuk konusunu yabana atmamak gerekiyor. Ben aslında biraz değişik bir örneğim. Evliliği üniversite çağında yapıp yüksek lisansı, doktorayı çoluk çocukluyken, anneyken devam ettirdim. Bunun da yapılabilir bir şey olduğunu eşim beyefendi de anlatabilir. Huzurlarınızda destekleri nedeniyle eşime teşekkür ediyorum. Eşlerin birbirine olan desteği bir kadının çalışma hayatında olmasının ve anne olduğu zaman o işlerin paylaşımı çocuk yetiştirmedeki işte paylaşımın eşiyle birlikte yapılabilmesi mevzusu da gerçekten hayatınızı dengede devam etmenizi sağlayacaktır. Aksi olursa da engellenmenizi sağlayacak bir şey olabilir. Ben engellenmeyi değil desteği gördüm. Sonuç itibariyle kendi memleketimde de şimdi Vali olarak görev yapıyorum. Memleketim diyorum çünkü eşim Afyonkarahisarlı.” Öğrencilerden gelen soruları da yanıtlayan Vali Yiğitbaşı, hayattaki başarının sadece üniversite eğitim ile sınırlı olmadığını, dijitalleşen dünyada farklı eğitimlerin de artık daha ulaşılabilir olduğunu söyledi. Sivil toplum kuruluşlarının önemine değinen Vali Yiğitbaşı, gençlere sosyalleşmeleri, araştırmaları, okumaları ve asla vazgeçmemeleri yönünde tavsiyelerde bulundu. Vali Yiğitbaşı’nın eşi Burhan Selim Yiğitbaşı ise konuşmasında verilen emeklerin karşılıksız kalmayacağını ifade ederek gençlere çalışmaktan vazgeçmemelerini tavsiye etti. >>İZZET IŞIK