41 yıl önce, günün ötesinde bir vizyonla kurulan, Tureks Turnç Madencilik Amerika' daki, markası olan Marble Systems ile Afyonkarahisar'da başlayan hikâyesini, bugün geniş ihracat yelpazesi ve ABD'deki şirketiyle, tüm dünyaya duyurmayı başardı.

Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren ve 1987 yılında beri gerek bölgesel gerekse sektörel olarak mermer ihracatına ilk 5 firma arasında yer alan Turks Turnç Madencilik, Marble Systems markası ile halka arz yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu zamana kadar yaptığı ve gerektiginde açıklıkla sektör ile paylaştığı AR-GE yatırımlarının yanı sıra sahip olduğu patentleriyle sektör geçmişindeki önemli kilometre taşlarında imzası bulunan firma, her geçen yıl başarılarına bir yenisini ekliyor.

9 adet işletme ruhsatlı maden sahasıyla Tureks Turnç Madencilik; 30'dan fazla ülkeye ihracat yapıyor. 2022 yılında yaklaşık konsolide 63 Milyon USD tutarında ciro elde eden firmanın, 2023 yılının ilk 6 ayında ise konsolide cirosu yaklaşık 35,5 Milyon USD tutarında.

2022 yılının aynı dönemine göre, 2023 yılının ilk yarısında yaşanan yüzde 34 oranındaki büyümesiyle dikkatleri üzerine çeken firmanın ilk yarı FAVÖK tutarı ise 122.397.573 TL. Yaptığı yatırımlar ile kendi firmasının yanı sıra sektör paydaşları için de fark yaratan firma, karlılık oranını da yukarıya taşımaya devam ediyor. 2022 yılının aynı dönemine oranla net kar değişimi pozitif yönde yüzde 58 olan Tureks Turunç Madencilik, halka arzdan kaynağın yüzde 40'ını işletme sermayesi ihtiyacı için kullanmayı hedefliyor.

Tureks Turunç Madencilik Yönetim Kurulu Baskan Yardımcısı Osman Turunç: "Bizim için en önemli konu sadece mermerin yeni kullanım alanlarını bulmak değil, aynı zamanda kaynaklarınızı daha sürdürülebilir şekilde kullanmak hatta bu konuda sektörel çözümler tasarlamak."

Buluşmada gelecek dönem yatırımlarına değinen Osman Turnç: "Halka arzla birlikte gelecek kaynağın yüzde 40'ın işletme sermayesi ihtiyacı için kullanacağız. Yüzde 30'unu ile Güneş enerjisi yatırımı ve otomasyon makine sistemleri yatırımı ile pazarlama ağırlıklı yeni yatırımlar adına kullanacağız. Kalan yüzde 30'luk kısmı ise finansal giderlerin azaltılmasında kullanılacak.

Borsaya açılmamızın asıl amacı kurduğumuz sistemin sürdürülebilirliğini sağlamak ve kurumsal yapımızı daha da güçlendirmek. AR-GE yatırımı ise bizim kurum kültürümüzün ana yapı taşlarından biri. 2023 yılında hayata geçirdiğimiz Doğal Şartlarda Mermer Plaka Resimleme Verimliliğinin Sağlanabilmesi projesi de bunlardan bir tanesi. Proje kapsamında kurum ve sektöre sağlanan tasarrufla birlikte Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında çevresel sürdürülebilirliğin sağlanmasına da katkıda bulunuyoruz. " dedi.