KKTC’yi tanımaya yönelik adımların atılmasıyla KKTC’nin egemenliği konusunda beklediğimiz adımlar da atılacaktır. Türkiye, her ve şart altında egemen ve bağımsız KKTC’nin haklarının savunulması için her alanda her platformda yanındadır" dedi.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Meclis Başkanı seçilmesinin ardından ilk resmi yurt dışı ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gerçekleştiriyor. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, KKTC temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından kabul edildi. Görüşme sonrası Tatar ve Kurtulmuş ortak basın açıklaması yaptı. KKTC Cumhurbaşkanı Tatar açıklamasında “Biz Doğu Akdeniz’deki bir Türk devleti olarak, mavi vatanda hak ve hukukumuzu, buradaki doğal zenginlikleri ve diğer konuları, değişen konjonktür ve jeopolitik gelişmeler ile KKTC’nin statüsünün daha da yükseldiğini görüyoruz. Turizm, eğitim, tarım ve diğer alanlardaki gelişmelerle yeni bir döneme girmiş durumdayız. Türkiye’nin de desteği ile Kıbrıs’taki yeni siyasetimiz egemen eşitlik ve eşit ulusal statüdür. Hiçbir netice vermeyen federal temelli bir çözüm için zaman kaybetmeye gerek yoktur” dedi.

“Her zaman Kıbrıs Türk halkının yanındayız”

İlk resmi ziyaretini KKTC’ye yaptığını vurgulayan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Bu ziyaret ile hem KKTC’nin tezlerinin yanında durduğumuzu hem de bundan sonraki süreçte yanında ve arkasında duracağımızı ifade etmek için ilk ziyaretinize buradan başladık. Kıbrıs barış harekâtının üzerinden 49 yıl geçti. Her zaman Kıbrıs Türk halkının yanında olduğumuzu bir kere daha burada kuvvetli bir şekilde tekrar ediyoruz” dedi.

“Uluslararası alanda artık tanınmaya hazır bir KKTC var”

Kurtulmuş, “Kıbrıs Türkünü yok sayan hiçbir fikrin bölgede kalıcı bir barışı kurması mümkün olmadığı gibi Türkiye’nin kabul edeceği bir sonuç doğurması da mümkün değildir. Başından beri söylediğimiz; gibi iki toplumun eşit ve egemen varlığının korunması ve bu şekilde müzakerelerin yapılabilmesidir. Ne yazık ki Kıbrıs müzakereleri adı altında hep kabul eden taraf, hep müzakerelerde olumlu yaklaşan taraf KKTC ve Türkiye olmasına rağmen, maalesef uluslar arası alanda Güney Rum Kesimi ve Yunanistan hep şımartılmış o hep onların tezlerine destek verilmiş, Kıbrıs sorunu o çerçevede bir çözümsüzlüğe mahkum edilmiştir. Gelinen noktada çözüm bellidir. Kuzey'de KKTC bağımsız bir devlet olarak vardır, bağımsız devlet olarak vardır, uluslararası alanda artık tanınmaya hazır bir KKTC vardır. KKTC’yi tanımaya yönelik adımların atılmasıyla KKTC’nin egemenliği konusunda beklediğimiz adımlar da atılacaktır. Türkiye, her ve şart altında egemen ve bağımsız KKTC’nin haklarının savunulması için her alanda her platformda yanındadır" açıklamasını yaptı.

“Sözü Güçlü gücü tesirli bir Türkiye"

TBMM Başkanı, "Esas mesele KKTC’nin gelişerek güçlenerek daha da ileriye götürülmesidir. Bu amaçla Türkiye üzerine düşen sorumlulukları azami seviyede yerine getirmeye gayret ediyor. Türkiye ile KKTC arasındaki işbirliği de fevkalade önemlidir. Nasip olursa 20 Temmuz’da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı ile Ercan Havaalanı’nın yenilenmiş binası uluslararası kullanıma hazır bir KKTC’nin varlığını da ilan eden bir gösterge olacaktır. Bu yıl içerisinde bitirilecek KKTC Cumhurbaşkanlığı binası ve yeni meclis binası da yakın bir zamanda kullanıma açılacaktır. Kıbrıs'ın elektrik sorununu çözülmesi için gayret ediliyor" ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Türkiye Cumhuriyeti 100. yılını bu yıl geride bırakıyor. Bu yüzyıl içerisinde bir millet küllerinden yeniden doğmuş güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti devleti inşa edilmiştir. 28. dönem parlamentosu Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci asrının ilk parlamentosudur. Sadece bir partinin programı değil bir milli hedef olarak ortaya koyduğumuz ‘sözü güçlü gücü tesirli bir Türkiye’ böyle bir yüzyıl olabilmesi için gayret göstereceğimiz bir dönemin başlangıcındayız. Aynı şekilde Kıbrıs Barış Harekâtı’nın üzerinden 49 yıl geçmiş seneye 50. yılını kutlayacak olan KKTC’nin de üzerinde çok büyük sorumluluklar var. Sayın Cumhurbaşkanı ve Kıbrıs Meclisi’nin de Kıbrıs halkını daha ileriye taşımak için canla başla çalışacakları bir dönemin geldiğini ifade ediyorum. Her zaman olduğu gibi el ele gönül gönüle bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Türkiye'nin Doğu Akdeniz başta olmak üzere bu bölgedeki mavi vatan bahçeye hak ve sorumlulukları, KKTC inin egemenlikleri mavi vatanda da tescil edilecektir. Böylece Anavatan ve KKTC olarak birlikte daha güçlü yarınlara ilerleyeceğiz” ifadelerini kullandı.