SGK ERKEN EMEKLİ OLACAK MESLEK GRUPLARINI AÇIKLADI

Sosyal Güvenlik Kurumu, erken emekli olabileceklerin çalıştığı sektörler tek tek açıkladı. Yıpranma payı olarak bilinen uygulamaya göre bazı meslek grupları erken emekli oluyor. Erken emeklilikten yararlanacak meslek gruplarının sayısı artırıldı, 45'e yükseltildi.

SGK'nin yaptığı değişiklikli birlikte, zorlu çalışma alanlarında iş başı yapan kişilerin emeklilik haklarına daha çabuk kavuşabilecekler. Yıpranma payından yararlanacak her bir meslek grubu için belirlenen gün sayıları, çalışılan 360 günün üstüne ekleniyor. Mesela yılda 90 gün yıpranma payı alan bir kişi 360 günün üstüne 90 gün eklenerek, o yıl 450 gün çalımış oluyor. 90 günlük yıpranma payı alan kişi için işveren yılda 90 gün fazla SGK primi ödüyor. Böylece, yılda 90 gün yıpranma alan bir kişi için 4 yılda 5 yıllık sigorta ödeniyor. İşçi de beş yılda bir yıl erken emeklilik hakkı kazanıyor. Bu durumda, işçinin sigorta girişi de öne çekiliyor. Yaş göstergesi de geri çekildiği yıldan hesaplanıyor.

Asit üretimi yapılan sektörde çalışanlar: 90 ile 180 gün.
Yer altı madenlerde çalışanlar:180 gün

Türkiye Silahlı Kuvvetlerinde görevli suba, yedek subay, astsubay,uzman jandarma,uzman erbaşlar sözleşmeli erbaş ve erler: 90 gün.
Basın Kartı Yönetmeliği'ne göre çalışan gazeteciler: 90 gün.

Emniyet ve MİT mensupları: 90 gün.
Cıva üretimi işleri sanayinde çalışanlar: 90 gün.
Radyoaktif ve doğal ve yapay radyoaktif maddeler: 90 gün.

Demir ve çelik fabrikalarında çalışanlar: 90 gün.
Kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar: 60-90 gün.

Başkan Köksal'ın İlk İcraatı Suya İndirim Başkan Köksal'ın İlk İcraatı Suya İndirim

Cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar: 60 gün.
Çimento fabrikalarında çalışanlar: 60 gün.