Kardeş Köy Okulları Topluluğu,  Şehit Piyade Teğmen Burhan Sönmez, Şehit Uzman Çavuş Sami Yılmaz ve Şehit Uzman Çavuş Onur Kıran’ın aziz hatıralarını Akharım İlkokulu Şehitler Kütüphanesi ve Sanat Atölyesi’nde yaşatacak.  

Şehit Piyade Teğmen Burhan Sönmez, Şehit Uzman Çavuş Sami Yılmaz ve Şehit Uzman Çavuş Onur Kıran’ın isminin yaşatılacağı kütüphane ve sanat atölyesi Akharım İlkokulunda açıldı. Açılışa Sandıklı Kaymakamı Mehmet Sülün, Kardeş Köy Okulları Topluluğu Kurucusu Hilal Kalafat, Okul Müdürü Nurettin Karabınar, kurum müdürleri, şehit aileleri ve çok sayıda öğrenci ile vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Akharım İlkokul Müdürü Nurettin Karabınar, desteklerinden dolayı Kardeş Köy Okulları Topluluğu Kurucusu Hilal Kalafat’a teşekkür etti. Karabınar, “bizim temel amacımız çocuklarımızı geleceğe ve hayata en iyi şekilde hazırlayıp, iyi bir insan, iyi bir yurttaş olarak ve kendi özgüveni gelişmiş bir insan olarak hayata hazırlamaktır. Kütüphanemiz gerek tasarımı gerekse zengin içerikleri açısından, araç gereç olarak gerçekten göz kamaştırıyor. Kütüphane ve sanat atölyesini okulumuza kazandıran Kardeş Köy Okulları Topluluğu Kurucusu Hilal Kalafat’a sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

Kalafat, “Kahramanlar içimizde sonsuza kadar bizimle”
Kardeş Köy Okulları Topluluğu Kurucusu Hilal Kalafat yaptığı konuşmada, “Kardeş Köy Okulları Topluluğu olarak şehitlerimizin adlarını yaşatmak için 81 ilimizde bu projelerimizi gerçekleştiriyoruz. Bugün ise Akharım ilkokulunda 568. projemizi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Mili Savunma Bakanımız Hulise Akar komutanımızın da dediği gibi, ‘Bizler, hudutlarımızı kilit altına aldık, hiç kimsenin bu vatanı bölmesine asla ve asla izin vermeyeceğiz’. Kurduğumuz kütüphanelerde Başkomutan ve Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan ayrılmayan nesiller yetişsin istiyoruz.  Demiş olduğumuz gibi şehitlerimiz bu dünyada az yaşadılar ama inşallah isimleri çok yaşar.  Destekleri için kaymakamlığımıza, kıymetli kolluk kuvvetlerimize, aynı zamanda tüm Şehit ailelerimize biz çok teşekkür ediyoruz. İyi ki varlar. Teşekkürler” dedi.

Kaymakam Sülün, “Şehitlerimizin annesi bizim annemiz, onların babası bizim de babamız”
Sandıklı Kaymakamı Mehmet Sülün ise; “Bugün burada açılışını yaptığımız kütüphanede emeği geçen bütün herkese çok teşekkür ediyorum. Ama bundan daha da önemlisi bu çok anlamlı bir hizmet olan, kütüphaneyi daha da anlamlı hale getiren işte burada şehitler kütüphanesi adını veren, bunu düşünen, emek harcayan bütün herkese teşekkür etmek istiyorum. Şehitlerimizin kıymetli ailelerine ne kadar hürmet etsek yine de onların hakkını vermiş olamayız. Şehitlerimize dua ediyoruz. Onların annesi bizim annemiz, onların babası bizim de babamız, onların emaneti bizim de emanetimiz. Onların peşinden gelecek çok kıymetli öğrenciler yetiştirerek, onları bu vatana faydalı evlatlar yetiştirerek onların emanetini hakkıyla korumamız gerekiyor.” dedi.  Konuşmaların ardından Şehit aileleri ve protokol üyeleri kurdeleyi keserek Şehitler Kütüphanesi ve Sanat Atölyesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Katılımcılar, Şehitler Kütüphanesi ve Sanat Atölyesine hayran kaldılar.