31 Mart yerel seçimlerine üç gün kala günün her saatini dolu dolu geçiren Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Beytullah Karataş, Kentsel Dönüşüm ve Deprem Gerçeği hakkında konuştu.

20 YILDIR KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ YAPAMAYANLAR, YİNE YAPAMAZLAR!

Kentsel dönüşümde mutlaka hak sahipleri ile istişare edileceğini, hakların korunacağını ve mağduriyetlerin ise asla olmayacağının altını çizen Karataş, ‘’20 yıldır bu şehri yönetip bu problemi çözemeyenler, hemşehrilerimize daha Kentsel Dönüşüm yapılacak mahalleyi tanımayan mütaahiti dayatanlar bu dönüşümü gerçekleştiremez’’ dedi.

Bayramın acı bilançosu 66 kişi hayatını kaybetti Bayramın acı bilançosu 66 kişi hayatını kaybetti

Vatandaşlarımızın deprem riski taşıyan binalarda yaşamanızı asla istemediklerini vurgulayan Karataş şunları söyledi:

KENTSEL DÖNÜŞÜM BELEDİYE GARANTÖRLÜĞÜNDE YAPILACAK

Kentsel dönüşümde istişare edeceğiz, haklar korunacak, mağduriyet asla olmayacak, net metrekareye, net metrekare dönüşüm olacak. Deprem riskini göz önünde tutarak afetlere dirençli bir Afyonkarahisar oluşturacağız. Yapacağımız Kentsel dönüşüm ada bazlı olup, Belediye eliyle ve garantörlüğünde yapılacak, toplumsal denge korunacak hak sahiplerinin çıkarları mutlaka gözetilecektir. Kentsel dönüşümde ayrıca şehrimizin altyapısını geliştireceğiz. Yeşil alanlarımızı arttıracağız. Gürültü kirliliğini azaltacak planlamalarımız olacak. Bu kentsel dönüşümleri yaparken kent ormanlarının da arttırılmasını ve yaşamın içine katılmasını sağlacağız. Yürüyüş yollarını ve spor alanlarını her mahallede yaygınlaştıracağız.

BAŞKA BİR AFYONKARAHİSAR MÜMKÜN

İmar planı, mücavir alanlarımız da dahil gözden geçirilecek, ‘Başka Bir Afyonkarahisar Mümkün Projeleri’ hedefine göre revize edilecektir. Bu manada 21. Yüzyılın ‘Gözde Afyonkarahisar Şehri’nin gerçekleşebilmesi için Nazım İmar planı ve Uygulama Planları konusunda etkin adımlar atılacaktır. Teknokent, Uydukent’ler ve ‘BAŞKA BİR AFYONKARAHİSAR MÜMKÜN PROJELERİ’ çalışması başlatılacaktır.

RANT MERKEZLİ DEĞİL, HAK MERKEZLİ KENTSEL DÖNÜŞÜM

KENTSEL DÖNÜŞÜM DE SADECE İKİ HUSUS ÖN PLANDA TUTULACAK.

1-AFYONKARAHİSARIN GELECEĞİ

2-AFYONKARAHİSARLININ MENFAATLERİ

KAR AMAÇLI DEĞİL, MALİYETİNE DÖNÜŞÜM

Kentsel Dönüşüm de çok katlı konutlar yapılmasının karşısındayız. Her bölgede dönüşüm maliyetini sağlayacak kadar konut inşaa edeceğiz. Afyonkarahisar, AFYONKARAHİSARLILARIN OLACAK!

MÜTEAHHİTİNİ SEÇEBİLECEĞİN DÖNÜŞÜM

Dönüşüm de vatandaşın tercihlerine değer vereceğiz Hak sahipleri ada bazında bir araya gelerek, kendi buldukları müteahhitle de dönüşünü gerekleştirebilecekler.

AFYONKARAHİSARLIYA AYRICALIKLI DÖNÜŞÜM

Dönüşüm de vatandaşın hakkını son kuruşuna son metrekaresine kadar koruyacağız. Hak sahipleri, ilave olarak yapılacak konutlardan satın almak istediklerinde, kendilerine öncelik hakkı ve özel indirim imkânı sağlanacak!

 

ALTERNATİFLİ PROJELER İLE SEÇENEKLİ DÖNÜŞÜM

Dönüşüm de vatandaşımızı sadece bir projeye mahkûm etmeyeceğiz. Her bölgemiz için en az 3 farklı proje ortaya koyulacak. Hangi projenin gerçekleştirileceğine Afyonkarahisarlılar karar verecek.

HER BÖLGEYE YEŞİL, ÇEVRECİ DÖNÜŞÜM

Dönüşüm de her bölgeyi farklı konseptle inşaa edeceğiz. Her bölgeyi farklı mimari ve farklı bitki türleriyle donatarak yaşanabilir, Yeni Afyonkarahisarı oluşturacağız.

NET METREKAREYE, NET METREKARE

Dönüşümü gerçekleştirirken, vatandaşımızın dairesini net metrekare üzerinden değerlendireceğiz. Bu haliyle metrekare kaybının önüne geçerek mağduriyeti önleyeceğiz.

KOMŞUNU SEÇEBİLECEĞİN DÖNÜŞÜM

Yeni Afyonkarahisar'da komşuluk ilişkileri kopmayacak. Yıllardır bir arada oturan Afyonkarahisarlı Hemşerilerimizin dönüşümden sonra da bir arada olmalarını sağlayacağız.

ESNAFI UNUTMAYAN KENTSEL DÖNÜŞÜM

Yeni Afyonkarahisar'da esnafımızı da unutmayacağız. Yıllardır Afyonkarahisar’ımıza hizmet veren öncelik sağlayarak ticaretlerini devam ettirebilecekleri esnaf çarşılarımıza öncelik sağlayarak ticaretlerini devam ettirebilecekleri esnaf çarşıları oluşturacağız.

KİRACI ESNAFIDA DÜŞÜNEN DÖNÜŞÜM

Dönüşüm de kiracı esnafımıza da unutmayacağız. Uzun yıllar AfyonkarahisarDönüşüm de kiracı esnafımıza da unutmayacağız. Uzun yıllar Afyonkarahisar’’ımıza hizmet ımıza hizmet veren kiracı esnafımızın, faaliyet yılını baz alarak kendilerine şerefiye bedeli belirleyerek veren kiracı esnafımızın, faaliyet yılını baz alarak kendilerine şerefiye bedeli belirleyerek mağdur olmalarını önleyeceğiz.

STRES ŞEHİRLERİ DEĞİL HUZUR SİTELERİ

Afyonkarahisar ilimizin sosyal ve kültürel dokusunu bozmayacak medeniyetimize uygun modern kentler oluşumu hedeflenecektir.

YENİ NESİL ALTYAPI OLUŞUMU

Şehrimizi Yenilerken su, kanalizasyon elektrik ve hatlarının tek kanaldan ve arıza durumunda ulaşılabilir şekilde düzenlenmesini sağlayacağız. Bunun yanında, AfyonkarahisarAfyonkarahisar’’ımızın tamamında kabloları yer altına alarak görüntü kirliliğinden çevremizi ımızın tamamında kabloları yer altına alarak görüntü kirliliğinden çevremizi kurtaracağız.

DEPREME VE AFETLERE HAZIR BİR AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar'ımız depremden etkilenen bir ilimiz. Belediye olarak, yaşanabilecek olası tüm afetlere karşı hazır olma yönünde çalışmalarımızı büyük bir titizlikle sürdüreceğiz. Doğa olaylarını birer afete dönüştürmeden, Afyonkarahisar halkının her anında güvenli bir yaşam sürdürebilmesi amacıyla etkin bir ‘Afet Yönetim Sistemi’ni oluşturma yönünde adımlarımızı kararlılıkla atacağız. Toplanma alanlarının belirlenmesi ve bilinç oluşturulması gibi şehrimizde deprem öncesi ve deprem sonrası yapılacak tüm hazırlıklar çalışmalar yerine getirilecektir.