Olgun; “Seçimde kolluk güçleri ve yargı mensupları üzerinden oyun kurmayın”

İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Afyonkarahisar Milletvekili Av. Hakan Şeref Olgun, 21’nci yüzyılda tüm teknolojik imkanların olmasına rağmen seçim güvenliğini tartışıyor olmaktan utanç duyduğunu dile getirdi.

Milletvekili Olgun; “Peki, seçim güvenliğini neden tartışıyoruz? Çünkü ülkemizde devlet kurumlarına olan güvenimizi yitirdik, siyasi partiler olarak seçmen listelerini temin edip tek tek kontrol ediyoruz” dedi.

UTANÇ DUYUYORUM

Seçim güvenliğini ilgilendiren usulsüzlüklerin araştırılması amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisine verilmiş olan Meclis araştırması önergesi üzerine İYİ Parti Gurubu adına söz alan Milletvekili Olgun; “2024 yılında, teknolojinin bütün imkânlarından faydalanıyor, yaygın iletişim araçları kullanıyoruz, öyle ki uydudan bakıp yolda yürüyen bir kişinin kolundaki saatini okuyacak kadar ilerledik, uzaya astronot dahi gönderdik; gelgelelim, ülkemizde gerçekleşen bütün seçimlerde hâlâ seçim güvenliğini tartışıyoruz. Şahsen ben 21'inci yüzyılda, bu kadar imkânın içinde hâlâ bu konuyu tartışıyor olmaktan utanç duyuyorum. Peki, neden tartışıyoruz? Çünkü ülkemizde devlet kurumlarına olan güvenimizi yitirdik, siyasi partiler olarak seçmen listelerini temin edip tek tek kontrol ediyoruz” dedi.

HİLE, İHLAL VE USULSÜZLÜKLERE HEP BİRLİKTE ŞAHİT OLDUK

Seçimlerde geçici sığınmacı statüsünden veya mülk edinme süreciyle vatandaşlık verilen kişilerin rakamlarının tutup tutmadığını, deprem bölgelerinden başka illere ve ilçelere kayan seçmenlerin takibine kadar tüm çalışmaların yapılmasına rağmen YSK tarafından açıklanan sonuçların doğru yansımadığının kaygısını yaşadıklarını ifade eden İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Afyonkarahisar Milletvekili Av. Hakan Şeref Olgun, şunları söyledi;
“Seçim günü seçim sonuçlarını alıp YSK tarafından ilan olunanlarla karşılaştıracağımız yazılımlara ciddi bütçeler ayırıyoruz. Neden? Sandıktaki sonucun ilan olunan sonuçlara doğru yansımadığına dair kaygılar taşıyoruz. Son yıllarda seçim süreçlerinde yaşadığımız olumsuzlukların vatandaşlarımızın seçimlere olan güvenini zedeleyerek oy verme davranışlarını ve motivasyonlarını menfi yönde etkilediği bir gerçektir. Gelişmiş demokrasilerde tartışma konusu olmaması gereken “seçim güvenliği” kavramı ülkemizin öncelikli gündemlerinden biri oldu. Adreste olmadığı hâlde seçmen listesinde görünen kişiler, mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılması, geçerli, geçersiz oylar üzerinden yapılan itirazlar, muhalefetin bütün itirazları yok sayılırken iktidarın talebiyle tekrarlanan seçimler gibi pek çok kanunsuzluk, hile, ihlal ve usulsüzlüklere hep birlikte şahit olduk.”

MUHALEFET İTİRAZ EDERSE RET, İKTİDAR PARTİSİ İTİRAZ EDERSE KABUL; BU DURUM ADİL MİDİR?

2019 seçimlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçiminin yenilenmesi kararının gerekçeleriyle aynı gerekçelerle bazı ilçelerde İYİ Parti olarak yapılan itarazların reddedildiğini hatırlatan Milletvekili Olgun; “Muhalefet itiraz ederse ret, iktidar partisi itiraz ederse kabul; bu durum adil midir? Bugüne kadar gerçekleşen seçimlerde yürütülen propaganda faaliyetlerin adil ve eşit koşullarda gerçekleşmediği, siyasi partilerin iktidarın adil olmayan tutumlarına maruz kaldığı bir gerçektir. Oysaki seçim mevzuatı propaganda konusunda siyasi partilere eşit haklar tanınmıştır. Seçim güvenliğinin temini, seçimlerin adil, dürüst ve şeffaf bir şekilde gerçekleşmesini ve vatandaşlarımızın gönül rahatlığıyla seçime katılımını sağlamak için esastır” diye konuştu.

VİCDANINIZI RAHAT TUTACAK KARARLAR ALMAYA DAVET EDİYORUM

Bayramın acı bilançosu 66 kişi hayatını kaybetti Bayramın acı bilançosu 66 kişi hayatını kaybetti

Konuşmasında devletin tüm ilgili kurum yetkililerine de seslenen Milletvekili Olgun, “Seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrası görevinizi hukuka ve meslek ahlakınıza uygun yapın, kolluk güçleri ve yargı mensupları üzerinden oyun kurmayın. Kurumlarımızın mensuplarına baskı uygulamayın. Edirne'den Ardahan'a, Şanlıurfa'dan Sinop’a kadar bütün seçim bölgelerinde seçimin güvenliği ve akıllarda soru işareti bırakmayacak şekilde uygulanması esas olmalıdır. Hepinizi gece başınızı yastıklarınıza koyduğunuzda vicdanınızı rahat tutacak kararlar almaya ve uygulamaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.