En etkili öğrenme ve gelişim aracı olan çocuk oyunları, çocukların oyun sırasında birçok şeyi denemesine, dış dünyayı keşfetmesine, insanları gözlemlemesine, kuralları öğrenmesine, sınırları kavramasına, insanlarla iletişim kurmayı öğrenmesine, temel becerilerini geliştirmesine ve bireyin özelliklerini fark ederek kendini geliştirmesine destek sağlıyor. 

İL GENELİNDE HAYATA GEÇİRİLDİ

Çocukları her yönden geliştirmek, dijital dünyadan biraz olsun uzaklaştırarak onların gelişimlerine destek olmak amacıyla Vali Yiğitbaşı’nın talimatıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde il genelinde okulda okul bahçelerine geleneksel çocuk oyun alanları yapılarak, renklendirildi. Asım Kocabıyık Anaokulu, Nene Hatun Anaokulu, İbrahim Keser Anaokulu, Hacı Lütfiye Kocaşaban Anaokulu, Atatürk İlkokulu, Hoca Ahmet Yesevi İlkokulu, Nurettin Karaman İlkokulu, Erenler İlkokulu, Işıklar Balı Sultan İlkokulu, Yavuz Selim İlkokulu, -Kışlacık İlkokulu, Selçuklu İlkokulu, Şehit Mustafa Sezer Ortaokulu ile Neriman İbrahim Küçükkurt Ortaokulunda okul bahçeleri çocuk oyun alanlarıyla yepyeni bir görünüme kavuştu. İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci Afyonkarahisar’da uygulanan bu projeyi Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in de katıldığı İl Milli Eğitim Müdürleri toplantısında dile getirdi. Bakan Tekin ve katılımcılardan büyük beğeni alan proje, Milli Eğitim Bakanlığı Projesi olarak ülke genelinde uygulanacak.

ÇOCUKLARIMIZIN GELİŞİMİNE DESTEK OLMAK İSTEDİK

Yalancı bahara aldandılar çiçek açtılar Yalancı bahara aldandılar çiçek açtılar

Çocuk oyunlarının çocukların özellikle dijital dünyadan biraz da olsa uzaklaşmaları adına önemli olduğunun altını çizen Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, “Teknolojinin gelişmesi ile birlikte geleneksel çocuk oyunlarının oynandığı alanlar da değişim gösterdi. Çocuklarımız sokak oyunları yerine artık daha çok dijital dünyadaki oyunlar ile vakit geçiriyor. Çocuklarla iletişim kurmanın, onların dünyasını inebilmenin birçok yolu var ve bence oyun, bu yolların en doğal olanı. Çocuklarımızı geleneksel çocuk oyunlarından uzak bırakmamak, onların gelişimlerine destek olmak aynı zamanda okul bahçelerimizi renklendirirken görsel olarak da göze hoş gelecek alanlar oluşturmak amacıyla bir proje hayata geçirdik” dedi.

>>FAHRİYE ÇIRACI