KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı. Burada ‘Güncel Sorunlar Işığında Kıbrıs ve Geleceği' konulu ilk dersi veren Cumhurbaşkanı Tatar, Mavi Vatan diye adlandırılan Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin ve KKTC’nin faaliyetlerine değindi. Konuşmasında, Doğu Akdeniz’e niçin önem verildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Tatar şunları söyledi:

  “Doğu Akdeniz'e zaman zaman hep ana vatan, yavru vatan, mavi vatan deriz. Bu 3’lünün bizleri ulusal temelde ne kadar güçlü kıldığını ve potansiyel olarak da sadece mavi vatandaki doğal kaynaklar değil aynı zamanda güvenlik meselelerine bağlı olarak Doğu Akdeniz’de jeostratejik, jeopolitik gelişmeler ile konjonktür değişmekte. Türkiye Cumhuriyeti Libya koridoru, bugün yaşanılan Suriye'deki durum malum, Irak ve bütün bölgedeki birtakım süreçlere baktığımızda bizlerin birliği, beraberliği, aramızdaki kutsal ve kadim bağlar ile milletimizin manevi ve milli değerleriyle gençlerimizin iletişim kanalları ile bu bağları daha güçlü kılmalıyırz. Milletimizi daha güçlü yerlere taşıyabilmek hepimizin büyük milletimize olan vazifesidir diye düşünüyorum” dedi.

  “1974’TE MEHMETÇİK'İN ADAYA GELMESİYLE TESİS EDİLEN BARIŞ ŞU ANDA SON DERECE GÜZEL GİDİYOR”

  Türk milletinin olaylara daha milli bakması gerektiğini ve bunun gelecek açısından önemli olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, "Meselelere biraz daha milli bakmak lazım. Halklar kardeştir, biz bir arada yaşayabiliriz. Bizim artık öyle bir barışımız vardır ki 1974’te Mehmetçik'in adaya gelmesiyle tesis edilen barış şu anda son derece güzel gidiyor. Onun için mücadeleye devam diyorum” diye konuştu.

 Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Tatar’a AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş tarafından akademisyen cübbesi giydirilip, Fahri Doktora belgesi takdim edilirken, Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı tarafından da günün anısına hediye takdim edildi. >>İHA