Özel Fuar Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yunus Acar, Kalın Bağırsak Kanseri farkındalık ayı münasebetiyle kalın bağırsak kanseri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Kalın bağırsak kanserinin risklerini, belirtilerini, teşhis ve tedavi sürecini anlatan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yunus Acar şöyle konuştu:  “Kalın Bağırsak Kanseri farkındalık ayı nedeni ile Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yunus Acar konu ile ilgili bilgiler verdi.

9 motosiklet trafikten men edildi 9 motosiklet trafikten men edildi

KOLOREKTAL (KALIN BAĞIRSAK) KANSERİ NEDİR?

Kalın bağırsak (kolon), sindirim sisteminin son organıdır. Rektum ise kalın bağırsağın son 20 cm’lik parçasıdır. Kolon ve rektum kanserleri bu organları oluşturan hücrelerden kaynaklanan kanserlerdir. Sindirim sistemi kanserleri arasında en sık rastlanan türdür. Ülkemizde kalın bağırsak kanserleri, tüm kanserler içerisinde üçüncü sırada yer almaktadır. Yine kansere bağlı ölümlerin en sık 3. sebebidir. Erken evrede yakalanırsa büyük oranda tedavi edilebilir bir kanser olduğu için düzenli olarak tarama testleri yapılmalıdır.

KOLOREKTAL KANSERLER İÇİN KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Risk faktörleri önlenebilen (değiştirilebilir) olanlar ve değiştirilemez olanlar olmak üzere ikiye ayrılır. Önlenebilen faktörler; Aşırı kilolu ya da obez olmak (beden kitle indeksinin 25 üzerinde olması), Fiziksel aktivite eksikliği, İşlenmiş et (sucuk, salam) ve kırmızı et tüketimi fazlalığı, Sigara ve alkol kullanımıdır. Önlenemeyen faktörler; İleri yaş (40 yaş üzerinde risk artar), Ailede kolorektal kanser olması, Kişinin inflamatuvar bağırsak hastalığı (Ülseratif Kolit, Chron), Kalıtsal nedenlerdir.

KOLOREKTAL KANSER GELİŞMESİ ÖNLENEBİLİR Mİ?

Değiştirilebilir risk faktörlerini hayatımızdan uzak tutmak kolorektal kansere yakalanma olasılığını azaltır. Uygun kiloda olmak, Lifli gıdalar ve doğal antioksidanlardan zengin beslenmek, Düzenli fiziksel aktivite ve spor yapmak, Sigara ve alkolden uzak durmak önemlidir.

KOLOREKTAL KANSER BELİRTİLERİ

En sık belirtiler normal bağırsak alışkanlıklarının bozulması (yeni başlayan ishal ya da kabızlık) ve dışkıda kan (parlak kırmızı-siyah-bordo) görülmesidir.

KOLOREKTAL KANSER TANISI NASIL KONULUR?

Genelde hastalık ilerlemiş safhada belirti verdiği için tarama ve erken teşhis çok önemlidir. Tanıda dışkıda kan bakılması ve esas olarak kolonoskopi yer alır. Kan tahlillerinin kolorektal kanserleri erken ya da geç evrede saptamada yeri yoktur.  Kolorektal kanser erken tanısı için tarama çok önemlidir. 50-70 yaş arasında herkes için sağlık kuruluşlarında, gaitada gizli kan kiti ile hızlı, pratik ve güvenilir bir şekilde 2 yılda bir ücretsiz olarak yapılmaktadır. 50-70 yaş arasında kişilere, her 10 yılda bir de kolonoskopi ile tarama önerilmektedir. Ailede kanser öyküsü olanlara 40 yaşından itibaren taramaya başlanmaktadır. 40-50 yaş arası ve 70 yaş üzerindeki bireyler için, kolorektal kanser belirtileri olan genç hastalar için hekiminiz tarama açısından size en uygun önerilerde bulunacaktır. Sağlıklı günler dileriz” >>İBRAHİM ARTIÇ