Köksal: Projeler günü kurtarmaya yönelik değil, 15-20 yılı kapsayan nitelikte olmalı

CHP Grup Başkanvekili, Afyonkarahisar Milletvekili ve Belediye Başkan Adayı Av. Burcu Köksal, Afyonkarahisarlı vatandaşların trafik çilesini bitirecek çözümler üretileceğinden bahsederek çözümlerin günü kurtarmaya yönelik değil 15-20 yılı kapsayan nitelikte olması gerektiğine dikkat çekti.

TRAFİKLE İLGİLİ KARAR ALMADAN ÖNCE MUHATABINA VE UZMANLARA DANIŞACAĞIZ

AK Parti’den ilçelere bayram çıkarması AK Parti’den ilçelere bayram çıkarması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Av. Burcu Köksal, hem sürücüler hem de yayalar için çileye dönüşen trafiğin rahatlatılması adına atılacak adımları şöyle anlattı: “Ambaryolu tek yöne çevrildi ama esnafa soruyoruz, bize kimse sormadı diyor. Dolmuşçu, taksici bize sorulmadı diyor. Ambaryolu’nun tek yöne çevrilmesi oradaki trafiği rahatlatmamış. Aksine daha çok sıkışmış. Özellikle iftar saatinde trafik sorunu içinden çıkılmaz bir hal alacak öyle gözüküyor. Çünkü insanlar iftara yetişmek isteyecekler ve trafik daha çok yoğunlaşacak. Bir yeri trafiğe kapatırken veya tek yöne çevirirken alternatif yolu açarsınız. Bir alternatif yol koyup trafiği kapatır ya da tek yöne çevirirsiniz. Fakat Afyonkarahisar’da bir alternatif koymadan bir yer trafiğe kapatılıyor ya da tek yöne çevriliyor. Bu da trafiği rahatlatmak yerine daha karmaşık bir hale getiriyor. Biz trafik ile ilgili bir karar almadan önce şoför arkadaşlarımızı, bununla ilgili sivil toplum kuruluşlarını, o bölgede yaşayan vatandaşı, muhtarı dinleyeceğiz. Onların görüşlerini alarak karar alacağız. Ama en önemlisi bu konuda trafik danışmanlarından kent bilimcilerinden bir planlama yapmasını isteyeceğiz. Yeni yapılan binaların da altına otopark yapılması içinmüteahhitleri de teşvik edeceğiz. Yani biz sadece 5 yılı kurtaracak bir planlama istemiyoruz. Önümüzdeki 20-30-50 yılı kurtaracak planlar yapmak istiyoruz.”

KARAVANCILAR İÇİN OTOPARK ALANLARI YAPILACAK

Afyonkarahisar’da sadece otopark sorunu olmadığını vurgulayan Başkan Adayı Köksal, karavancılar için de alan açılacağını söyledi. Köksal, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İlimizde sadece araçlarla ilgili otopark sorunu yok. Önümüzdeki 15-20 yılın sorularından birisi karavan otoparkı olacak. Bunlarla ilgili de otopark yerleri açacağız. Şehir büyüyor, gelişiyor, ona göre araç ve karavan sayısı artıyor. Bunlara ilişkin otoparkların da planlanması gerekiyor. Şehir içi trafiği rahatlatmak için kamu binalarını da biraz daha etrafa dağıtmak gerekiyor. E-Belediyecilik hizmetinden de insanlar işlemlerini yapabilecek. Mümkün mertebe vatandaş için belediye hizmetlerine en kolay erişimi sağlayacağız. Şehir trafiğine onu sokmamaya çalışacağız.”

SOKAK HAYVANLARI İÇİN PATİKÖY VE MAMA FABRİKASI YAPILACAK

Sokak hayvanları ile ilgili hem hayvanların yaşam haklarını koruyacak hem de vatandaşların rahatsızlığını giderecek adımlar atılacağını söyleyen Köksal, projelerini şöyle anlattı: “Veteriner Hekimler Odası başkanıyla görüştük. Daha önce de görüşmüştük. Şehir içinde başıboş hayvanlar var. Bazı vatandaşlarımız korkuyor haliyle.  Bir taraftan da bu hayvanlar soğukta kalıyor mama sıkıntısı oluyor, su sıkıntısı oluyor. Onlar da bir can. Biz şunu yapacağız. Şehir dışında Patiköy diye bir yer ayarlayacağız. Sokak hayvanları orada olacak. Veteriner hekim arkadaşlarımız ve bakıcılar onlarla ilgilenecekler. Kısırlaştırma ve tedavileri, aşıları orada yapılacak. Hatta onları sahiplenmek isteyenlere sahiplendirme yapılacak. Hem sokakta başıboş hayvan sorununu çözmek istiyoruz hem de o sokak hayvanları için yaşayabilecekleri bir alan oluşsun istiyoruz. Bir de mama fabrikası kuracağız. Dazkırı Belediyesi ve Merkezefendi Belediyesi bunu yaptı. Yemek artıklarından, bayat ekmeklerden mama üretiyorsunuz ve o mamaları sokak hayvanları için kullanıyorsunuz. Bırakın sokak hayvanlarını bütün evcil hayvanlar da çok seviyor o mamaları. Böyle bir mama üretim tesisi de kuracağız.”