Şehrimizde öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla yapılan Kitap Okuma Yarışmasında dereceye giren 120 öğrenciye bisikletleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu Kapalı Spor Salonunda düzenlenen törenle teslim edildi. Geleneksel hale gelen ve bu yıl 7.’si gerçekleşen ‘Kitap Okuma Yarışması’ kapsamında ödül töreni düzenlendi. En çok kitap okuyarak dereceye giren öğrenciler ödüllerine kavuştu. 4 binden fazla öğrencinin katıldığı yarışmada dereceye girenlere 120 adet bisiklet, notebook, tablet ve çeşitli hediyeler verildi. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in ev sahipliğinde gerçekleşen törene; AK Parti Afyonkarahisar Milletvekillerimiz Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz, Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mustafa Arslan, il protokolü, eğitim camiası, aileler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

7 YILDA 50 BİNİN ÜZERİNDE KİTAP

Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Arslan desteklerinden dolayı Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e teşekkür ederek konuşmasına başladı. Arslan; “Sekiz sınav merkezinde yüzlerce gönüllü gözetmenin görev aldığı sınavımızı gerçekleştirdik. Afyonkarahisar Belediyemizin katkılarıyla yedi yılda toplamda 50 binin üzerindeki ortaokul ve liselerimizin kütüphanelerine kitap kazandırıldı. 4053 öğrencimiz yarışmaya müracaat etti. Arzumuz, medeniyetimizin değerlerini kuşanan bir nesil yetişmesi ve kim var diye seslenince sağına soluna bakmadan ben varım diyebilen bir nesil ortaya çıkması. Projemize emek veren eğitim camiamızın neferlerine, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerimize, Milli Eğitim Müdürümüze ve projenin hamisi her türlü katkıyı sunan tüm ödüllerden kitaplara kadar finansmanını gerçekleştiren Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Zeybek ve belediye çalışanlarımıza en kalbi duygularla teşekkür ediyorum” dedi.

“HER ŞEY GELECEK NESİLLERİMİZ İÇİN”

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, eğitim ve öğretime her zaman destek verdiklerini, öğrencileri çeşitli projelerle ile desteklerini belirtti. Başkan Zeybek “Eğitim ve öğretime hiç tereddüt etmeden bu ülkenin, bu ilimizin çocukları gençleri yetişsin diye tüm kaynaklarımızı seferber ediyoruz. Helali hoş olsun. Yeter ki; gençlerimize sosyal medya alışkanlığından uzaklaştırıp kitap okuma alışkanlığı kazandıralım. Gerçekleri bizzat kitaptan öğrensinler. Kitap okuma yarışmalarını destekliyoruz. Bunun yanında farklı sivil toplum örgütleri ile de anlaşmalarımız var onlar da böyle bir kitap okuma yarışması düzenliyor. Onlara da her türlü dersleri veriyoruz. Zor bir dönemden geçiyoruz Filistin kanayan yaramız. Cenab-ı Hak Filistinli kardeşlerimizin yar ve yardımcısı olsun. Sandıklı‘da eğitim camiamızdan bir kardeşimizin vefat ettiğini öğrendik eğitim camiamızın başı sağ olsun, ailesine sabırlar diliyorum. Tüm yavrularımızı tebrik ediyorum. Her şey gelecek nesiller için diyerek eğitime katkılarımız devam edecek. Tüm öğrencilerimizin her zaman yanındayız” dedi.

“SİZLER BİZİM GELECEĞİMİZSİNİZ”

Ak Parti Milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven ise; “Kitap okuma yarışmasında dereceye gelen kardeşlerimi tebrik ediyorum. Fikirler üreterek çalışacağız. Sizler bizim geleceğimiz bizim güvencemizsiniz. Türkiye’nin ikinci yüzyılına da sizlerle ulaşılacak. Emeği geçen başta Belediye Başkanı Mehmet Zeybek olmak üzere eğitim camiasının neferleri ve herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

BİLMEK İÇİN OKUMAK GEREKİR

Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya ise “İl emri “oku” olan bir dinin mensuplarının yapacağı en kıymetli iş okumak. Okudunuz ve öğrendiniz ve hepiniz kazandığınız için sizleri kutluyorum. Her daim bilmek ve öğrenmek için okumak, okuduklarımızı tatbik etmek için gayret etmek durumundayız.  Bu programı tertip eden Afyonkarahisar Belediyesine, Milli Eğitim Müdürlüğüne, Eğitim- Bir-Sen 1’nolu şubesini tebrik ediyorum” diye konuştu.

BU YARIŞMANIN KAYBEDENİ YOK

Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz ise konuşmasında; “ Sizlere Genel Başkanımız Ali Yalçın’ın selamlarını getirdim. Okumak soylu bir eylemdir dedik bu eğitim sistemimiz içerisinde hem sınavlara hazırlanırken hem de hayat mücadelesine hazırlanırken okuyan öğrencilerimizin sınavlarda da başarılı olduğunu görmek bizleri çok mutlu ediyor. Memur-Sen teşkilatımızla beraber organize ettiğimiz bu projemizin Türkiye’de örnek bir çalışma. Belediye Başkanımıza, sayın vekillerimize, sayın rektörümüze ve emek veren teşkilatımız öğretmen arkadaşlarımıza her şeyden önce bu yarışmaya katılan bütün yavrularımıza teşekkür ediyorum. Dereceye giren yavrularımızı kutluyorum. Bundan sonra da ülkenin geleceğini şekillendirecek çalışmalarımız devam edecek.” ifadelerini kullandı. Tören ödüllerin verilmesi ve aile fotoğrafı çekilmesi ile son buldu. >>İBRAHİM ARTIÇ