İNSAN YETİŞTİREN TÜRKÜLER DUYGULANDIRDI

Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı ve Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Merkezi (AKSAM) iş birliği ile AKSAM Türk Halk Müziği Topluluğunun, Sanat Yönetmeni/Şef Emrah KALIN yönetiminde 30 Ocak Salı akşamı Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen  "İNSAN YETİŞTİREN TÜRKÜLER" temalı Türk Halk Müziği Konseri sanatseverlere duygu dolu anlar yaşattı.

Soğuk hava koşullarına rağmen yoğun bir katılımla gerçekleşen, birbirinden güzel türkülerin seslendirildiği konsere, Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Harun Reşit HAN, Afyonkarahisar Başsavcısı Fatih Karabacak ve Eşi, Defterdar Mehmet AR, Defterdar Yardımcısı Hüseyin ZENGİN, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Sadi Erkuni, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şuayıp ÖZDEMİR, Kocatepe Vergi Dairesi Müdürü Abdülmecit ULUTAŞ, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Erkan TANYERİ, AKSAM Yönetim Kurulu Başkanı İş İnsanı İbrahim Alimoğlu ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Vali Yiğitbaşı, çitliğin konuğu oldu Vali Yiğitbaşı, çitliğin konuğu oldu

Aksam Türk Halk Müziği Topluluğu Sanat Yönetmeni/Şef Emrah KALIN tarafından hazırlanan konserde koro; İnsan İnsan, Doğruya Nazar Eyleriz, Dünyada Tükenmez Murat Var İmiş, Hal Bilmez Kişiye, Ya İlahi Çok Şükür, Gel Ey Gönül Mülk Edinme Bu Dehri, Ben Bir Yakup İdim, Gel Ha Gönül Havalanma, El Vurup Yaremi İncitme Tabip, Yürü Bre Yalan Dünya ve Daha Senden Gayrı Aşık mı Yoktur isimli türküleri seslendirdi. Solistlerden; Ali Fikret Aydın  “Gezsem de Dünyanın Dört Bucağını”, Nevzat Altındağ  “Gafil Gezme Şaşkın”, Betül Melisa Aksın “Bülbül Kasidesi”, Aliye Şahan ve Şaduman Balta  “Çığrışır Bülbüller”, İbrahim Hakkı Ciğerci “Benim Adım Dertli Dolap”, Serkan Nal  “Ervah-ı Ezelde”, Muhammed Salih Demir  “Seyreyle Güzel” isimli türküleri icrâ ettiler.

Tek bölümden oluşan konserde, Muhyiddin Abdal, Aşık Veysel, Aşık Haşimi, Kul Himmet, Mustafa Tosun Dede, Aşık Esiri, Yunus Emre, Ahmet Uzungöl, Aşık Emrah, Teslim Abdal, Aşık Sadık Doğanay, Aşık Sümmani, Karacaoğlan, Muhammet Lütfü Efendi gibi ünlü saz şairlerine yer verildi. Konser, koro tarafından seslendirilen ve sözleri Aşık Ruhsati’ ye ait  “Daha Senden Gayrı Aşık Mı Yoktur” türküsü ile sona erdi. Konserin sunumunu ise, Saygın Sakaryalı gerçekleştirdi.

Programın sonunda Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Harun Reşit Han, etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ederken AKSAM Türk Halk Müziği Topluluğu Sanat Yönetmeni/Şefi Emrah KALIN’ a çiçek takdîm ederek tebrîk etti.