Cumhurbaşkanı Tatar, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Afyonkarahisar’a geldi. Programı çerçevesinde Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’nı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, burada gazetecilerin soruları üzerine gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Tatar sorular üzerine İsrail’in Filistin’de gerçekleştirdiği katliamlara değinerek, “Filistin’de yaşananları Türkiye’de olduğu gibi biz de büyük bir endişe ile izliyoruz. Yapılanlar özellikle bu çağda asla kabul edilecek olaylar değildir. Masum insanlar, sivillerin, çoluk çocuk bu şekilde katledilmesi ve bu kadar acımasız bir hareketin halen daha devam ediyor olması insanlığa ve çağdaş değerler gözetildiğinde asla kabul edilir bir anlayış değildir. Biz de şiddetle kınıyoruz” dedi.

“BÖYLE BİR ANLAYIŞ YOK İSE KARŞI TARAFIN NELER YAPABİLECEĞİNİ GÖRÜYORUZ”

Açıklamasında yaşananları geçmişte Kıbrıs Türk halkına EOKA tarafından yapılanlara benzeten Cumhurbaşkanı Tatar şunları söyledi: “Biz Kıbrıs Türk halkı olarak buna benzer şiddet olayları ile karşı karşıya kalmış bir halk olarak, o zor yılları Kıbrıslıların Millî Mücadele Örgütü’ne (EOKA), teröristlerce halkımızın katledildiğini bütün dünya biliyor. Dolayısıyla Kıbrıs’ta çözüm olacak ise mutlaka iki devletle bir çözüm olması gerekiyor. Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin garantör ülke olarak statüsünde ve Türk askeri adadaki barış ve huzurun teminatı olarak varlığından asla vazgeçilmemesi gerekiliyor. Kıbrıs Türk halkının bunun kırmızı çizgisi olduğunu görüyoruz. Böyle bir anlayış yok ise (İsrail’in) karşı tarafın neler yapabileceğini görüyoruz. Kıbrıs’ta da bütün bu edişe verici olayları bu anlayış ile izliyoruz. Ben bir kez daha Filistin halkına sabırlar diliyorum. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum.”

ADANIN GÜNEYİNE ALMAN ASKERLERİNİN KONUŞLANDIRILMASINA TEPKİ

Kıbrıs Rum Kesimine, Almanya ordusuna bağlı özel kuvvet askerlerinin de konuşlandığı yönündeki haberlere de değinen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Türkiye Cumhuriyeti meseleyi yakından takip ediyor, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalar ile bütün bu olaylara karşı büyük bir dirayetle doğru yolun bulunması için tavsiyelerde bulunuyor. Dünya devletleri ile yapılan istişarelerde bir an önce buna son verilmesi için çalışılıyor. Kıbrıs’ın Güneyi’ne başka ülkelerin askerlerinin yerleştiği yönündeki haberleri biz de takip ediyoruz çünkü Kıbrıs’ın garantörü Türkiye Cumhuriyetidir ve Türkiye Cumhuriyeti’nin de böyle olaylardan mutlaka haberinin olması gerekiyor. Dolayısı ile bütün bunları izlemek ve tedbir almak hepimizin temennisidir” diye konuştu.

“FARKLI BASKILARA RAĞMEN DİRENDİ”

Kıbrıs’ın egemen bir devlet olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Güney Kıbrıs kendisini bütün Kıbrıs'ın hükümetiymiş gibi bütün dünyaya lanse etmeyi başarabildiğini vurgulayarak buna tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Tatar, “Biz egemen bir devletiz. Bu devlet hep Türkiye Cumhuriyeti ile her türlü iş birliği ve uyum içerisine çalışma anlayışı içerisinde oradaki varlığımızı sürdürmekteyiz. Güney Kıbrıs kendisini bütün Kıbrıs'ın hükümetiymiş gibi bütün dünyaya lanse etmeyi başarabiliyor. Çünkü 1964 yılında Birleşmiş Milletler ’in (BM) aldığı kararla Türk devleti dışına ittikten sonra Türkiye Cumhuriyeti tek tanımış devlet ve söz vermiş devlet muamelesi görüyor. Hâlbuki ki esasında Kıbrıs Cumhuriyeti'ni iki kurucu ortağı vardır. Bir tanesi Kıbrıs Türk halkı, diğeri Rum halkı. Bizlerin geçmişine baktığınızda biz 1571'den Lozan Anlaşması 1923'e kadar Kıbrıs Osmanlı Devleti'nin bir parçasıydı. Dolayısıyla bizlerin ataları 352 yıl kesintisiz Kıbrıs'ı yönetmiş, idare etmiş. Ondan sonra ki süreçte İngiliz sömürge yönetiminde bizler de orada çeşitli farklı baskılara rağmen direndik ve 1960’da o zamanın Başbakanı merhum Adnan Menderes ve Dışişleri Bakanı Fatih Zorlu'nun da çok büyük gayretleri ile Türkiye Cumhuriyet'i Kıbrıs Cumhuriyeti'nin garantör ülkesi olmuş. Kıbrıs Türkleri kurucu ortağı olmuş. Dolayısıyla tüm bunlara baktığımızda Kıbrıs'ta ne olursa olsun Türkiye'nin de bilgisi olması lazım” dedi.

“KIBRIS'I TEK BAŞINA AVRUPA BİRLİĞİNE ALMALARI BÜYÜK BİR GAFLETTİ”

Kıbrıs Rum Kesiminin, Avrupa Birliği’ne (AB) alınmasına da tepki gösteren Cumhurbaşkanı Tatar açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Kıbrıs'ı tek başına Avrupa Birliğine almaları büyük bir gafletti. Çünkü 1960 Kıbrıs Kuruluş Antlaşmaları diyor ki mutlak suretle böyle bir konuda Türkiye Cumhuriyeti'ne danışılması lazım. Türkiye Cumhuriyeti adanın garantörüdür ve dolayısıyla tek taraflı kimseye danışmadan ne Kıbrıs Türkü'ne ne de Türkiye'ye tek taraflı olarak Kıbrıs'ı tam bir bütün Avrupa Birliği'ne almalarının ne kadar gayri hukuki olduğu da hepimizin malumudur. Dolayısıyla Kıbrıs'ta her hangi bir askeri anlamda gelişme olacaksa Mutlak suretle Türkiye Cumhuriyeti bundan bilgisi olması gerekmektedir. Esas anayasa bunu gerektirmektedir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti adanın garantörüdür. Bizzat Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'nde bütün bu gelişmeleri bu hassasiyetle izliyoruz ve Türkiye'de elbette her konuda istişare içerisindeyiz.” Program açıklamanın ardından basına kapalı olarak devam etti.

BELEDİYE VE ATSO’YU DA ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Valilik ziyaretinin ardından Afyonkarahisar Belediyesi’ni ziyaret etti. Ziyaretinde Başkan Zeybek ile bir araya gelen Tatar daha sonra Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek iş dünyası ile bir araya geldi.   

>>İBRAHİM ARTIÇ