‘’Gündeme ilişkin Sendikal görüş ve önerilerimizi paylaşmak için buradayız. Malumunuz olduğu üzere eğitim çalışanlarımız çok ciddi sosyal ve ekonomik sıkıntılar içinde görevlerini yerine getirmektedirler. Türkiye’nin güçlü bir eğitim politikası oluşturabilmesi ve uzak hedeflerine ulaşabilmesi için öğretmenlerimizin de sosyal ve ekonomik refah düzeylerinin makul bir seviyeye getirilmesi şarttır. Bunun  için;

1)Tüm kamu çalışanlarının aldığı maaş; en azından yoksulluk sınırı olarak belirlenen 25 365 liranın üzerine çıkarılmalıdır.

2)Maaşlarımızdan kesilen % 20’lik ve % 27’lik gelir vergisi güncellenerek % 15’e sabitlenmelidir.

1K3A8944

3)Eğitim öğretim yılı başlarında öğretmenlerimize verilen eğitim ödeneği bir öğretmen maaşı kadar olmalıdır.

4)Birçok şehrimizde henüz çözüme kavuşturulamayan banka promosyonları derhal güncellenmeli, öğretmenlerimizin mağduriyetleri giderilmelidir.

5)Öğretmenlik Meslek Kanunu revize edilmeli, Kariyer Basamakları Sınavı kaldırılarak kıdeme dayalı bir meslekte yükselme sistemi getirilmelidir.

6)Okul ve kurumlarımıza yönetici ataması yapılırken liyakat esas alınmalıdır.

7)Mazerete bağlı yer değiştirmelerde atama takvimi, şartlar ve işleyiş aile birliğini koruyacak şekilde belirlenmelidir.

8)Öğretmenlerimize hak ettikleri saygınlık tekrardan kazandırılmalıdır.

Değerli basın mensupları, saygıdeğer misafirler! Öğretmenlik kutsal bir meslektir.

Hürriyetçi Eğitim Sen olarak her zaman öğretmenlerimizin yanında olduk ve bundan sonraki süreçte de öğretmenlerimizle birlikte yürümeye, eğitim çalışanlarımız için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bütün öğretmenlere selam olsun!’’ dedi.

Mutluer basın açıklamasının ardından sendikaya yeni üye olacak kişilere siyasi parti bağlantısı olmayan yeni ve gerçek bir sendika sunduklarını dile getirdi.