Başkan Dilek’ten belediye başkan adaylarına çağrı

Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Hakan Dilek, yazılı bir açıklama yaparak yaklaşık 50 yıl hizmet veren 1. Küçük Sanayi Sitesi’nin kentsel dönüşüm kapsamına alınmasını önerdi.

Yaklaşan yerel seçimler öncesi projeleri peş peşe açıklamaya başlayan belediye başkan adaylarının şehrin çarpık yapılaşması konusuna girmekten çekindiklerini belirten Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Hakan Dilek, adaylara çağrıda bulunarak, konut alanlarının ortasında kalan ve ekonomik ömrünü tamamlamış durumdaki 1. Küçük Sanayi Sitesi’nin kentsel dönüşüm kapsamına alınması için proje geliştirilmesini önerdi. Sanayi sitelerinin kent içinde başlayan şimdiki yerlerine giden süreçteki tarihi gelişimlerinden de bahseden Başkan Dilek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünün Afyonkarahisar’ına baktığımızda ilk sanayi dükkanları 2. Dumlupınar Caddesi’ndeydi. Daha sonra ‘marul tarlası’ dediğimiz alanlara taşınmaya başlandı ve 1. Küçük Sanayi Sitesi inşaatına 1960’ların sonunda başlanmış ve belli bir yılda bitmiştir. Bu sanayi sitemiz günümüzde konutların arasında kalmış, çarpık yapılaşma bu bölgede de kendini göstermiştir.” Dilek, 1. Küçük Sanayi Sitesi alanında modern inşaat tekniklerinin katkısıyla kat yüksekliğinin kolayca attırılabileceğini ve bu durumun da burada yapılacak ‘dönüşümü’ kolaylaştıracağını belirterek, “Modern bir kentsel dönüşüm sağlanması hem dükkan sahiplerini hem de varsa mirasçılarını memnun edecektir. Buradaki konut yapılaşması kentin modernleşmesine ve konut arzına olumlu katı sağlayacaktır” dedi.

AFYON’DA PLANLAR HEP GÜNÜ KURTARMAK ADINA YAPILDI

Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Hakan Dilek, yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’ın çarpık yapılaşmadan kurtulması gerektiğini belirterek, “Gelişen kent merkezindeki sanayi sitelerimizin gerek küçük gerekse büyük yerleşim alanları içerisinde kalmıştır. Hiçbir zaman Afyon’un yapılaşması orta ve uzun vadeli düşünülmemiştir. Genellikle günü kurtarmak, hatırlı insanların arsasını zayi etmemek ve rant sağlamak için düşünülmüş projelerdir” ifadesini kullandı. Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) de yapılaşma içinde kaldığına vurgu yapan Başkan Dilek, “OSB büyük kasabaların arasında, Afyon Kocatepe Üniversitesi arsasına bitişik kalmıştır. Bu durumda ne kasabalar ne üniversite ne de Organize Sanayi Bölgesi gelişebilmiştir” vurgusu yaptı.

MODERN SANAYİ NASIL KURULDU VE BAŞARILI OLUNDU

Sanayi sitelerinin kent yapı stoğunun içinde kaldığının bir kez daha altını çizen ve bu durumu biraz olsun bertaraf etmek amacıyla önceki dönem Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın da destekleriyle Konya Yolu üzerinde, Karaaslan çayı diye tanımlanan 1 milyon metrekarelik alanın önce köy kapsamından çıkarıldığını, daha sonra Ali İhsan Paşa Mahallesi kapsamına alınarak, Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi’ne dahil edildiğini ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından sanayi bölgesi alanı ilan edildiğini kaydeden Başkan Dilek, burada dükkan inşa etmek üzere Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nin kurulduğunu hatırlattı.

KOOPERATİF OLARAK 382 ADET DÜKKANI HAZIR HALE GETİRDİK

Bu alanda kurulan ve 382 hak sahibine dükkanlarının teslim edilme aşamasına getirildiği Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi hakkında da bilgiler aktaran Başkan Dilek, şöyle devam etti: “Yaptığımız çalışmalarda küçük esnafın kendi dükkanı olması hasebiyle modern bir dükkan inşa etmek üzere hareket geçtik. Kurduğumuz Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi ile bölgede ilk defa ve pek çok ile örnek olacak şekilde yüksekliği 9, derinliği 12,5, cephesi 8 metre, kaldırım kullanım alanı 76 metrekare olan, iki blok arası yolları yaklaşık 40, tali yolları en az 12 en çok da 25 metre olan bir sanayi sitesinin ilk etabını inşa ederek, 382 adet dükkanı hazır hale getirdik.”

BELEDİYE BAŞKANI ZEYBEK, ARSAYI SANAYİ ALANINDA ÇIKARIP ADALET BAKANLIĞINA VERDİ

Başkanı Dilek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burhanettin Çoban’ın 2 dönem başkanlık yaptığı sırada, çarpık kentleşmenin giderilmesi için yapılan çalışmalar çok başarılı olmuştur. Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nin kurulduğu 1 milyon metrekarelik alan küçük, orta ve büyük sanayi alanı edildi. Ayrıca, yük taşımacılığında önemli bir arter olan Konya karayolunda kamyon garajının yapılması için proje oluşturuldu. Sanayimizin arsasının arta kalan 450 bin metrekarelik alanı da o dönemki Vali Gökmen Çiçek’in girişimleriyle seramik fabrikası yapılması kararlaştırılmıştı. Yapacak firma da bulunmuştu. Daha sonra bu girişimler 2023 yılında havada kaldı. Afyon’da var olan ve bir türlü kurtulamadığımız çarpık yapılaşma bu bölgede de ortaya çıktı ve bir kompleks haline dönüştürme hayali kurduğumuz cezaevi ve bağlı lojmanlar yapıldı. Daha sonra Afyonkarahisar Belediye Meclisi’nde Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in yönettiği oturumda bu alan sanayi alanından çıkarılıp, Adalet Bakanlığın bölgede yapacağı faaliyetlere tahsis edildi. Ve o çarpık yapılaşma günümüzde de sürmüş oldu.

BAŞKAN ADAYLARINA ÖNERİLERDE BULUNDU

Köksal: Hemşehrilerim, kronikleşen sorunları yıllardır çözemeyen bir partiye tekrar oy vermeyecektir Köksal: Hemşehrilerim, kronikleşen sorunları yıllardır çözemeyen bir partiye tekrar oy vermeyecektir

Açıklamasının sonunda, Afyonkarahisar belediye başkan adaylarına seslenen Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Hakan Dilek, şunları ifade etti: “Mevcut projelerin çarpık yapılaşmayı ortadan kaldıracak şekilde eski haliyle yeniden düzenlenmesi ve sanayileşmenin sürdürülebilirliğinin sağlanması için proje geliştirmelerini bekliyoruz. Bu kapsamda hiçbir adayın projesinde sanayi siteleri olmamıştır. Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı olarak belediye başkan adaylarına ve seçilecek belediye başkanına şu öneriyi getiriyoruz: Öncelikle kent içinde 1. Küçük Sanayi Sitesi’nin kentsel dönüşüme alınmasını gerektiğin düşünüyoruz. Ancak burada yapılacak kentsel dönüşümün dükkan sahiplerini mağdur etmeyecek şekilde yapılması gerekir görüşünün altını çiziyoruz. Buradaki çözüm kat yüksekliğinin artırılmasından geçmektedir. Bununla beraber metrekaresine göre, 48 metrekarelik bir işyerine 3+0 bazı alınarak modern bir kentsel dönüşüm sağlanması hem dükkan sahiplerini ve varsa mirasçılarını memnun edecektir. Buradaki konut yapılaşması kentin modernleşmesine ve konut arzına olumlu katı sağlayacaktır.”