Afyon Pancar Ekicileri Kooperatifinin 3 yıllık faaliyet raporunun paylaşıldığı basın toplantısına eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay ve kooperatif yöneticileri katıldı.  Afyon Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Eroğlu yaptığı basın açıklamasında kooperatif ’in faaliyet raporunu basın mensupları ile paylaşırken elde edilen karların nasıl değerlendirildiğini de anlattı. Afyonkarahisar Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı İbrahim Eroğlu; “Özellikle Pancar hasadına başladığımız bu günlerde çiftçilerimize kazasız, bereketli bir hasat sezonu diler, mazot, işçilik, gübre ve benzeri gider artışlarından dolayı üreticilerimizin gecen sene 1.400 TL + polar olan fiyatın bu sene 2.800 TL + polar olmasını talep etmektedirler. Bu konuda da siz büyüklerimizden destek beklemekteyiz.” Dedi.

YILLIK FALİYET RAPORLARI KAMUOYU İLE PAYLAŞILDI

40 Yıldır Sokak Kedilerini Dükkanının Önünde Besliyor 40 Yıldır Sokak Kedilerini Dükkanının Önünde Besliyor

 AÇIKLAMA

2020 Faaliyet Yılı

2021 Faaliyet Yılı

2022 Faaliyet Yılı

2020-2022 Faaliyet Yılı Artış %

NET SATIŞLAR

   101.280.005,03

   155.757.621,48

   335.453.461,33

231,21

2023 Yılı Net Satışlarımız 2022 rakamlarını şimdiden yakalamış durumdadır. Net Satış rakamlarına ilaveten 2020-2022 Faaliyet yılı karşılaştırmalarında Dönem Net Karımızda %357,82 olarak gerçekleşmiştir.  Yukarıda verilen bilgilerden de anlaşılacağı üzere 2020 2021 Faaliyet Yılına göre 2022 Faaliyet yılında faaliyetlerimizdeki artan hacim ve başarı görülebilmektedir. 2023 Faaliyet Yılının ilk 6 ayında da yine faaliyetlerimiz artarak devam etmektedir. Kooperatifimiz kazanmış olduğu faaliyet karlarını yeniden ortaklarımızın istifadesine sunmuştur. Elde edilen karlar tablodan da anlaşılacağı üzere yeniden çiftçilerimize hizmet olarak sunulmuştur. Kooperatifimiz peşin olarak alım yapmış olduğu tarımsal girdileri dünyada ve ülkemizde yaşanan olağanüstü artışlara rağmen 6 ay vade ve piyasa şartlarının çok altında fiyatlar, uygun vade farkı oranı ile ortaklarımızın hizmetine sunarak çiftçilerimizin üretimlerinin sekteye uğramadan devam etmesi için var gücüyle çalışmaktadır.” Dedi. Kooperatif bünyesinde kurulan Güneş Enerji Santralleriyle maliyet düşürme ve elektrik satışı yapılarak gelir elde edildiğini ifade eden Eroğlu; “Yeşil enerji projesi kapsamında mağazalarımızın tüm elektrik ihtiyacını karşılayacak güçte GES santrali Kooperatif Merkezimize kurulmuş olup 6 aydır hiçbir şubemiz elektrik ücreti ödemediği gibi fazladan üretim ile de Kooperatifimiz gelir elde etmektedir. Kooperatifimizin 8 adet satış mağazasından 7 adedinin mülkiyeti kooperatifimize ait olmakla beraber kiralık Salar Satış Mağazamızın inşaat ihalesi yapılmış inşaatına başlanmış olup 2023 yılı içerisinde teslimi yapılarak Türkiye’de bulunan Pancar Ekicileri Kooperatifleri içerisinde bütün şubelerinde kendi mülkiyetinde hizmet veren ilk Kooperatif olmanın gururunu yaşayacaktır. Değişen ve gelişen tarımsal teknolojileri ve tarım sektöründeki yenilikleri hızlı bir şekilde ortaklarımızla buluşturulmaktadır. Kooperatifimiz bütün imkanlarını kullanarak ortaklarımıza sunmuş olduğumuz yenilikler ve hizmetler sayesinde birim alandan en fazla verim alınmasını sağlamaktadır.” Dedi.

PAYDAŞ İLİŞKİLERİ ŞEFFAF VE AÇIK

Kooperatifin paydaşlarıyla olan ilişkileri ve diğer kooperatiflere nazaran avantajlarını belirten Eroğlu; “Kooperatifimiz çiftçilerimize temin edilen bütün tarımsal girdilerin arkasında durarak herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için firmalarla sağlam anlaşmalar yapmaktadır. Kooperatifimize ait Akaryakıt İstasyonumuzun idari binası, tankları, alt ve üst yapıları tamamen yenilenerek, bölgenin en modern akaryakıt tesisi olarak hizmet vermeye 2023 yılında başlayacaktır.  Yönetim kurulumuz ve çalışanlarımızla birlikte Afyonkarahisarımızın tarımına üretimine katkıda bulunmak için, adil, eşit ve şeffaf yönetim anlayışımızla her zaman var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.  Değerli Yönetim kulumuzdan, çalışanlarımızdan ve ortaklarımızdan aldığımız güçle Kooperatifimiz büyümeye, gelişmeye devam edecek ve çok yakında önemli tesislerin açılışlarına imza atacaktır.” Diyerek basın mensuplarının sorularını cevapladı. >>HÜDAYİ ACAR