Kahraman, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yaptırılan ‘Halk Ekmek Fabrikası’ açılış törenine katıldı. Açılış töreni tesisin Fuar Alanı’nda ki Afyonkarahisar Belediyesi’ne at yerleşkesinde yapıldı. Gerçekleştirilen törenin açılışında konuşan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, fabrikanın kentte önemli bir eksiği giderdiğini ve vatandaşa hem kaliteli hem de ucuz ekmek satacağını belirtti. Zeybek, gelen zamların ardından böyle bir ihtiyacın doğduğunu belirterek, vatandaşların her zaman yanında olduklarını ifade etti. Başkan Zeybek şöyle konuştu: “Göreve geldiğimizde şunu söylemiştik. Belediyemizi ortak akılla yöneteceğiz demiştik. Bugüne kadar istişareye önem veren bir yol izledik. Burası atıl vaziyette olan bir fuar merkezimizdi, işlevi yoktu. Un ve buğday fiyatlarına gelen aşırı zamlar bizleri halk ekmeği kurmaya itekledi. Daha önce bir ekmek fabrikamız vardı ama yeterli gelmiyordu. Yeterli üretim yapılamıyordu burasını yeniden restore ederek bütün makinalarımızı buraya taşıdık. Sosyal tesislerimizde sunumu yapılan tüm ürünlerimizin üretimi bu noktada gerçekleştiriliyor. Şuan 50 bin kapasiteli bir ekmek fırınımız mevcut ancak vardiya sayımızı arttırdığımız zaman 100 bin kapasiteye çıkabilecek bir yapıya sahibiz. Hemen hemen ekmeğin her çeşidini yapabiliyoruz, bunun yanında bir de bizim acı mayalı patatesli ev ekmeğimiz var onun da iki çeşidini üretiyoruz. Gelen zamlarla birlikte biz hiçbir esnafımızı zor durumda bırakmadan sadece halkımıza hizmet amacıyla kar amacı maliyetini kurtardığı noktada ekmeğimizi halkımıza ulaştırmaya gayret sarf ediyoruz. Şuan bizim fiyatımız 5 TL. Hemen hemen bütün mahallelere satış şubeleri açmayı düşünüyoruz. Çünkü muhtarlarımızdan ve vatandaşlarımızdan gelen talepler bu doğrultudadır. Bu yatırımımız Afyonkarahisar halkımıza hayırlı uğurlu olsun.”

GÜZEL EKMEK BU TESİSTE ÜRETİLECEK

Törende konuşan Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ise tesiste vatandaşların ekonomik düzeyde ekmeğe ulaşabilecek olmasından dolayı önemli olduğunu kaydederek, emeği geçenlere teşekkür etti. Yiğitbaşı konuşmasına şöyle devam etti: “Zeybek başkanımızın vatandaşımızdan gelen talepler üzerine 1500 metrekare kapalı bir alan üzerine kurmuş olduğu ve atıl durumdaki bir alanı tekrar hayata geçirip hareketlendirdi.  İnşallah çok verimli çok bereketli hayırlı olacak. Güzel ekmekler üretebileceğimiz bir tesis burası. Sosyal belediyecilik anlayışının karşılığı olarak aynı zamanda halka hizmet hakka hizmet durumunda bir anlayış olarak hayata geçirilen Halk Ekmek Fabrikamızın da inşallah vatandaşlarımız için bereketli ve verimli olmasını diliyorum. Şimdiden sonra böyle vatandaşımızın taleplerine ihtiyaçlarına karşılık verecek nice açılışları hep birlikte sizlerle beraber gerçekleştirmeyi diyorum. Allah'a emanet olun.”

BİRLİK VE BERABERLİK BİZE LAZIM

Törende katılımcılara seslenen Kahraman’da tesisin önemine dikkat çekti. Kahraman, devletin ve belediyelerin geçmişe nazaran artık vatandaşların sevincini paylaştığı gibi aynı zamanda acılarına da paylaştığını ifade etti. Belediyeler tarafından yürütülen cenaze hizmetlerinden örnek veren Kahraman, “Acılar bölüşülüyor, birlikte olunuyor, beraber olunuyor bu bize lazım. Birlik ve beraberlik bize lazım. Ayrılmalar yanlış, ayrılmaya gidilmeyi körükleyenler maalesef kabul ediyorlar ama tatbikatını iyi yürütmüyorlar. Ekmeğimizi burada çıkartıyoruz ama özel teşebbüsünde önünü kesmeyeceğiz. Devlet ayakkabı yapar mı? Beykoz Deri Kundura ayakkabı yapacak, devlet yapamayacak. Şeker Fabrikası, devletin fabrikaları var o da atölye tarzındadır. Şimdi öyle değil 30’un üzerinde dışarıya da ihraç ediyoruz. Halkın teşebbüsünün önünü kesmeden devlet beraber yürümek lazım ve gitmek lazım. Yeni yüzyıl Cumhurbaşkanımızın dediği gibi Türkiye Yüzyılı olacak ve daha ötelere gideceğiz inşallah. İyi bir Cumhurbaşkanına sahibiz, bir dünya liderine sahibiz. Kıymetini bilmemiz lazım” dedi.

TESİSTE GÜNLÜK 50 BİN EKMEK ÜRETİLECEK

Başkan Zeybek’ten Şoförler Odası’na Ziyaret Başkan Zeybek’ten Şoförler Odası’na Ziyaret

Konuşmaların ardından günlük 50 bin somun ekmeği üretim kapasitesi ile birlikte aynı zamanda köy ekmeği, gibi farklı türlerde ekmek üretilebilen fabrikanın açılış kurdelesi Kahraman ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından kesildi.  

YOĞUN KATILIM

Açılış törenine Kahraman’ın yanı sıra Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, AK Parti Milletvekili Ali Özkaya, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti MKYK üyesi Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mücahit Yanılmaz, protokol üyeleri ve davetliler katıldı.

>>İBRAHİM ARTIÇ