30 Ağustos ve 3 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan şampiyonaya binlerce sporseverlerin katılması bekleniyor. 
Bir çok etkinlikte ne yapılacağı şampiyonada ünlüler de sahne alacak. 5 günde 10 şarkının sahne alacağı etkinlikte çoşku tavan yapacak. 


Lansmanda konuşan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek;

"Dünyanın en iyi pistine sahibiz. Sayın milletvekillerimiz ve valilerimizle beraber ilimizi daha iyi tanıtmak ve daha fazla ön plana çıkarmayı hedefledik. İlimizin tanıtımına ciddi katkı sunuyoruz. Motokross şampiyonası başlayalı 5 yılda bu 6’ıncı organizasyonumuz. Gerek Motokross şampiyonası gerekse gastronomi şehri olduğunuzdan beri uluslarda alanda festivallerimizi yapmaya devam ediyoruz. Afyon’u hem yerel hem de ulusalda tanıtıyoruz. Biz çalışmalarımızla birilerini kıskandırmaya devam edeceğiz. Tek gayemiz birilerini kıskandırmak. Bi iz Afyon için çalışmaya devam edeceğiz."


Başkan Zeybek'in ardından konuşan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven; 

"Afyonkarahisar tüm dünya tarafından tanınıyor. Bunun yanında termal şehri olmamız dolayısıyla gerçekten önemli bir yere sahibiz. Geçen hafta modifiyesi yaptık güzel bir festival oldu. Gerçekten festivalciler piste çok beğendi. Türkiye’nin hiçbir noktasında bu şekilde deride yapılacak pist yok dediler. Gerçekten Afyonkarahisar için güzel bir organizasyon olacak. Burada yapılacak her türlü organizasyonun yerelde kalmaması gerekiyor tüm dünyanın tüm Türkiye’nin duyması gerekiyor."

Yurdunuseven'in ardından konuşan ve 5 yapılda yapılan organizasyonlara dikkat çeken AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya; 
"Afyonkarahisar’da bu otelde partimizin bir çok kampını gerçekleştirdik. 5 yılda 6. organizasyonumuzu yaptık dünya çapında. Bunu Türkiye’de yapan tek şehir Afyonkarahisar. Her yıl yukarıya doğru yükselen bir ivme yakaladık. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşmesi bu organizasyonun bizim işlerimizin daha hızlı ilerlemesini katkı sağlıyor."

Vali Yiğitbaşı, 
"2023 dünya moto Cross Şampiyonası’nın lansman toplantısı hoşgeldiniz. Şehrimizde gastronomiden tarihi bir çok alanda festivaller gerçekleştiriliyor." dedi.