Şanlı Zafer'in 101. yılında Cumhuriyet'in kazanıldığı topraklarda Büyük Taarruz Zafer Haftası kutlama törenleri için hazırlıklar tamamlandı. Her yıl büyük bir coşku ve heyecanla kutlanan, Büyük Taarruz Zafer Haftası etkinliklerinin 101. yılı yine büyük bir onur ve gururla kutlanacak. Zafer Haftası kutlama programı kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlenecek, 25 Ağustos tarihinde ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz şehrimize gelecek. Her yıl 25-30 Ağustos tarihleri arasında kutlanan Büyük Taarruz Zafer Haftası, 25 Ağustos tarihinde başlayacak.

KOCATEPE'YE ZAFER YÜRÜYÜŞÜ

Saat 23.30’dan itibaren kutlamalar Çakırözü köyünde devam edecek. Büyük Taarruz video gösterimi ile Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sanat Akademisi Müzik Grubu dinletisi sonrasında Zafer Yürüyüşü başlayacak. Saat 00.00 olduğunda ecdadımızın 101 yıl önce bir ulusun yükünü sırtlarına alarak yola koyulup çıktığı Kocatepe zirvesine Kara Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu ve Tarihi Tören Takımı eşliğinde Zafer Yürüyüşü başlayacak. Türkiye’nin dört bir yanından gelen yüzlerce katılımcı yaklaşık 14 kilometrelik yoldan Kocatepe’ye yürüyecek.

ECDADIN DESTAN YAZDIĞI KOCATEPE'DE TÖREN YAPILACAK

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Büyük Taarruz’un başladığı Kocatepe’de etkinlikler düzenlenecek. Burada Büyük Taarruz Bisiklet Turunun başlayacak olan etkinlikler, çelenk sunumu, konuşmalar ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir ulusun kaderine yön verdiği askeri harekâtın tüm detaylarıyla anlatılması ile devam edecek. Aynı gün Yzb. Agâh Efendi Şehitliği ziyareti de yapılacak. Sinanpaşa ilçesinde bulunan Büyük Taarruz Şehitliği ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk Anıtı’nda Sinanpaşa Kaymakamlığı; İscehisar ilçesinde bulunan Giresunlular Şehitliğinde ise İscehisar Kaymakamlığı tarafından tören icra edilecek.

SOLOTÜRK GÖSTERİSİ

İzleyenleri gökyüzüne kilitleyen, gösterileri ile nefesleri kesen SOLOTÜRK gösterileri de kutlamalara ayrı bir heyecan katacak. 26 Ağustos günü saat 17.30 itibariyle Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ANS Kampüsü içerisinde bulunan Barış Manço Konser alanından gösteriler izlenebilecek. Aynı gün saat 21.15’te TRT sanatçıları şehir konseri için Zafer Meydanında Afyonkarahisarlılarla buluşacak.

İŞGAL GÜNLERİNİ ANLATAN SERGİLER DÜZENLENECEK

Afyonkarahisar’ın düşman işgalinden kurtulduğu gün olan 27 Ağustos tarihinde de öncelikle bizlere bu vatanı armağan eden Aziz şehitlerimizin ruhlarına ithafen İmaret Camiinde Mevlid-i Şerif okutulacak. Şehrimizin kurtuluşu nedeniyle Zafer Haftası kutlamalarına katılan protokol ve zevatın Afyonkarahisar Valiliğine ziyareti olacak. Afyonkarahisar Belediyesi ile Atatürkçü Düşünce Derneği işbirliğinde bu yıl 5. kez düzenlenen Ethem TEM Fotoğraf Yarışması Sergisi de Saat 16.00’da Taş Medrese’de vatandaşların ziyaretine açılacak. Afyonkarahisar Mehter Takımı ve uluslararası halk oyunları korteji eşliğinde Zafer Halk Yürüyüşü yapılacak. Ardından AYTAM tarafından düzenlenen “İşgalden Kurtuluşa Afyonkarahisar” adlı fotoğraf sergisi açılacak.

AFYONKARAHİSAR İŞGALDEN KURTULUŞUNU KUTLAYACAK

Afyonkarahisar düşman işgalinden kurtuluşunu yine büyük bir coşkuyla kutlayacak. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak Kurtuluş Günü programında uluslararası halk oyunları ekiplerinin gösterileri, protokol konuşmaları, şiir dinletileri yer alacak. Jandarma Genel Komutanlığı Merasim Ekibinin Silahlı Harekât Gösterisi, Jandarma Genel Komutanlığı helikopterleriyle Üzüm Salkımı Gösterilerinin de yer alacağı kutlamalarda Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği Konseri ile Cumhuriyet Meydanında program sona erecek.

ANITKAYA ŞEHİTLERİ ANILACAK

28 Ağustos günü yapılacak etkinliklerde Büyük Taarruz Zafer Haftası’na katılan protokol üyeleri Garnizon Komutanlığını ve Afyonkarahisar Belediyesini ziyaret edecek. Saat: 11.00’de Anıtkaya Şehitliğinde tören icra edilecek. Aynı gün Sinanpaşa ilçesinde Yıldırım Kemal Şehitliğinde tören icra edilecek. Saat 21.00’de ise Akarçay’da Uluslararası Halk Oyunları ekipleri gösteri sunacak. KKK Bando Konserini AFİUM alışveriş merkezinde saat 19.00’da icra edecek.

BU YIL İLK KEZ FENER ALAYI DÜZENLENECEK

29 Ağustos günü yapılacak kutlamalar, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ATSO 17. Geleneksel Spor Oyunlarının açılışıyla başlayacak. Saat 20.30’u gösterdiğinde bu yıl ilk kez yapılacak olan Zafer Bayramı Fener Alayı ile Afyonkarahisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünden Anıtpark önüne yürüyüş gerçekleştirilecek. Fener Alayı bitiminde uluslararası halk oyunları ekiplerinin gösterileri yer alacak.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI CEVDET YILMAZ AFYONKARAHİSAR'A GELECEK

Zaferin 101. yılını kutlayan Afyonkarahisar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz’ı da ağırlayacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, 25 Ağustos günü şehrimize teşrif edecek. Kutlamalara katılması beklenen Cevdet Yılmaz, 2 gün süreyle de Afyonkarahisar’da olacak.  >>HÜDAYİ ACAR