Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2023 tercih döneminde her yıl sergilediği başarıyı yineleyerek ön lisans ve lisansta Türkiye ortalamasının üzerinde tercih edilen Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ), 2075 yeni kayıtla tüm kontenjanlarda yüzde 95 doluluğa ulaşarak 6. yılına toplam 7 bin 976 öğrenciyle ‘Merhaba’ dedi.

Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü kontenjanları tamamen dolan AFSÜ’nün tüm bölüm ve programları için doluluk oranının, ek kayıt döneminde yüzde 100’e ulaşması bekleniyor. Bu yıl AFSÜ’ye 896’sı lisans, bin 290’ı ön lisans olmak üzere 2 bin 186 öğrenci yerleşti ve bu kontenjanlara 879’u lisan ve bin 196’sı ön lisans olmak üzere 2 bin 75 kişi kayıt yaptırdı. Bu kayıtların bin 989’u e-devlet üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirilirken, 86 öğrenci de AFSÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının Zafer Sağlık Külliyesi A Blokta oluşturduğu ofise gelerek kaydını tamamladı. Böylece 2023-YKS kayıt döneminde üniversiteye yerleşen adayların yüzde 95’i işlemlerini tamamlayarak AFSÜ ailesine katıldı.

“DAHA YÜKSEK SINAV SKORUNA SAHİP ÖĞRENCİLER TARAFINDAN TERCİH EDİLİYOR OLMAKTAN MEMNUNİYET DUYUYORUZ”

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş yaptığı açıklamada; “Sağlığın Üniversitesi” AFSÜ’yü tercih eden yeni öğrencilerimize ve ailelerine üniversitemize güvenleri ve gösterdikleri teveccüh için teşekkür ederiz. Yönetim olarak, kontenjanlarımızın tamamına yakın seviyede dolmuş olmasının yanı sıra önceki yıllara göre daha yüksek sınav skoruna sahip öğrenciler tarafından tercih ediliyor olmaktan da büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Altyapı hazırlıklarından tanıtım boyutuna, yeni başarılı öğrencilerimizin AFSÜ’ye kazandırılması sürecinin her safhasında özveriyle emek sarf eden üniversitemizin bütün birimlerine ve personeline şükranlarımı sunuyorum” dedi.

EK YERLEŞTİRME YAPILACAK

“YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların elektronik ortamda kayıt işlemleri 28-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında, yüz yüze kayıtları ise 28 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihleri arasında tamamlandı” diyen Okumuş: “Yükseköğretim programlarının genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama sebebiyle dolmayan kontenjanlarına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak. Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak” diye konuştu. >>MEVLÜT TINAS