19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama programı Kocatepe Parkı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlarken Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu’nun Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasıyla devam etti. Programa AKÜ Rektörü Prof.Dr.Mehmet Karakaş’da katılırken program Veysel Eroğlu Spor Salonu’nda devam etti.

Veysel Eroğlu Spor Salonu’nda gerçekleşen kutlama programına Afyonkarahisar Valisi Doç.Dr.Kübra Güran Yiğitbaşı ve eşi, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Alp, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ve CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu. Başkan Erdoğan mesajında;

"Bugün Millî Mücadelenin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 104. yıldönümünün sevincini ve coşkusunu yaşıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nızı en içten dileklerimle tebrik ediyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs 1919 tarihi, ecdadın imkânsızlıklar içinde dahi büyük bir iman ve inançla direniş ruhunu yeniden canlandırmasının sembolüdür. 19 Mayıs, Türk Milletinin emperyalist güçlere karşı birlik ve beraberlik içinde, zulme boyun eğmeyeceğini haykırarak, tarihin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından birini yazmaya başladığı gündür.

Ecdadımızın istiklali ve istikbali uğrunda sergilediği kahramanlıkları gelecek nesillere en canlı şekilde aktarmak başta gelen vazifemizdir. Bu anlayışla, bir asır önceki ruhla ecdadımızdan teslim aldığımız kutlu emanetlere sahip çıkıyor, ülkemizin geleceğinin sembolü Türkiye Yüzyılı'nı inşa ediyoruz.

Mücadele azmimizi, büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etme heyecanımızı sürekli canlı tutmak için gençlerimizi tüm alanlarda destekliyor, onlara her türlü imkânı ve fırsatı veriyoruz. Ülkemizin demokrasi ve kalkınma atılımlarını tasarlar ve uygularken en çok gençlerimize güveniyoruz. Kendilerine sunduğumuz imkânları en iyi şekilde kullanarak bizlere büyük gururlar yaşatan gençlerimizle iftihar ediyoruz. Ülkemiz kalkındıkça, geliştikçe, büyüdükçe, hayallerini gerçekleştirebilmeleri için gençlerimize daha fazla destek vereceğiz. Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu emanet ettiğimiz gençlerimizin, son devletimiz Cumhuriyetimize güçlü bir şekilde sahip çıkmaları, geleceğimize güvenle bakmamızı sağlamaktadır. Bu düşüncelerle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını tekrar tebrik ediyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Kurtuluş Savaşımızın bütün kahramanlarını saygıyla anıyorum." ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından konuşan ve genç neslin önemine dikkat çeken Afyonkarahisar Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu;

“Bakanlığımızın bu yılki mottosu “Mesele memleketse hep yaşımız on dokuz”. İnşallah salonun tamamının yaşı hep on dokuz. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlatılan kurtuluş yolu Afyonkarahisar’da muhteşem bir zaferle ete kemiğe bürünmüştür. Bu kutlu zaferin 104. yılında da aynı heyecanla o ruhu anmak istiyoruz. Bu aziz vatanın tüm fertleri ecdadımızın bize miras bıraktığı bu toprakların şanlı bir emanet olduğunun şüphesiz ki farkındadır. Ecdadın başlattığı o mücadele ruhunun da bizlere bırakılan değerli bir emanet olduğu unutulmamalıdır. O ruh bu çok vatanın kıymetli gençlerinin içinde sönmeyen bir ateş olarak her gün dahada alevlenmektedir. Bugün her alanda yeterli, yerli ve milli atılımlara öncülük ederek tam bağımsız bir Türkiye için yanmaktadır. Biliyoruz ki bu yolda en büyük güç ve güvence gençlerimizdir. Gençlerimiz milli mücadele ruhunu ve istiklal ateşini içinde taşıyarak her gün bir önceki günden daha güçlü bir Türkiye için çalışmaktır. Bu sebeple de en büyük yatırımları gençlerimiz hak etmektedir. Çünkü onlar yarınlarımızdır. Bu gün o milli mücadelenin heyecanını içlerinde diri tutan gençlerimize Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından armağan edilmiş çok önemli bir tarihtir. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.” dedi.

Konuşmanın ardından Afyonkarahisarlı sporcuların hazırlamış olduğu spor gösterileri salondakilerle buluşurken son olarak Afyonkarahisarlı gençlerin ter döktüğü spor branşları tek tek tanıtıldı.