1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Emeklilikte Yeni Yaş Düzenlemesi Geliyor
Emeklilikte Yeni Yaş Düzenlemesi Geliyor

Emeklilikte Yeni Yaş Düzenlemesi Geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Biz ilk defa emeklilik ortalama yaşını 52'ye getirdik. Ama hala 47-48'de emekli olanlar var. 2036 yılında erkekler 60, kadınlar ise 58 yaşından önce emekli olamayacak." dedi.

A+A-

Müezzinoğlu, Bursa'nın Mudanya ilçesindeki Hasanbey Hamamı Kültür Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, anayasa değişikliğiyle seçilme yaşının 18'e indirileceğini belirtti.

Bu konudaki eleştirilere değinen Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Bir sistemi doğru kurgulamak için yapılan yolculukta, nasıl oluyor da bu kadar basit bir cümleyle, '2 yılda 18 yaşındaki çocuğu emekli yapacaklar. Bunlar da kendi çocukları olacak.' diyor. Millet de bu kadar kıt akıllı, hani kendisi gibi demeyeceğim, onları seçecek. Millet seni niye seçmiyor yıllardır? Seni neden yıllardır iktidar yapmıyor? Millete yanlış yapmazsan, millete hizmeti doğru verirsen millet seni baş tacı olarak taşır merak etme Kılıçdaroğlu. Yalan söyleyerek, saptırarak, milleti kandırarak ve çarpıtarak bu milletin kaderiyle oynamamalısın." 

Müezzinoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözlerini anımsatarak, "Annelere diyor ki, 'Bakın kendi çocuklarını 18 yaşında milletvekili, 2 yıl sonra da milletvekili emeklisi yapacaklar.' diyor. CHP gibi bir partinin genel başkanı, milletin gözünün içine baka baka, milleti yanıltacak sözler söyler mi?" ifadelerini kullandı.

"Emeklilik ortalama yaşını 52'ye getirdik"

Türkiye'de emekli olup da yaşa takılanları ve erken yaşta emekli olanları örnek gösteren Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Şu anda benim yaşa takılan kardeşlerim var. Yaşa takıldığı halde 48 yaşında emekli olanlar var. Şu anda Cumhuriyet Halk Partisi'nde üçüncü dönem milletvekilliği yapıyor olmasına rağmen yaşa takılan milletvekilleri var, takılacak. Vatandaş nasıl takılıyorsa o da takılacak. Bursa'da rastladım geçenlerde, 33 yaşında emekli olunan bir sistem, emekliyi mağdur etmeden, sağlıklı bir sistem olabilir mi? Biz ilk defa emeklilik ortalama yaşını 52'ye getirdik. Ama hala 47-48'de emekli olanlar var. 2036 yılında erkekler 60, kadınlar ise 58 yaşından önce emekli olamayacak. Bugün Almanya'da 65 yaşından önce emekli olan tek bir kişi yok. Avrupa'nın hiçbir ülkesinde 65 yaşından önce emekli olan yok."

"Gençlere güvenmek gerek"

Müezzinoğlu, Türkiye'nin en büyük potansiyelinin gençler olduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Gençlere güvenmek gerek. Bu gençlere inanmayarak, bu gençlere işimize geldiği zaman güvenip işimize geldiği zaman da güvenmeyerek geleceğimizi güçlü kılamayız. 18-24 yaş arasındaki gençlere diyoruz ki 'Mahallenin muhtarını seçebilirsin, ama mahallenin muhtar adaylığına talip olamazsın.' Bırak olsun, ne olacak? Bu genci mahalleli seviyor. Belki oradan yarın bir Recep Tayyip Erdoğan çıkacak. Neden korkuyorsun gençten? 'Bana güven' deyip de 'Sana güvenmiyorum' diyen bir anlayış demokrasi, gence saygı olabilir mi? Bir taraftan 18 yaşında akıl baliğsin, cumhurbaşkanına, belediye başkanına, belediye meclis üyesine, muhtara oy verebilirsin ama sen belediye meclis üyesi, muhtar azası bile olamazsın. Neden? 'Sen daha çoluk çocuksun.' Bizim medeniyetimizde 'Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın' diye gençlere cümle söylersin. Samimi olalım, iki yüzlü olmaya gerek yok. Gençlere güvenmeyen geleceğine hakim olamaz. Geleceğini şekillendiren gençlerine güvenerek, oralardan yeni yeni Recep Tayyip Erdoğan'lar çıkartamayan büyük bir medeniyetin yolculuğu yapamaz. Ama CHP buralardan yeni Kılıçdaroğluları çıkacak diye korkuyorsa, gençlere haksızlık yapmaya hakkı yok."

Emeklilere ödenen promosyon

Emeklilere yönelik promosyon ödemelerine de değinen Müezzinoğlu, "Eski kanuna göre 30 yıldan fazla çalışan emekliye sadece 30 yıllık ikramiyesi ödeniyordu. 3 ay önce düzenleme yaptık kanunda. 30 yıldan fazla çalışanların geri kalan yıllarının da ikramiyesini ödemeye başladık. Toplam 90 bin emekliye 700 milyon lira ilave farklarını ödemeye başladık. Bu ay içinde 700 milyon lira emeklilerimize o haklarını ödeyeceğiz ve o hak mağduriyetlerini gidereceğiz. Promosyonda 4,4 milyar promosyon haklarını verdik." dedi.

1915 Çanakkale Köprüsü

Müezzinoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün de temel atılacağını belirterek, "İnşallah Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde Çanakkale Boğazı da artık karadan köprüyle geçilebilecek ve yine dünyaya medeniyet yolculuğuna güçlü bir köprüyü, nasıl tarihi geçmişimizde Mimar Sinan köprüleriyle anılıyorsak şimdi de Yavuz Selim, 1915 Çanakkale köprüleriyle, tarihi geleceğe güçlü yolculuğu yapacağız." diye konuştu.

 "Vesayet odakları ağır bedeller ödetti"

Burada temel gücün millet ve onun potansiyeli, medeniyet değerleri, güçlü irade ve asalet olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu aziz millet, asil, mayası temiz ve sağlam, cesur bir millettir. 15 Temmuz akşamı da bunu gösterdi. Bu ülkeye ve millete ihanet eden kim varsa ona karşı yüreğini siper edecek, canını feda edebilecek bir duruşla yine kaderine, milletine, demokrasisine ve büyük hayallere yürüme anlayışına sahip çıktı. Bu nedenle süreçler önümüzde millet adına, daha güçlü ve istikrarlı olabilmesi milletimize bu büyük hedeflere daha hızlı yürümesinin altlığını oluşturacaktır. Zaman zaman çok partili demokratik hayatımızda milli irade milletin elinden vesayet odaklarına verildi. Vesayet odakları ikide bir milletin ümüğünü sıktı, milleti krizlere sürükledi, ağır bedeller ödetti."

 "Şimdi artık 16 Nisan'ı bekliyor milletimiz"

Bakan Müezzinoğlu 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasını anımsatarak, "Şimdi artık 16 Nisan'ı bekliyor milletimiz. 16 Nisan sonrası ipin ucunun millette olduğu, milletin iradesini güçlü bir şekilde merkeze alan bir sistemin arefesindeyiz." ifadelerini kullandı.

Bundan sonra önce millet ne derse onun olacağını vurgulayan Mehmet Müezzinoğlu, şu açıklamayı yaptı:

"Önce 'Acaba filan vesayet odakları ne der?' diye milletimiz bakmayacak. 'Size bunları yaptırmaya fırsat vermezler' diyen veya 'Onlardan hiç korkmuyor musunuz?' diye bir taraftan korkuyla bakan, yetki verdiği siyasetçisinin arkasında durmaktan bile zaman zaman korktuğu süreçleri artık millet tarihe gömecek. Millet artık şunu diyecek; 'Ben cumhurum.' Cumhuru güçlendiren cumhuriyeti de güçlendirecek, cumhur kime yetki veriyorsa ona hesap soracak ve cumhur artık bir numara olacak. Cumhurun bir numara olduğu, sistemin merkeze milletini, milli iradeyi büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olacağı bir döneme giriyoruz."

 "Sen kendi yanına bir eş başkan alabilirsin"

Müezzinoğlu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" sözünü hatırlatarak, bundan sonraki süreçte egemenliğin sözde değil özde milletin olacağı dönemin arefesinde olduklarını vurguladı. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sizler de bu anlamda 'tırnak içi' ucuz cümlelere asla prim vermeyin. Bakınız çok tırnak içi ucuz cümleler söyleniyor. Diyor ki, 'Tek adamlık.' Çok adama çok meraklıysan HDP'nin eş başkanı var, sen de CHP'nin eş başkanı gibi eş başkanlık sistemini CHP'ye getir. Neden CHP'de tek adam var? Neden mahallede tek muhtar var? Neden Mudanya'da tek belediye başkanı var? Neden Bursa'da tek büyükşehir belediye başkanı var? Ama eş başkanlık sisteminin yasalarımızda bir mahsuru yok. CHP olarak istiyorsan CHP'li belediyelere, ilçelerde birer eş başkan, CHP'nin genel merkezine sen kendi yanına bir eş başkan alabilirsin. Ama sistem milleti merkeze alan ve milletin iradesini istikrarlı bir şekilde, sorumlulukları 'Kimin acaba?' demeden 'Sana sorumluluk verdim, hesabını da senden sorarım' diyen bir anlayışı millete vereceksin ve milletin vicdanına teslim olacaksın."

Açılış törenine Vali İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ve AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ile Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay da katıldı. 

Bakan Müezzinoğlu, açılışın ardından esnafı ziyaret etti.

Bu haber toplam 1836 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.