1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Chp Genel Başkan Yardımcısı Böke:
Chp Genel Başkan Yardımcısı Böke:

Chp Genel Başkan Yardımcısı Böke:

"(Anayasa değişikliği) Rejim değişikliği ısrarı, 1 milyon 186 bin genç işsize çözüm olacak mı? Hayır. 1 milyon 511 bin işsiz kadına iş sağlayacak mı? Hayır. İş aramaktan artık umudunu kesmiş 2 milyon 418 vatandaşa umut olacak mı? Hayır"

A+A-

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, halk oylamasına sunulacak anayasa değişikliğine ilişkin, "Rejim değişikliği ısrarı, 1 milyon 186 bin genç işsize çözüm olacak mı? Hayır. 1 milyon 511 bin işsiz kadına iş sağlayacak mı? Hayır. İş aramaktan artık umudunu kesmiş 2 milyon 418 vatandaşa umut olacak mı? Hayır." görüşünü savundu.

Böke, yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK tarafından açıklanan işsizlik verilerinin, enflasyon, ekonomik daralma, yüksek faiz ve TL'deki değer kaybıyla nefesi kesilen 80 milyonun, tarihi bir işsizlik altında ezildiğini bir kez daha ortaya koyduğunu ileri sürdü.

Açıklanan 2016 yılı aralık ayı iş gücü istatistiklerinin, resmi işsizlik oranının Aralık ayında son 7 yılın zirvesine çıkarak, yüzde 12,7’ye ulaştığını ortaya koyduğunu aktaran Böke, şu değerlendirmede bulundu:

"Şu anda resmi rakamlara göre 3 milyon 872 bin kişi işsiz. Umudunu kaybetmiş, çalışmaya hazır vatandaşlarımız ve zamana bağlı eksik istihdam edilenler de dahil edildiğinde gerçek işsizlik yüzde 20,6, gerçek işsiz sayısı da 6 milyon 787 bine ulaşmış durumda. Yani şu anda 6 milyon 787 bin vatandaşımız işsiz, mutsuz, umutsuz ve evine ekmek götüremiyor. Yani 6 milyon 787 bin hanenin yüzü gülmüyor. Gençler arasında işsizlik ise son 8 yılın zirvesine çıktı. 15-24 yaş arası gençlerde işsizlik oranı 2016 aralık itibarıyla yüzde 24’e yükseldi. Sadece 2,5 yıllık fiili başkanlık döneminde, yani 2014 Ağustos ayından itibaren genç işsizlikteki artış ise 219 bin kişi. Yaklaşık her 4 gençten biri işsiz. Daha da vahim olan, şu anda ne istihdamda, ne de eğitimde olan gençlerimizin sayısı sadece 1 yılda 171 bin kişi artarak, 2 milyon 955 bin kişiye ulaştı. Yani şu anda 3 milyon gencimizi kaybediyoruz."

- İşsizlik kader değil

Böke, 2,5 yıldır yaşanan "fiili başkanlık" döneminin, milyonların nasıl yok sayıldığını gösterdiğini iddia ederek, "Fiili başkanlık dönemini ortaya çıkartan saray düzeninin sonucunda 2,5 yılda 928 bin vatandaşımız daha işsiz kaldı. Yaklaşık 1 milyon kişinin hayatı, sadece 2,5 yılda, tek adam rejimi uğruna heba edildi." ifadesini kullandı.

İşsizliğin kader olmadığını belirten Selin Sayek Böke, şunları kaydetti:

"Bir ülkeyi işsizler ordusuna dönüştüren, 6 milyon 787 bin vatandaşı ve onların ailelerini işsizlik ve umutsuzlukla baş başa bırakan bu düzen, milyonlarca vatandaşının işsizliğin altında ezildiğini dert edinmek yerine, koskoca bir ülkeyi rejim değişikliği için sandığa götürüyor. Çünkü dert 80 milyonun işi, emeği, geçimi değil, dert kendi siyasi hesapları. Rejim değişikliği ısrarı, 1 milyon 186 bin genç işsize çözüm olacak mı? Hayır. 1 milyon 511 bin işsiz kadına iş sağlayacak mı? Hayır. İş aramaktan artık umudunu kesmiş 2 milyon 418 vatandaşa umut olacak mı? Hayır. Kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla hepimiz, 16 Nisan'da bir tercih yapacağız. Bu tercih demokrasi ile tek adam rejimi arasındaki tercihtir, bu tercih, 'iş yaratan, üreten ve adil bölüşen bir Türkiye' ile 'milyonları işsiz bırakan' bu düzen arasındaki tercihtir."Bu haber toplam 680 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.