Afyonkarahisar’da Kar Yağışı Etkili Oldu Afyonkarahisar’da Kar Yağışı Etkili Oldu

35 ülke ile 200 şehirde eş zamanlı olarak düzenlenen organizasyonda kadınlar rengarenk kıyafetleri ve bisikletleri ile Afyonkarahisar sokaklarında pedal çevirdi. 
Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turunda kadınlar, Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekti. Yüzlerce kadının katıldığı tura Karahisar Medya Grup Genel Koordinatörü Yasemin Özcan Kaplan da katıldı. 
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Afyonkarahisar Koordinatörü Aliye Mete Sert tur öncesi yaptığı açıklamada; “Afyonkarahisar’da ilk kez 2018 yılında gerçekleştirdik ve bugünkü gibi güzel bir katılımla turumuzu tamamladık. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 2013 yılında İzmir’de başladı ve 11 yıl içinde dünyanın bütün şehirlerine yayıldı. Şu an 200 şehirde 35 ülkede eş zamanlı olarak Süslü Kadınlar Bisiklet Turu gerçekleştiriliyor. Dünya Otomobilsiz Kentler Günü çerçevesinde bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlediğimiz bisiklet turu kadınların toplumda daha fazla görünür olduğunu sağlamak, kedilerini temsil etmelerine fırsat vermek amacıyla düzenlenmektedir. Bizim ortak dileklerimiz de var. Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etmelerini hatırlatmak istiyoruz. Geçmişte İklim Değişikliği diyorduk, şimdi iklim krizi diyoruz. Bunun acı şekillerini yaşadık ve bizlerde nasıl katkıda bulunabiliriz diye düşündüğümüzde ortaya bisiklet çıkıyor. Her an bisiklet kazasında ölümler yaşıyoruz. Biz bu ölümlerin durmasını istiyoruz, yasal düzenlemeler istiyoruz. Yerel yönetimlerden de isteklerimiz var bizim. Şehirlerin insan odaklı tasarlanmasını istiyoruz. Yaya ve bisikletler için güvenli ulaşım altyapılarını istiyoruz ve Pazar günleri bazı caddelerin motorlu araçlara kapatılıp, otomobilsiz pazarlar ilan edilmesini istiyoruz” dedi. 
YÜZLERCE KADIN KATILDI 
Aliye Mete Sert’in açıklamasının ardından Zafer Meydanı’ndan toplanan yüzlerce kadın tura başladı. Polis güvenliği ile başlayan tur İmaret Camii’ne kadar devam etti. Yeşilyolu da turlayan kadınlar Zafer Meydanı’nda gezilerini sonlandırdı. 
TRAFİKTE KADINLAR DA VAR 
Süslü Kadınları Bisiklet Turuna Karahisar Medya Grup Genel Koordinatörü Yasemin Özcan Kaplan da katıldı. Yasemin Özcan Kaplan etkinliğe katılan kadınlar ile gerçekleştirdiği röportajlarda, kadınların gücünden tek başlarına her şeyin altından kalka bileceklerinden bahsedilerek, kadınlarında trafikte var olduklarına dikkat çekildi.  
>>MEVLÜT TINAS