Gençlik ve Spor Bakanlığının gençlere yönelik 2022 yılında hayata geçirdiği ve 325 bin gencin faydalandığı Seyahatsever projesi bu yaz da uygulanacak.
Gençlik ve Spor Bakanlığı, yurtlarının kapılarını seyahat etmek isteyen milyonlarca genç için tekrar açıyor. Yaz döneminde ikinci yuva olmak amacıyla geliştirilen Seyahatsever projesinde Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı yurtlardan deprem bölgesi hariç illerde bir kız ve bir erkek yurdu gençlerin konaklaması için tahsis edilecek.
Projeye göre 18-30 yaş arasındaki gençler, yurtlardan 10 Temmuz-27 Ağustos tarihleri arasında ücretsiz yararlanabilecek. Öğrenci olma şartı aranmayacak ve konaklama başvuruları 444 0 472 (ALO GSB) aracılığı ile en az bir gün öncesinden iletişime geçilerek isim, soy isim ve T.C. kimlik numarası ile rezervasyon yoluyla yapılacak. Yurda misafir girişi yapılırken gençlerden T.C. kimlik kartı (nüfus cüzdanı) fotokopisi istenecek. Gençler, aynı ilde yaz dönemi boyunca en fazla 5 gece konaklayabilecek. Yurtlarda konaklayan gençlere kahvaltı ve yemek hizmeti sunulmayacak. Konaklama için yurtlara ilk giriş saati 16.00 olup, konaklama süresi sona erenler odayı en geç 13.00’de boşaltacak. Konaklama süresince yurtlardan en erken çıkış saati 05.00 ve son giriş saati 01.00 olarak uygulanacak. Odalar konaklama süresince her gün 13.00-17.30 saatleri arasında temizlik yapılması için boşaltılacak. Yurtta huzur bozucu davranışta bulunan gençlerin misafirlikleri sonlandırılacak.