Belediye Başkanı Mehmet Zeybek Başkanlığında bir önceki toplantıya ait tutanak özetinin okunmasıyla başlayan toplantıda alınan kararların şehir için hayırlı olması temennisinde bulunuldu. 26 maddenin görüşüldüğü toplantı öncesi Başkan Mehmet Zeybek geride bıraktığı ay içerisinde yapılan çalışmalar ve yatırımlar hakkında meclisi bilgilendirdi.

Konya’da meydana gelen deprem nedeniyle geçmiş olsun dileklerini ileterek sözlerine başlayan Başkan; “Konya’da 5 şiddetinde deprem olmuş. Cenab-ı Hak beterinden korusun. Deprem haritalarına baktığımızda Konya depremin olmayacağı bölgede. Sıfır bölgesinde olan yerde bile deprem oluyorsa bizim her an her türlü felakete hazırlıklı olmamız gerekiyor. İl olarak bizde birinci derece deprem bölgesinde yaşıyoruz. Cenab-ı Hak ülkemizi afetlerden korusun. Zor bir dönem geçirdik, bir daha yaşatmasın.

AŞURE GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

“Her yıl olduğu gibi 500 yıldır devam eden Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin yedinci göbek torunlarından Sultan Divanı Hazretleri tarafından uygulana gelmiş ilimizde de yıllardır devam eden şifalı, bereketli 40 kazanda kırk hafızın okumuş olduğu hatimle birlikte Muharremin 10. günü aşuremiz pişirildi ve dağıtımı yapıldı. Büyük Taarruzun 100. yılı olması hasebi ile 100 bin kap aşure dağıtıldı. Allah rahmetini bereketini ülkemizden, ilimizden eksik etmesin.”

RC PİSTİ AÇILDI

“Her zaman ifade ettiğimiz gibi gençliğimiz geleceğimiz. Üniversitedeki öğretim üyeleri ve öğrencilerimizden bir talep gelmişti. RC yarış pisti talebi. Bu sporun da muazzam tutkunları varmış. Üst düzey bürokratların ve gençlerimizin tercih ettiği bir yarış. Gençlerimizi sportif faaliyetlere yöneltmek adına ülkemizdeki 200 üniversite içinde sadece Kocatepe Üniversitesinin tahsis etmiş olduğu kampüs alanına bu pisti yaptık. Hem asfalt hem toprak zemine iki pist yaptık. Cumartesi günü de açılışını gerçekleştirdik. Cumartesi ve pazar yarışlar yapıldı. Yine Pazar günü de ödül töreni ile sonlandı. Burada Uluslararası düzeyde yarışlar yapılacak. Bu pisti sosyal medyada paylaştıklarında Almanya’dan kullanıcılar hangi ülkede, şehirde olduğunu merak edenler olmuş. Yaptığımız yatırım helali hoş olsun dediğimizde farklı mecralardan farklı yorum yapanlar oldu. Meclisimizin de bizim de düşüncesi gençlerimizin hoşça vakit geçirebileceği, sosyal hayatın içinde olabileceği alanlar yapalım demiştik. Gocunmuyoruz iyi ki yapmışız diyoruz.”

YOL, KALDIRIM VE ORTA REFÜJ ÇALIŞMALARI

“Bu sene çok ciddi yağış alan ülke konumundaydık. Yağışlardan dolayı yol, asfalt ve kaldırım çalışmalarımıza giremedik. Yağışlarımızın kesilmesi ile birlikte ciddi bir şekilde asfalt kaldırım çalışması başladı. Asfaltları yaparken mevcutları muhafaza edip bozuk alanları frize ile alarak asfaltlama yapıyoruz. Maliyetler arttı, asfaltın bir metresi 2 bin liraya dayandı. Orhangazi, Osmangazi, Yeşilyurt mahallelerimizde yağmur yağdığı zaman ciddi su baskınları oluyordu. İyi ki yağmur suyu hattını yapmışız. Muhtarlarımızdan aldığımız bilgi; şiddetli yağışlarda hiçbir su baskınının olmadığını vatandaşlarımızın dua ettiğini söylediler. Yağışlardan dolayı oradaki yolları yenileyememiştik. 1 yıl veya 10 yıl önceki yapılan kilitli parkede tamirata girdiğinizde kalıplar değişiyor. Değiştiği için de aynı taşın birbirini tutması mümkün değil. Akıntı menfezlere gitsin diye balıksırtı eğimi verdik. Asfalt çalışmamıza Orhangazi Mahallemizden başladık. Neredeyse yüzde 80 bitme aşamasında. Peşinden Orhangazi ve Yeşilyurt’u tamamlayacağız. Ekibimiz 7/24 saat Uydukent bölgesinde. Diğer ekibimiz şehir içinde yapılması gereken yerleri yapıyor. Tamir ekibimizde tamirat gereken yerlerde çalışıyor. Cuma ziyaretlerine gittiğimizde vatandaşlarımızın kaldırımlardan şikayetleri vardı. Dumlupınar, Dervişpaşa, Ali İhsan Paşa Mahallesinde komple kaldırım yenileme çalışmalarımız devam ediyor. Ordu Bulvarı ve Yeşilyol ’da orta refüj çalışmalarımız bitti. Peşinden kaldırım çalışmalarımız devam ediyor. Kaldırım çalışmaları biter bitmezde asfalt çalışmasına gireceğiz. Şehrimizi güzelleştirmeye aynen devam ediyoruz.”

TARİHİ UZUN ÇARŞI’DA SONA DOĞRU

“Uzun çarşımızda sokak sağlamlaştırması ile birlikte cephe çalışmalarımız bitme noktasında. Yol ve kaldırım işleri için gündüz ticari hayat devam etsin diye ekiplerimiz geceden sabaha kadar çalışıyor. Ekiplerimiz gayretle, canla başla çalışıyorlar. Bu ay içerisinde 15-20 günlük bir süreçte Uzun Çarşıyı tamamen bitirip hizmete almayı düşünüyoruz. Bittiğinde Afyon’a farklı bir değer katmış olacağız.”

DÜNYA MOTOKROS ŞAMPİYONASI

“30 Ağustos - 3 Eylül tarihleri arasında yapacağımız Dünya Motokros Şampiyonası için alanda hızla çalışmalarımız hızla devam ediyor. İstanbul’da Sayın Valimizin katılımıyla tanıtım toplantısı yapıldı. Hemen hemen her haber ajansından yoğun bir katılım vardı. Bu sene Büyük Taarruz ’un 100. yılı olması hasebi ile Kocatepe’ye motor sürüşleri gerçekleştirilecek. Müracaat eden motorcu sayısı 350 400’ü buldu. Bu etkinliklerde ilimizin tanıtımında ciddi önem arz ediyor. Herkesi Afyonkarahisar’ımıza Büyük Taarruz’un100. Yılını hep birlikte coşku ile kutlamaya davet ediyorum.”dedi. Başkan Mehmet Zeybek, Meclisi ve kamuoyunu bilgilendirdikten sonra gündem maddelerinin oylamasına başlandı. Toplantıda mücavir alan sınırları içinde ikamet eden ihtiyaç sahibi ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine nakdi eğitim yardımı yapılması, Uzun Çarşı’da görüntü kirliliği oluşmaması için ada bazında ortak yer tipi servis kutusu konulması başta olmak üzere komisyonlardan gelen raporlar oylamaya sunuldu.”

ABONE KART DOLUMU YAPAN AVANTAJLI

“Afyonkarahisar Belediyesi Halk Otobüslerinde Mecliste alınan karar gereği yeni tarife de belli oldu. Oy birliği ile alınan kararla nakit biniş 10 TL, tam kartlı biniş 9 TL, öğrenci 8 TL, abone kart dolumu 550 TL, abone öğrenci kart dolumu 450 TL, kart ücreti ise 50 TL oldu.  Abone kart dolumu yaparak 90 binişlik kullanımda ise öğrenciler aylık ortalama 5 TL, tam ise yine ortalama 6 TL’den halk otobüslerinden faydalanabilecek”. >>HÜDAYİ ACAR