ŞUHUT YOLU 27 DAKİKADAN 12 DAKİKAYA DÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Afyonkarahisar’ın Marmara’nın, Karadeniz’in, Akdeniz’in ülkenin Batı’sından Doğu ve Güneydoğusu’na uzanan tüm güzergahlarının kavşak noktası olduğunu söyledi. Erdoğan konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Termalin, sanayinin, ticaretin, tarım ve turizmin şehri Afyonkarahisar’ımızın merkeziyle Şuhut ilçemizi buluşturan 22 kilometrelik bölünmüş yolun hayırlı olmasını diliyorum. Bu yol projesinin şehrimize kazandırılmasında emeği geçen bakanlığımızı yüklenici firmaları mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum. Bölünmüş yolumuzu tamamladığımız bölgemizdeki yoğun trafik inşallah artık daha konforlu hızlı güvenli bir şekilde işleyecek. Bundan sonra şehir merkeziyle Şuhut arasındaki seyahat 27 dakika yerine 12 dakika sürecek. Yine bu projeyle vakitten 58 buçuk milyon lira, akaryakıttan 18 milyon lira tasarruf sağlayacak. Egzoz salınımını yıllık 2 bin 200 ton azaltacağız. Kolaylaşan ulaşımıyla bu güzergahın büyüyen, gelişen Afyonkarahisar’ımıza yeni bir nefes borusu olacağına inanıyorum.”

photo1675341086

HEDEFİMİZE ADIM ADIM YAKLAŞIYORUZ

“Açılışını yaptığımız her yollar 2023 yılında ülkemizin bölünmüş yol uzunluğunu 30 bin kilometreye çıkarma hedefimize bir adım daha yaklaşıyoruz” diyen Erdoğan: “Bilindiği gibi hükümete geldiğimizde ülkemizin bölünmüş yol uzunluğu sadece 6 bin 100 kilometreydi. Biz 20 yılda yaklaşık 23 bin kilometre yeni yol yaparak bu rakamı 29 bin kilometreye yaklaştırdık. Karayolları yatırımlarında pek az eksiğimizin kaldığı bir döneme kavuştuk. Sadece yüksek standartlı bölünmüş yol yapmakla kalmıyor diğer yollarımızın da kalitesini yükseltiyoruz. Amacımız bu ülkenin istinasız her yerine karayoluyla kolayca erişilebilmesini sağlamaktır. Her yatırımımız gibi yol projelerimizin de ülkemize çok yönlü faydası var. Vatandaşlarımız bu yolları kullanarak sevdiklerine kolayca kavuşuyor. Tatillerini rahatça yapıyor. Yolcu ve yük taşımacılığı yapan ağır vasıta araçlarımız hem hızlı bir şekilde hem de çok fazla yıpranmaya maruz kalmadan gidecekleri yerlere varıyor. Avrupa ve Asya kıtası arasındaki ulaşımı önce Yavuz Sultan Selim Köprüsüyle ardından asırlık hayalimiz olan 1915 Çanakkale Köprüsü’yle hızlandırdık. İster binek ister ticari araç olsun tüm şoförlerimizin kabusu olan dağları tünellerle deldik. Geçilmez vadileri viyadüklerle birleştirdik. Azgın suları köprülerle aştık. Bugün ülkemizde hiçbir etkinliğe ihtiyaç duymadan sadece yaptığımız yolları tünelleri, viyadükleri ve köprüleri kullanarak bir yere gidip dönmek dahi tek başına bir keyif haline gelmiştir” dedi.

photo1675341086 (1)

81 VİLAYETİMİZİ YATIRIMLA BULUŞTURDUK

81 vilayeti yatırımla, üretim ve ihracatla buluşturduklarını ifade eden Erdoğan konuşmasını şöyle devam etti: “Karayolunun sadece bölünmüş yolundan söz ediyoruz. Bunlara birde otoyolları ilave etmemiz gerekiyor. Daha bunun şimdilik bin 439 kilometreyi bulan hızlı ve yüksek hızlı demiryolu baştan aşağı yenilediğimiz konvansiyonel hatları var. Daha bunun pek çok şehrimizde bakanlığımızca inşa edilip işletilen metroların raylı sistemleri var. Daha bunun lojistik merkezleri var. Daha bunun 57 ilimize yaygınlaştırdığımız havalimanları var. Daha bunun potansiyeli yüksek şehirlerimizde sürekli büyüttüğümüz yenilerini eklediğimiz yolcu ve kargo terminalleri var. Daha bunun açtığımız devasa ticaret limanları, yat limanları ve diğer limanları var. Türkiye’ye sadece ulaştırma ve haberleşme alanında gerçekleştirdiğimiz yatırımların tutarı 200 milyar doları buluyor. Bu şekilde ulaştırma projelerimiz sayesinde 81 vilayetimizi yatırımla, istihdamlarla, üretim ve ihracatla buluşturduk. Sadece fiziki alt yapımızı güçlendirmekle kalmadık bu projelerimizde gönülleri ve kalpleri kavuşturduk.”

TÜRKİYE YÜZYILI'NI MİLLİ BİZ VİZYON OLARAK GÖRÜYORUZ

Erdoğan, ülkenin en doğusundan en batısına, en kuzeyinden en güneyine kadar istisnasız her karışını kucaklayan bütün bu yatırımlarla Cumhuriyet tarihinin en adil hakkaniyetli, eşitlikçi, siyasi, ekonomik, sosyal altyapısını kurduklarını dile getirdi. Eğitimden sağlığa, adaletten güvenliğe, enerjiden sanayiye kadar her alanda artık ülkenin tüm fertlerinin hayallerini gerçekleştirebilecek imkana sahip olduğunu söyleyen Erdoğan, ziyaret ettikleri şehirlerde her kesimden vatandaşın bu mümbit zemin üzerinde inşa ettikleri başarı hikayelerini duydukça gururlandıklarını kaydetti. Türkiye Yüzyılı'nı milli biz vizyon olarak gördüklerini ifade eden Erdoğan," Girişimcilerle buralarda çalışanların hayır dualarını işitmek tüm yorgunluğumuzu almaya yetiyor. Ülkemize, 20 yıldır eser ve hizmet siyasetiyle kazandırdığımız her yatırımı, her projeyi milletimizi hanesine yazdırdığımız her başarıyı Türkiye Yüzyılı’nın girizgahı, beslemesi olarak kabul ediyoruz. Şimdi bu altyapı üzerinde ülkemizi dünyanın en büyük siyasi, ve ekonomik güçlerinden biri haline getirmek için yeni bir hamleye hazırlanıyoruz. Türkiye Yüzyılı adını verdiğimiz bu atılımı tıpkı 2023 hedeflerimiz gibi siyasi değil milli bir vizyon olarak görüyoruz. Küresel sistemin kökünden sarsıldığı bir dönemde ülkemiz, cumhuriyetimizin yeni yüzyılına böyle bir atılımla girmeye hiç olmadığı kadar yakındır" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VATANDAŞLARA ÇAĞRIDA BULUNDU

Vatandaşlara çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hiçbir istisna yapmada 85 milyon vatandaşımın her birine diğer tüm ayrımları farklılıkları, rekabetleri bir kenara bırakarak bu milli vizyona sahip çıkma çağrısında bulunuyorum. Milli mücadele destanının yazılmasında büyük zafere ev sahipliği yaparak en kritik rolü üstlenen Afyonkarahisar'ın Türkiye Yüzyılı destanının da öncülüğünü kimseye kaptırmayacağına inanıyorum. Açılışını yaptığımız Afyonkarahisar Şuhut yolunun şehrimize ülkemize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum" açıklamasında bulundu.

YOĞUN KATILIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konferans ile katıldığı açılışa Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, Milliyetçi Hareket Partisi Mehmet Kocacan, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Şuhut Kaymakamı Harun Raşit Han, Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, Karayolları Konya Bölge Müdürü Serdar Ateş ve çok sayıda vatandaş katıldı.