Türkiye'nin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişiminden büyük bir destanla kurtuluşunun 7. yıl dönümü kapsamında Zafer Meydanı'nda anma programı düzenlendi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Zafer Meydanı darbe girişiminin 7. yıl dönümünde al bayraklarla donatıldı. Afyonkarahisar, anma programında bir araya geldi. Afyonkarahisar, yeniden dirilişin sembolü 15 Temmuz'da bir kez daha tüm dünyaya ‘Türkiye Geçilmez’ mesajı vererek Türkiye Yüzyılı’nın kahramanları unutulmadı.  

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ULUSA SESLENDİ

Darbe girişiminde büyük kahramanlık örneği gösteren 252 şehidi rahmetle anıldığı 15 Temmuz gecesi çeşitli programlar düzenlendi. Zafer Meydanı'nda saat 20:00'de Mehter Takımının Gösterileriyle başlayan gece Kur'an- Kerim Tilavetinin okunmasıyla devam etti.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından gecede 15 Temmuz ile ilgili müzik, video, belgesel gösterileri yayınlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ulusa sesleniş konuşması da sinevizyon aracılığı ile aktarıldı.

DARBE TARİHE GÖMÜLDÜ

Gecede bir konuşma yapan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek; vatanına, milletine, demokrasiye sahip çıkan tüm hemşehrilerini canı gönülden tebrik etti. 15 Temmuz 2016 gecesi darbe girişiminin yaşandığı ilk dakikaları Afyonkarahisarlılarla paylaşan Başkan Mehmet Zeybek haberi alır almaz önce AK Parti il binası önüne daha sonra da Zafer Müzesi'nin bulunduğu alana geçtiklerini anlattı. Tüm şehitleri ve 15 Temmuz şehitlerini rahmet ve minnetle yâd ederek sözlerine başlayan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek: “Cenab-ı Hak ülkemize, bir daha böyle günleri yaşatmasın. Bir âlim şöyle diyor “Müslümanlar cahil kaldıkça İslamiyet’ten, Hristiyanlar da ilim sahibi oldukça Hristiyanlıktan uzaklaşır” Maalesef dini Allah’ın istediği gibi değil de birilerinin istediği gibi öğrenmeye kalkılınca neticesi bu oluyor. “Bir dakikalık tefekkür 70 yıllık nafile ibadetten üstündür” buyrulan bir dinin mensuplarıyız. 30 küsur yıldır bu ülkenin kılcal damarlarına kadar sinmiş, maalesef ki; ekmeğini yediği suyunu içtiği havasını teneffüs ettiği bu ülkeye silah çevirecek mankurtlaştırılmış insanlar yetiştirildi. Allah’a şükrediyoruz ki; Necip Fazıl’ın da söylediği gibi “Öz yurdunda garipsin, öz yurdundan parya” Bu Aziz Millet parya olmadığını, öz yurduna 15 Temmuzda sahip çıkarak bir kez daha gösterdi. Tarihimize baktığımızda her 10-20 yılda bir mutlaka bir ihtilal yaşanmış. Elhamdülillah, Cumhurbaşkanımızın dik duruşuyla bu darbeler tarihe gömüldü. 15 Temmuz günü Afyon’da genci ile yaşlısı ile meydanlardaydık. Burada bastonuna sarılarak gelen insanlarımızı gördük. İnsanlarımızda bu ruh, bu şuur olduğu sürece, başında da güvenilir bir lider olduğu sürece sırtı yere gelmez. Cenab- ı Allah bu millete bu ülkeye bir daha böyle günler yaşatmasın. Fırsat kollayanlara da fırsat vermesin” dedi.

TÜM ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUM

Vali Kübra Güran Yiğitbaşı da, etkinlikte yaptığı konuşmada, tarihin en alçak saldırılarından birine 7 yıl önce şahit olunduğunu aktaran Yiğitbaşı, "Bu 15 Temmuz anma etkinliklerinde bir yandan hüzünlüyüz ancak bir yandan da farklı duygular içerisindeyiz. Bu milletin, böylesine aziz, necip ve cesur bir ferdi olmaktan gururlu ve onurluyuz. 15 Temmuz'u andıkça bu duyguları yeniden yaşamış oluyoruz. Bu yıl 15 Temmuz’da Türkiye yüzyılının kahramanları teması söz konusu. Geçen yılda bahsettim konuşmamda 15 Temmuz’da eşimle birlikte İstanbul’daydık. İstanbul’da yaşadığımız o kahramanlığını milletin olağanüstü cesaretini ortaya koyduğu destanı gördük, yaşadık. Sonrasında o karanlık geceden aydınlığa kavuştuğumuzda dedik ki, biz bu geceyi ve yaşananları asla unutturmamalıyız. O zaman ulaşabildiğimiz kahramanlarımıza, gazilerimize anlattırdık. Allah’ın izniyle bizler bu milletin evlatları olarak böyle bir girişime böyle bir darbe girişimine o gece izin vermedik. Bütün ülkemizde günlerce nöbetler tuttuk. Bundan sonra hem Türkiye yüzyılında bu devlet ebediyete kadar yaşadıkça yüzyıllar, bin yıllar boyunca Ömer Halis Demirler ve adını bilmediğimiz daha nice Halis Demirler aramızda böylesine yaşayacak. Zamanı geldiğinde sağına ya da soluna bakmadan buradayım diye görevinin başına geçecek ve canının son pahasına kadar vatanı, bayrağı ve ezanı için feda edecek güçte ve ferasette” dedi.

DARBELERİ SUSTURAN SELALAR CAMİLERDEN OKUNDU

15 Temmuz'daki hain darbe girişimi sırasında millete birlik ruhu aşılayan ve manevi bir güç sağlayan sala sesi, Türkiye genelindeki tüm camilerden aynı anda yeniden yükseldi. Kanlı darbe girişiminin yıldönümünde darbeleri susturan salâlar, şehrimizdeki tüm camilerden de aynı anda okundu, dualar edildi.>>MEVLÜT TINAS