1. YAZARLAR

  2. İbrahim Artıç

  3. ZAFER’İN ADI ‘ÇANAKKALE’
İbrahim Artıç

İbrahim Artıç

Yazarın Tüm Yazıları >

ZAFER’İN ADI ‘ÇANAKKALE’

A+A-

 

Değerli okuyucularım, bugün 18 mart kararlı bir azim, mücadele ruhu ve kahramanlık ruhunun tarihe yazıldığı kutlu bir gün. 1915-1916 yılları arasında itilaf devletlerine karşı kazanılmış 18 mart ÇANAKKALE Zaferinin 105. Yılı.

Çanakkale bu milletin bir bütün olarak bütün dünyaya meydan okuduğu ve bu milletin bir ulus olarak cihan devletlerinin bütününe ne kadar bağımsızlık için neler vereceğinin kanıtı olarak görülmektedir. Çanakkale savaşı kanla yazılmış bir destandır. Dünya tarihinde kerte kareye altı bin mermi düşmüştür.  Vatanın ve milletin bağımsızlığı korumak için savaşa katılanların bazıları nişanlı, kimisi evliydi. Kimininse küçücük çocuğu vardı. On beş yaşında olan gençler dahi vardı içlerinde. Şehit olacaklarını bile bile harbe gidip şahadet şerbetini içtiler Çanakkale’de.  Kahramanlık destanını Çanakkale’de yazan dedelerimiz yedi düvele karşı bir olup şahadeti göğüsleyip bu ülkenin bir karış toprağını düşmana teslim etmediler. Çanakkale  savaşını  kazandıran ruhlarındaki birlik ve dirliktir. Onlar bir millet olmanın bilincine varmış, bu ruh ile yenmişlerdi düşman askerlerini. Vatan aşkıyla 257 kiloluk bombayı tek başına kaldıran Koca Seyit’in namluya sürdüğü mermi gideceği yeri de biliyordu. Elizabeth Gemisi’ni ikiye ayıran o top Çanakkale Zaferi’nin özetiydi.

Çanakkale savaşında girdiği çatışmada yaraladığı düşman askerini canını tehlikeye atarak, sırtına alıp düşman siperlerine kadar götürme cesaretini gösteren Mehmetçik, düşmanın her bir rütbesindeki askerini kendisine hayran bırakacak kadar asil bir davranış sergileyerek, savaşın yalnızca öldürmekten ibaret olmadığını tüm dünyaya bir kez daha hatırlatmıştır.

Türk için önce vatanı gelir. Çünkü Türk cesurdur. Çünkü Türk üç dakika sonra öleceğini bilse bile vatanından taviz vermez. Bu inanç ve imanla o gün Çanakkale düşman eline verilmedi ve geçilemedi.  Dünyaya gittikçe yayılan koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde bir çok etkinliklerin iptal olması nedeniyle maalesef  ki bu mukaddes günü  kutlamayacak olmamız üzücü bir durum. Şunu unutmayalım ki ülkemizin her karış  toprağında yatan şehit dedelerimizin torunlarıyız biz. Bugün burada rahat bir nefes alıyorsak Çanakkale de kanları dökülen atalarımızın sayesindedir.

Bağımsızlık adına her siperde ayrı bir destan başlatan askerlerimiz, düşmana karşı verdiği mukaddes mücadeleyi zaferle sonuçlandırdığında, dünya tarihinin zirve sayfalarına da "Çanakkale Geçilemez!" ilkesini bir daha silinmemek üzere yazdırmıştır. Çanakkale Zaferi'nin yıldönümü olan 18 Mart günü Mustafa Kemal'i, komutanları ve şehitlerimizi saygı ile anıyoruz.

 

Bu yazı toplam 3594 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.