1. YAZARLAR

  2. İbrahim Artıç

  3. YEŞİLAY HAFTASI
İbrahim Artıç

İbrahim Artıç

Yazarın Tüm Yazıları >

YEŞİLAY HAFTASI

A+A-

 

  • Birinci dünya savaşı sonrası işgal güçlerinin toplumumuzda alkol ve uyuşturucu maddelerinin yaygınlaşmasını önlemek amacıyla kuruldu.
  • Kurucuları Şeyhülislam’ı İbrahim Haydarizade’nin himayesinde, Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından kuruldu.
  • 5 mart 1920 ‘de İstanbul’da “HİLAL-İ AHDAR”  adıyla kurulmuştur.
  • “HİLAL-İ AHDAR” daha sonra “YEŞİL HİLAL” ve “YEŞİLAY” olarak değiştirilmiştir.
  • 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı, İsmet İnönü’nün Başbakanlığında, Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay’a “kamuya yararlı dernek statüsü” verilmiştir.

Yeşilay derneği zararlı maddelere karşı alışkanlık kazanan kimseler için maddi ve manevi yardım ve destek sağlamak için çalışmalara yapan dernektir. Ülkemizde 1-7 mart tarihleri arasında Yeşilay haftası olarak kutlanır. Yeşilay ülkemizde en çok bağımlılık sigara, alkol ve madde bağımlılığı ile mücadele etmektedir. Sigara içmenin kişilere oldukça büyük zararları vardır. En bilindik etkisi, akciğer kanseri başta olmak üzere, çeşitli kanser türlerine neden olmasıdır. Bunun yanı sıra, sindirim sisteminde de bozukluğa neden olur. Ayrıca ülser hastalığının da, başlıca nedenidir.  Türkiye’de sigaradan her gün neredeyse 300 kişi hayatını kaybediyor. Sigara kullanımı maalesef ortaokul çağındaki çocuklara  kadar düştü. Mücadele etmek çok zor. Mücadele önce ailede  başlar. Bireyler olarak kötü alışkanlıklara savaş açmalıyız. Çocuklarımızı gençlerimizi sigara ve alkole bağımlı olmaması için spora, teknolojiye, çeşitli sosyal faaliyetlere alışkanlıklar kazandırmayı amaçlamalıyız. Günümüzde sağlığa zarar veren ve bağımlılık yaratan maddelerin sağlığa olumsuz etkileri hakkında halkımız eskiye nazaran daha bilinçlidir. İletişim teknolojisinin gelişmesi, görsel medyanın hayatımızın içine kadar girmesi nedeniyle insanlarımız içki, sigara ve alkolün vücutta yaptığı tahribatları, toplum yapısını ne şekilde bozduğunu televizyonlarda, radyolarda ve çeşitli mecralarda detayları ile anlatılmaktadır. Bağımlılıklardan kurtulmak için yurdumuzun dört bir köşesinde bulunan Yeşilay derneğinden yardım alınmalıdır.

Afyonkarahisar’da sigara ve içki ile mücadele denildiğinde ilk akla gelen isim yeşil kamyonu ile gençlere bağımlılığın ne kadar kötü bir alışkanlık olduğunu yuvaları dağıttığını anlatan AHMET YEŞİLAY akla gelmektedir. Ömrünü gençlerimizin sigara ve alkolün ne kadar kötü alışkanlık olduğunu anlatmak ve bağımlı gençlerimizi vazgeçirmek için adamıştır. Yeşil kamyonunu sigara ve alkolün kötülüklerini anlattığı afişlerle donatıp çeşitli yerlere koyarak insanlarımızı bilinçlendirir  ve bağımlı olmamaları konusunda uyarırdı.

 

Yeşilay, geleceğe sağlıklı nesiller bırakmak için çalışır. Bağımlı olmayan bir nesil   yetiştirmek için Yeşilay’a destek olmalı, sigara, alkol ve madde bağımlılığı ile mücadele etmeliyiz.

 

Bu yazı toplam 1989 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.