1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kılınç

  3. Ülkeyi Ayakta Tutmak İçin Sorumluluk Almak Gerek
Mustafa Kılınç

Mustafa Kılınç

Yazarın Tüm Yazıları >

Ülkeyi Ayakta Tutmak İçin Sorumluluk Almak Gerek

A+A-

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi ile başlayan Bizans oyunlarının günümüzde haçlı ordusu olarak nitelendirdiğimiz ülkelerin ayak oyunlarıyla sürdüğü bir dönemde vatanı koruma devleti güçlü ve dik tutma mücadelesi de yoğun şekilde sürüyor. Mücadele sürüyor ama bir yanı eksik bir mücadele bu.

Büyük Taarruzun ardından düşman işgalinden kurtulan vatan topraklarında Türkiye Cumhuriyeti Devleti inşa edildiğinde ilk yapılan hamlelerden bir tanesi eğitim alanında olmuştur. Bu hamle sadece okuma yazma bilmeyen insanlara gündelik yaşamlarındaki ihtiyaçları için verilen bir eğitim olmasa da yıllar içerisinde hızlı bir dönüşüm sağlanmasına da pek müsaade edilmemiş.

Köy Entitülerinin kurulmasıyla birlikte üretime dayalı bir anlayış geliştirilmeye çalışılsa da zamanla meslek liselerine dönüşle birlikte sadece lise mezunu olmakla yetinen nesiller nedeniyle üretim yüzde 20’ler seviyesinde ilerlemiş. Uluslararası anlaşmalar nedeniyle bir çok yeraltı kaynaklarını kullanmada özgürlüğü kısıtlanan Türkiye’de üretim konusunda da yerli sermayenin ürkek adımlarıyla yaklaşık 70 yılda sadece Adnan Menderes ve Necmettin Erbakan dönemlerinde sanayi hamleleri ile ülkede üretimde kıpırdanmalar olmuş.

Yerli otomobilimizi üretmişiz ama yakıtını unutmuşuz tıpkı eğitimli bireyler yetiştirip üreteceği ürünün ham maddesini üretemediğimiz gibi. Artık devlet teşviklerinin eğitime, üretime ve ihracata dönük ciddi katkısının olduğu bu dönemde yerli sermayenin de ekonomiye fayda sağlayacağı bir yatırım adımı hızla gerçekleşmeli.

İstihdam seferberliği işletmelerce göstermelik olmaktan çıkmalı ve mesleki eğitim ortaokul seviyesinden başlamalı. Her adımın temeli dolu ve sağlam olmalı ki ürettiğimizin arkasında stokları, üreten nesillerimizin de arkasında donanımlı üretken nesiller olmalı.

Dünyaya açılan çok sayıda marka değeri yüksek firmamız var, Her biri AR-GE çalışması yapıyor ancak şehirlerde de genç nesillerin bu alanda eğitim almaları için bilim merkezleri kurulmalı. Yıllardır çok yetenekli bilim insanlarını beyin göçü nedeniyle kaybettik. Artık bu ülkede erezyona uğrayan ve başka ülkelere kayan bilim insanları olmasın.

Bugün devlet teşvikleri ile iş imkanları oldukça kolaylaşır hale geldi. Artık Türkiye’yi ayakta tutmak için her bireyin sorumluluk alması ve sorumluluğunun gereğini yapması şart. Vatan için Vatandaşlık görevimizi yapma zamanı.

Bu yazı toplam 890 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.