1. YAZARLAR

  2. Aykut Eyret

  3. Toplumsal Yozlaşmaya Doğru Gidiyoruz
Aykut Eyret

Aykut Eyret

Yazarın Tüm Yazıları >

Toplumsal Yozlaşmaya Doğru Gidiyoruz

A+A-

Yüzyıllar boyunca dünyaya hüküm süren, yaşam tarzıyla inancıyla ve adaletiyle kimilerinin gönlünde taht kuran, kimilerine ise korku salan bir imparatorluk olan Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasıyla birlikte küllerinden yeniden doğan bir ülkedir Türkiye Cumhuriyeti.

Zor ve meşakkatli bir mücadelenin sonunda ayağa kalkan, 93 yıl boyunca ayağına vurulan prangalara rağmen yürümeye ve hatta koşmaya çalışan bir milletin vatanıdır aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti.

Lozan anlaşması ile eli ayağı bağlanmaya çalışılan ancak iç düşmanlarla da yıkılmaya çalışılan bir ülke milletinin dirayetiyle her geçen gün daha da güçlenmeye başlayınca yine ayak oyunlarıyla yıkılmak, parçalanmak için geri adım attırılmak istenen bir ülkedir Türkiye Cumhuriyeti.

Tüm bu girişimlere rağmen bir çok alanda gelişmeyi başaran, halen gelişmekte olan teknolojileri ile de dışa bağımlılığını azaltarak ekonomisini belli bir düzlüğe çıkarmaya çalışan Türkiye’nin önünde siyasi istikrarı bozacak detaylar gözlenmiş ve bunun için bir değişim yapılması fikri ile başlanan anayasa değişikliği paketi meclisten oylanarak referanduma gidilmesi kararlaştırılmıştı. Şimdi o referanduma 15 gün kaldı. 

Siyasi partiler kendi fikirleri ve gelecekte ülke yönetiminde etkin olup olamayacakları düşüncesiyle aldıkları kararları millete empoze etmeye ve referandumda sandıktan kendi fikirleriyle uyumlu bir karar çıkması için yoğun çaba harcıyorlar. Siyasi partilerin kendi kaygıları ülke menfaatlerinin önüne geçse de Türk milleti yine ülke menfaatlerini ve geleceğin Türkiye’si için gereken ne ise o kararı verecektir. 

Artık insanlar konuşurken ‘Evet’ veya ‘Hayır’ cümlelerini dahi çok fazla kullanmamaya, siyasi muhabbetlere çekilmemek için bu iki kelimenin dışında kelimeler kullanmaya özen gösterir oldu. Benim anlayamadığım şey sosyal medya üzerinden yapılan propagandalar. 

Bir video izledim sosyal medyada ve bu videoda devletin başındaki bir insan ile annesini zina ederken görse fikrinin ne olacağını belirten ipe sapa gelmez bir video ile bir taraftan devlet büyüğüne dolaylı yönden hakaret ederken, diğer yandan da annesine ahlak dışı bir kadın muamelesi yapan varlığı görmek üzücü ve düşündürücü bir tablo. 

Bir siyasi lideri sevmek ve ona destek vermek için fikirlerini, karşıt görüşteki insanlara anlatmak gerekirken, böylesine saçma bir video ile veya yazılı bir paylaşımla insanlarda kendisine ve gönül verdiği siyasi lidere antipatik yaklaşılmasına neden olan insanları görünce anlıyorum ki toplum olarak yozlaşıyoruz. Su akar yolunu bulur derler ama yozlaşmış bir toplumda suyun önüne set çekmeye çalışan, toplumda ahlaki bozulmaya yol açan insanların varlığıyla toplumsal yıkıma doğru ilerlediğimizi fark ediyoruz. 

Ben şahsen yapılan paylaşımdaki cümlelerin devlet büyüğüne bir hakaret olarak değerlendirilmesini ve hukuki süreç başlatılmasının gerekli olduğunu düşünenlerdenim. Topluma liderlik eden ve bir ülkeyi yöneten beğenilen veya beğenilmeyen ama kimliği itibariyle devlet idarecisi olan bir insanın bu tarz muhabbetin içinde isminin zikrediliyor olmasından hicap duyuyorum. Türk milletinin en hassas konuları vatan, millet, bayrak ve namus kavramlarıdır. Ortada bir ihlal varsa cezası da ağır olmalıdır.
 

Bu yazı toplam 1579 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.