1. YAZARLAR

  2. İbrahim Artıç

  3. TEMİZ BİR ÇEVRE SAĞLIKLI BİR NESİL
İbrahim Artıç

İbrahim Artıç

Yazarın Tüm Yazıları >

TEMİZ BİR ÇEVRE SAĞLIKLI BİR NESİL

A+A-

 

            Değerli okuyucularım, dünya’da ve ülkemizde 5 haziran dünya çevre günü kutlanmaktadır. Bunun yanı sıra haziran ayının 2 . haftası ise çevre koruma haftası olarak kutlanır. Yurdumuzda yaşayan insanların daha sağlıklı ve mutlu olabilmesi için, içinde yaşadığı çevre de güzel, sağlıklı ve uyumlu olmalıdır.

            Son yıllarda dünya üzerinde ve ülkemizde çevre kirliliği artmaktadır. Ülkemizde korona virüs salgını nedeniyle yasakların kalkması sonucunda vatandaşlarımız kendilerini sokağa, piknik alanlarına attı. Bunun sonucunda sağa sola atılan poşetler, şişeler ve çöpler de artış oldu. İnsan olarak doğanın dengesini kendimiz bozuyoruz. Çöplerin ve atıkların atılması ile toprağımızı kirletiyoruz. Fabrika bacaları, evlerin bacaları, araba egzozlarından çıkan gazlar sonucunda havayı kirletiyoruz. Fabrika atıkları çöp suları ile sularımızı kirletiyoruz. Hayatın devamlılığı, sağlıklı, yaşanabilir bir ortam için yakın çevreden uzak çevreye her adımda duyarlı olunmalıdır. Örneğin: piknik alanlarında ve mesire alanlarında çöplerimizi mutlaka çöpe atarak, atık yağları geri dönüşüme göndererek, evlerimizin bacalarına filtreler takarak birazda olsa çevre kirliliğinin önüne geçebiliriz. İnsan, yaşadığı çevreyi korumakla, güzelleştirmekle mükelleftir. Çevremizi kirletmek yerine onu daha da güzelleştirmeye çalışsak örneğin, ağaçla diksek daha az araç kullansak biraz da olsa çevremizin güzelleşmesine yardımcı oluruz. İnsanoğlu, yaşamını sürdürebilmek için çevreye her zaman muhtaç olmuştur. En kaba tabiri ile beslenme ihtiyacı için çevreden faydalanmak zorundadır. Çevremizdeki bitkiler, çevrede yaşayan hayvanlar, insanın beslenme ihtiyacını gidermektedir. Bunun için çevremizin canlılar için önemi çok büyüktür. Bunlardan yanı sıra en önemlisi çevre kirliği ne kadar artarsa insan sağlığını o kadar çok etkiler.  Sağlıksız bir nesil yerine sağlıklı nesil yetiştirebilmemiz için temiz bir çevre için çalışmalıyız . Toplumda yaşamanın kurallarından olan temizlik önce aile içinde aşılanmalıdır. Çocuğuna gerekli hassasiyeti verebiliyorsa bir aile çevre temizliği için bir mum yakmış sayılır.

Bize emanet edilen güzel yurdumuzu, bizden sonra gelecek kişilere yaşanabilir bir ülke olarak bırakmalıyız. Sağlıklı bir çevrenin yaratılması ve korunması konusunda bizlere büyük görevler düşmektedir. Yakından uzağa içinde yaşadığımız, bize sağlık ve mutluluk veren çevremizi en iyi şekilde korumalı, gerekli düzenlemeleri yapıp daha güzel yaşanır bir çevre durumuna getirmeliyiz. Gelecek nesillere bırakacağımız en büyük miras sağlıklı ve yaşanabilir bir çevre bırakmaktır.

           

Bu yazı toplam 6627 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.