1. YAZARLAR

  2. İbrahim Artıç

  3.  “TEKNOLOJİYE DEĞİL HAYATA BAĞLAN”
İbrahim Artıç

İbrahim Artıç

Yazarın Tüm Yazıları >

 “TEKNOLOJİYE DEĞİL HAYATA BAĞLAN”

A+A-

 “TEKNOLOJİYE DEĞİL HAYATA BAĞLAN”

Değerli okuyucularım bu hafta özellikle son dönemlerde çocukların elinde çokça gördüğümüz ve ortamlarda gözlediğim telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon (teknoloji) bağımlılığından bahsedeceğim.

Teknolojinin insan hayatına getirdiği sayısız faydaları var. Teknoloji hayatımızın her alanındadır. Bireylerde İnterneti aşırı kullanılma isteğinin önüne geçilememesi, internetten yoksun kalındığında gergin davranışların olması, sosyal hayatı etkileyen bağımlılıktır. Ancak kişinin teknoloji kullanımı üzerinde kontrolünün kaybolması ve teknolojiyi ölçüsüz ve sınırsız kullanması çok ciddi zararlara sebep olabilir. Özellikle anne ve babaların çocuklar derslerine çalışsın yaramazlık yapmasın diye ellerine telefon, tablet tutuşturmaları yanlış bir davranıştır. Telefon ve tabletle çok oynayan çocuklarda göz kayması, odaklanamama gibi birçok hastalık belirlenmektedir. Teknoloji bağımlılığı olan çocuklara anlayış göstererek onları sosyal aktivitelere arkadaşlarıyla birlikte oyunlar oynamaya yönlendirmeliyiz.  İnternet hakkında kuralları ve sınırları çocukla birlikte koymalıyız. Çocukla her zaman iyi bir iletişim halinde kalınmalıdır. Yapılan araştırmalara göre yetişkin bir bireyin günde ortalama 4 saat ile 10 saat arası değişmektedir. Toplum içinde yolda yürürken misafirlikte, trafikte telefonlar elimizden düşmüyor.  Sohbetler ediliyor diyalog kurulmuyor maalesef. Peki ya bu kadar sık kullanılan telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar sağlığımızı nasıl etkiliyor?  Sırt ağrıları, Baş ağrıları, Uykusuzluk, Sağlıksız beslenme (sürekli bilgisayar başında yemek ve bilgisayardan uzaklaşmak yoksunluk duygusu yarattığı için) , Kişisel bakım ve hijyeni aksatmak, Boyun ağrıları, Göz kuruluğu ve diğer görüş problemleri gibi fiziksel hastalıklar baş göstermektedir. Sosyal medya bağımlısı olan yetişkinlerde fiziksel hastalıklardan bir yana ruhsal olarak depresyon, dış dünyadan kopma, korku, ani ruh durum değişimlikleri de görülmektedir.  Teknolojinin olumsuz olduğu kadar bilinçli kullanılması takdirde birçok olumlu yönleri de vardır. Örneğin; kişi kendini etme becerisi artar, teknolojiden bildi edinme ve üretim amaçlı kullanılabilir, aile içi ve arkadaş iletişimi önem kazanır, güven duygusu gelişir. İnternet doğru kullanıldığında ucu bucağı olmayan bilgi kaynaklarına sahiptir.

Teknolojinin olumlu yönde kullanıldığında birçok faydası vardır. Sınırlarımızı daima bilmeliyiz. Kendiniz ve çocuğunuz için daima teknolojiyi faydalı bir hizmetkâr olarak kullanın ve sizi yönetmesine asla izin vermeyin.

 

Bu yazı toplam 1842 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.