1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Sporda Şiddete Son Verilecek
Sporda Şiddete Son Verilecek

Sporda Şiddete Son Verilecek

Olaylı Afyon Belediye - Fenerbahçe Voleybol müsabakası sonrası Salı günü toplanan il spor güvenlik toplantısında önemli kararlar alındı.

A+A-

Vali Yardımcısı Erhan Günay Başkanlığında Valilik toplantı salonunda toplanan kurul, ilimizde bu hafta gerçekleştirilecek Futbol Basketbol ve voleybol maçları ile ilgili önlemlerin yanı sıra bundan sonra ilimizde gerçekleştirilecek müsabakalar öncesi ve sonrası güvenlik önlemleri için hayati kararlar aldı. İlimizde gerçekleşen müsabakalarda taraftara iyi niyetle gösterilen müsamaha çeşitli çevrelerce iyi değerlendirilemediği gözlenmiş ilimiz itibarına verdikleri zarar ve toplumda uyandırdığı infial nedeni ile sporda şiddete son verecek önemli kararlar alınmıştır.

Afyonumuza yakışmayan olaylara ve şiddete sıfır tolerans.

Bu güne kadar sporda şiddetin önlenmesi hakkındaki 6222 sayılı yasadaki yaptırımların uygulanmamış olması nedeniyle hadsiz açıklama ve eylemlere bundan sonra müsaade edilmeyecek.

Tribünlerde yapılacak her türlü olumsuz davranış ile açık kitle iletişim kanallarından yapılan yayınlar ve eylemler mercek altına alınıyor. Ayrıca klavyeşörlük yaparak tehditler savuran ve hakaret te bulunanlar hakkında da şikâyetçi aranmaksızın kanuni işlemler emniyet müdürlüğünce başlatılacak.

Bu güne kadar “ nasıl olsa hiç bir şey olmuyor - emniyet işlem yapamıyor – bize kimse dokunamaz ” anlayışı ile şiddet uygulayıp, hareket etme cürretini gösterenler görmezden gelinmeyecek, devlet kanunu uygulayacak.

Kulüpler, küfürlü tezahürat ve taşkınlıklardan dolayı defalarca para cezası ödemek zorunda kaldıklarını, bu durumdan son derece muzdarip olduklarını mağduriyete sebep olanlar hakkında kanuni yaptırımların uygulanmasını talep ettiler. Sporda şiddet ve hakaret eden şahıslar için 6222 sayılı yasadaki bazı yaptırım ve cezalar  Bir yıl boyunca müsabakaları seyirden men – beşbin ile ellibin TL arasında idari ve adli  para cezaları – İki yıldan beş yıla kadar hapis cezaları gibi ağır yaptırımları içermekte.

6222 sayılı yasa suçun dışarıda devam etme halini de kapsadığı için kişilerin sadece müsabaka alanları içindeki fiilerini kapsamayıp müsabaka alanı dışında suç teşkil eden fillerin cezalandırmalarını ön görüyor. Örneğin internet ortamındaki her hangi bir alanda suç içeren paylaşımda bulunan kişi veya kişler 6222 sayılı yasa gereği cezalandırılacaklar.Sporda kamu otoritesinin yeniden tesisi ve sporda güvenli ortamın oluşması için tüm kurumların üzerine düşen görevler gözden geçirildi ve gereği için ilgililere talimatlar verildi. Kurul kararı doğrultusunda yapılacak uygulamalar ilimiz ve spor için hayırlı olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.