1. YAZARLAR

  2. Alaattin Yeşilçay

  3. Spor Şehri Oluyoruz
Alaattin Yeşilçay

Alaattin Yeşilçay

Yazarın Tüm Yazıları >

Spor Şehri Oluyoruz

A+A-

Afyonkarahisar ili son yıllarda spor şehri olma yolunda hızla ilerliyor. Ancak spor şehri olma yolunda ilerlerken amatörün sorunlarına bir türlü çözümler bulamıyoruz. 

Afyonkarahisar da herkesin sporla ilgili sıkıntısı klasik olan amatör sporda çekilen sıkıntılardı. Yıllardır kulüp başkanlarından, antrenörlerden, hakemlerden, saha komiserlerinden, il temsilcilerinden ve sporculardan sağda solda dinledik, yine aynı sıkıntıları dinlemeye devam ediyoruz. Yaşanan tüm sıkıntılara bir yorum getirelim dedik. Amatör sporun içinde uzun yıllar yer alan isimler açık açık bu sıkıntıları anlattı. Amatör kulüplerin içinde bulunduğu durumu zaten biliyorum. Gerçekten amatör sporun ayakta durması büyük özveri istiyor. Sorunlar yumak yumak büyümüş, içinden çıkmak ise oldukça zor hal almış. Bu zorlukların başında tesis eksikliği bulunuyor. Bunun yanında var olan tesislerin temiz ve bakımlı olduğunu söylemekte zor. Kulüplerin en çok istediği ancak başaramadığı önemli bir durum sponsor bulamamak. Amatör kulüpler başkan ve yöneticilerin omuzları altında yaşamlarını sürdürüyor. Onlar takımlarını ayakta tutuyor. Sponsorluk için çalınan kapılar yüzlerine kapatılıyor. Bu anlayış tam olarak yerleşmemiş gibi görünse de sponsor yasasında firmaların kulüplere yaptığı ödemelerinin tamamının vergiden düşülmesi bilinmesine rağmen amatör kulüplere bu destek verilmiyor.  Ulaşım da ayrı bir dert olarak gözüküyor. Amatör kulüp takımları hangi branşta olursa olsun idmanlarına ve resmi müsabakalarına gitmekte büyük sıkıntı çekiyor. Ulaşım maliyeti haftada iki, üç idman ve bir maç düşünülürse 200 lirayı buluyor. Birde her gün çalışan takımlar ve diğer kategorileri de eklediğinizde varın siz düşünün giderleri. Ama hiçbir geliri olmayan kulüpler araçlarla ulaşım ücretlerini yöneticilerin cebinden ya da mahallesinde bulunan manavdan, bakkaldan, kasaptan buluyor amatör ruhla. 
Çoğu Amatör takımlarımız sezon başında lisans, vize işlemlerini maddi olanaklar nedeniyle yapamıyor. Bu nedenle yeterince sporcu sayısını bulamıyor. Bir futbolcunun lisans, vize, aktarma işlemlerini düşünürsek bin lirayı buluyor. Futbolcu sayısının fazlalığını düşünürsek bu amatör kulüplerin olmayan bütçelerinde bulunması imkânsız bir rakam ortaya koyuyor. Bazıları belediyelerin amatör spor için yeterince destek verdiğine inanıyor, bazıları ise bu desteği yeterli bulmuyor. Malzeme konusunda çekilen sıkıntılar belediyeler tarafından karşılanmış gözüküyor. Ancak bu yeterli gelmiyor. Belediyelerin amatör sporu desteklemek adına kendi takımlarından ziyade diğer amatör takımlara daha fazla spor imkânı sunması gerektiğini düşünüyorum. Salon sayısı ve futbol sahası artmalı. Belediyelerin amatör spora destek vermesi konusunda başka illerin daha ileride olduğunu da belirtmek isterim. Ayrıca belediyeler amatör spor denilince sadece futbol branşına yardım yapıyor. Diğer branşlar üvey evlat muamelesi görüyor. Son yıllarda kulüplere malzeme yardımı yapılıyor. Ancak bu durum sadece futbol branşları ile sınırlı kalıyor. Ya diğerleri!  Bireysel sporlara destek hiç yok denecek kadar az. Böyle spor şehri olamayız. Amatör spor denilince akıllara sadece futbol gelmemeli. Birçoğumuz amatör sporun futboldan ibaret olduğunu düşünürsek yanılırız. Altyapının gelişmemesi ise en önemli problemlerden bir tanesi. Kulüpler maddi olanaklar nedeniyle altyapıya eğilemiyor. Ya da ancak birkaç kategoriyi bir arada götürebiliyor. Bu nedenle birçok kulüp altyapısından feda etmek zorunda kalıyor. İşte dönüp dolaşıp Afyonkarahisarspor’un gelecekte başarılı olması da bu sayede imkânsız bir hal alıyor. Spor branşlarında hakemlerin de yetersizliği belirtiliyor. Özellikle futbol branşında amatör karşılaşmalarda hakemlere tepkiler haddinden fazla oluyor. Bunun nedeni ise hakemlerin yetersiz görülmesi. Bunun yanında genç hakemlerin ‘ben oldum’ havasına girip amatör maçlara yeterli önemi göstermemesi gösteriliyor. Kimilerine göre bir marka değeri olan Afyonkarahisarspor’un geçmişten bugüne, amatörlere zerre kadar faydası bulunmadığı. Sadece futbol branşında faaliyet gösteren mor beyaz takımın yönetimi amatör takımlara geçmişte olduğu gibi şu zor zamanında da destek vermiyor olması. Onlarla hiçbir şekilde işbirliği içinde bulunmuyor. Sonuç olarak amatör futbol karşılaşmalarında eski kaliteden eser yok. Eskiden büyük çekişmeye sahne olan maçlara şimdi amatör futbol severler izlemeye gitmiyor. Amatör takımlardan Afyonkarahisarspor’a yıllardır futbolcu geçişi sağlanmıyor. Afyonkarahisar’da bir üniversite bulunmasına rağmen amatör kulüp yöneticileri bu durumdan faydalanamadıklarını söylüyor. 
 

Bu yazı toplam 1184 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.