1. YAZARLAR

  2. Yıldız Mumyakmaz

  3. Sefer Bizden Zafer Allah'tan
Yıldız Mumyakmaz

Yıldız Mumyakmaz

Afyonkarahisar İl Vaizi
Yazarın Tüm Yazıları >

Sefer Bizden Zafer Allah'tan

A+A-

Sefer ve zafer… İki yönlü ve iki yanlı iki kelime. Bir ucu kula dayanır, diğer yanı Allah’a. Seferin olduğu yerde, zafer olmayabilir. Ama zaferin olduğu yerde mutlaka Allah için yapılmış bir sefer vardır. 

Sefer, bir yerden bir yere gitmektir. Her daim öne doğru atılan adımdır. Durduğu yerden ileriye yürümektir. Sefer, harekettir, canlılıktır. İstikameti belli olan bir yolculuktur. Seferin tarihçesi, insanın var olduğu günle başlar. Zira Hz. Adem’in yaratılması ile seferin gündeme gelmesi çok sürmedi. “Şu ağaca yaklaşmayın.” emrine, şeytanın kandırmasıyla itaatsizlik yapan Hz. Adem ile Hz. Havva’nın seferi, dünya oluverdi. Ama, hatalarını nedamet ve tevbe ile telafi edince, sefere zafer nasip oldu. Böylece ilk zafer, atamız ile anamızın kavuşmasıydı. Artık ademoğlu, kıyamete kadar seyrüsefer halinde olacaktı. Atasından kalan mirası, nesilden nesile aktaracaktı. Zaferden değil, hep seferden sorumlu olacaktı. Seferin zaferle sonuçlanması ise, tamamen Allah’a bağlıydı. İman, tevekkül ve teslimiyet ise zaferi kazandıracak etkenlerdi.

Zaman aktı, Nuh (AS) ’ın devri oldu. 950 yıl boyunca kavmini hak dine davet etti. Ama kendisine bir avuç insan inanmıştı. Rabbimiz sefer emrini verdi. Sefere niyet, gemi inşasıyla başladı. Allah’a olan teslimiyet zaferi de peşinden getirdi. Güveni eksik olanlar sefere katılmayınca, zaferin ne olduğunu bilemeden, azgın dalgalarda boğulup gittiler. 

Zaman yine aktı. Halilullah olan Hz. İbrahim’in, ateşi güle çevirdiği, bıçağı kör ettiği, döneme geldi. O da vakti saati gelince sefer demiş ve hicaz çöllerine, en kıymetli, en gözde varlıklarını getirmişti. İşte O’nun seferi de zaferle sonuçlandı. Beytullah’ı yapma şerefine nail oldu. Bu zaferden sadece Hz. İbrahim nasiplenmedi. Aynı zamanda dünya coğrafyasında yer alan tüm müslümanlarada ibadet sevinci yaşatacaktı.

Zaman şimdi Yusuf ( AS )’ın devrine gelmişti. Kıskançlık ve iftira kurbanı olan Yusuf ( AS ), Kenan illerinden Mısır’a olan seferini, önce kuyuda sonra da zindanlarda geçirdi. Ama takva ve tevekkülü, zaferi de beraberinde getirdi. O, artık bir sultandı. Sultanlara yakışan af ve merhameti, hem ağabeyleri hem de müfteriler içindi. 

Sonra, Musa ( AS )’ın devri oldu. Onun da kaderinde sefer vardı. Hem de bir ömür boyu. Bebekken başlamıştı seferi. Nil nehrinde başlayan seferini, Tur dağında nübüvvet ile taçlandırdı. Ve çöllerde kavmiyle devam ettirdi. Seferleri hep çile ile geçti. Tevekkül duygusu eksik olan kavmi yüzünden, zaferler sancılıydı. 

Ve devir, Asrı saadete ulaştı. Allah Rasulü’nünrisaleti, seferlerle doluydu. Medine yollarında başladı önce kutsal seferi. Sonra Hudeybiye oldu zaferin öncüsü. Asıl zafer ise Mekke’nin fethi idi. Gönülleri de fetheden ve zafere ulaştıran fetih. 

Ama bu zaferlerin asıl sahibi Allah’tı. Öyleyse O, tesbih edilmeli ve nefse gelen gururu törpülemek için, istiğfar edilmeliydi.

Devran döndü, seferler hiç bitmedi. Sefere Allah için çıkan nice yiğitlere, Rabbimiz hep zafer nasip eyledi. Malazgirt seferi ile Anadolu kapıları açıldı. İstanbul fethiyle yeni bir çağ başladı. Çanakkale zaferi ile destan yazıldı. Kurtuluş mücadelesi ile, al bayrağımız göklerde dalgalanmaya devam etti. 15 Temmuzda ise, asırlık medeniyetin necip evlatları, şanlı bir duruş sergiledi. Ve böylece, tarihe damga vuran nice seferler, kutlu zaferler, bu aziz topraklarda her daim neşvü nema buldu. 

Aslında seferler, bunlarla kayıtlı değildir. Hayatın akışı içerisinde, nice seferler vardır. Kimi işe, kimi yola sefer eder. Bazıları dünyevi kaygıların, bazıları da nefsani düşüncelerin seferine kaptırır kendini. Sefer yolları bazen düzdür, bazen yokuş. Kimi zaman tırmandırır, kimi zaman ise süründürür. İnsan ise hayat boyunca, bu seferlerle mücadele eder, imtihan olur hep. Bir de ruhun seferi vardır.  İnsanın tekamülünü hedefler, olgunlaşmasını ister. Esfelisafiline düşmesin diye Rabbimiz tarafından lütfedilen bir seferdir bu. Ahseni Takvim olma zaferiyle sonuçlanan bir sefer. 

Allah, bizleri iyiliğe vesile olan, hesabi değil hasbi olan seferlerden ayırmasın. Böyle seferlerimize de hep zaferler nasip eylesin. Seferiniz mübarek, zaferiniz şanlı olsun. 
 

Bu yazı toplam 5461 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.