Tüm İslam âleminin Ramazan ayını tebrik ederek toplantıya başlayan Başkan Zeybek konuşmasında; “Ramazan ayını doldu dolu geçirmek ve depremzedelere faydamız olsun diye Ramazan etkinliklerini son hafta yapmaya karar verdik. Yoksa depremden dolayı yapmayı düşünmüyorduk. Ramazan çarşımızı kurduk. Afyonkarahisarlı ve deprem bölgesinden gelen esnaflarımız ile birlikte çarşımızı açtık. Buradan elde edilecek gelirin bir kısmını AFAD’a bağışlayacağız. Çocuklarımıza yönelik programlar, ilahiler ve söyleşi gibi etkinlikler ile ruhuna uygun olarak Ramazan’ımızı idrak etmeye çalışıyoruz. Cenab-ı Hak ülkemizi böyle bir felaket ile tekrar imtihan etmesin. Zor bir sınav geçirdik. Millet olarak bu işin üstesinden el birliği ile geleceğimizden şüphem yok. Güçlü bir ülkeyiz. Dayanışmamız, paylaşmamız, birlikteliğimiz var. Allah bunlardan bizi eksik etmesin.” diye konuştu. Toplantıda daimi encümen üyeliklerine gizli oy ile 3 üye seçilirken, Plan ve Bütçe Komisyonu, Bayındırlık ve İmar Komisyonu, Trafik Komisyonu, Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyelikleri için de seçim yapıldı. Belediye 2022 yılı iş ve işlemlerine ait Denetim Komisyonu raporu hakkında da meclise bilgi verildi. Gündeme alınan diğer maddeler karara bağlanırken, bir sonraki toplantının 2 Mayıs Salı günü saat 18.30’da yapılmasının kararlaştırılmasıyla meclis toplantısı sona erdi.

AFYONKARAHİSAR BELEDİYESİ'NİN FAALİYET RAPORU ONAYLANDI

Nisan ayı Belediye Meclis toplantısı için toplanan Belediye Meclisi, 2022 yılı faaliyet raporunu oy çokluğu ile onayladı. 2022 yılında hayata geçirdikleri projeleri anlatan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, ilkleri gerçekleştirmek için yapılan projelerin son durumunu anlattı. Yapılan görüşmelerin ardından 2022 Yılı Faaliyet Raporu oy çokluğu ile kabul edildi. Meclis divan başkanlığını birinci Başkan Vekili Murat Öner’in yaptığı görüşmede; Başkan Mehmet Zeybek’te yapılan çalışmalar, başlayan ve devam eden yatırımlar hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi.

BELEDİYE KAYNAKLARI ETKİN VE VERİMLİ KULLANILIYOR

Belediye 2022 yılı iş ve işlemlerine ait Denetim komisyonu raporu hakkında meclise bilgi verilirken Meclis Üyesi Şükrü Tunçbilek tarafından komisyon görüşmesi kamuoyuna aktarıldı. Tunçbilek yaptığı konuşmada; “ Komisyonumuz, 2022 yılı gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerine ait bilgi ve belgelerin incelenmesini tamamlamıştır. Bu inceleme denetiminde teknik olarak Belediye teşkilat şemasında yer alan birim müdürlüklerinin bilgisine başvurduk. Gözlem, soru sorma, fiziki inceleme, kayıt sistemlerinin gözden geçirilmesi ve hesaplar arası ilişki kurma yöntemlerini kullandık. Genel değerlendirme ve sonuç olarak komisyonumuz; 5393 sayılı Belediye Kanununun 25. maddesi gereğince Belediye Meclisince oluşturulan komisyonumuzda hazırlanan iş bu raporla; Belediye kaynaklarının ekonomik ve verimli kullanıldığı tespit edilmiş. Stratejik plan ve programlara uygunluğu gözlemlenmiştir. Komisyonumuzca tanzim edilerek imzalanan 2022 yılı Denetim Komisyonu raporunun dosya halinde Meclis Başkanlığına sunulmasına karar verilmiştir” dedi. >>TUĞRUL ŞAHİN